Hangi çamaşır makinesi?

B Çevrimdışı

blueleon

Yeni Üye
18 Mar 2021
6
Düşüncelerime katılıp katılmamanız önemli değil önemli olan mevzudaki incelikleri fark etmeniz.Ben Arçelik marka çamaşır makinesinde ilave durulama yok diyorum Siz Grundig'den örnek veriyorsunuz.1945 yılında Max Grundig isimli Alman şirket ilk başlarda radyo üretimi ile başlamış 2004 yılında İngiliz Alba ve tarafından ortak olarak satın alınmış 2008 yılında Beko,şirketin tamamını Alba'dan satın almış ve Beko Elektronik bölümünün adını Grundig Elektronik A.Ş. olarak değiştirmiş,2009 yılı ortalarında ise Grundig Elektronik A.Ş., Arçelik Anonim Şirketi tarafından devralma yolu ile birleşmiştir.Yani köklü bir Alman şirketidir patent ve telif haklarından dolayı Grundig çamaşır makinelerinde ilave durulama vardır.Anlamanız için tekrar ediyorum ARÇELİK MARKA ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİN HİÇ BİR MODELİNDE İLAVE DURULAMA YOKTUR.Bu durum bile Size fersah fersah olayını izah etmeye yeter.Ayrıca ürünlerin alt segment orta segment ve en üst segment modelleri vardır.YİNE TEKRAR EDEYİM ARÇELİK MARKA HİÇ BİR SEGMENTTE İLAVE DURULAMA YOKTUR..

ÖZETLE DİYORUM Kİ;

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana senfoni az.

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Düşüncelerime katılıp katılmamanız önemli değil önemli olan mevzudaki incelikleri fark etmeniz.Ben Arçelik marka çamaşır makinesinde ilave durulama yok diyorum Siz Grundig'den örnek veriyorsunuz.1945 yılında Max Grundig isimli Alman şirket ilk başlarda radyo üretimi ile başlamış 2004 yılında İngiliz Alba ve tarafından ortak olarak satın alınmış 2008 yılında Beko,şirketin tamamını Alba'dan satın almış ve Beko Elektronik bölümünün adını Grundig Elektronik A.Ş. olarak değiştirmiş,2009 yılı ortalarında ise Grundig Elektronik A.Ş., Arçelik Anonim Şirketi tarafından devralma yolu ile birleşmiştir.Yani köklü bir Alman şirketidir patent ve telif haklarından dolayı Grundig çamaşır makinelerinde ilave durulama vardır.Anlamanız için tekrar ediyorum ARÇELİK MARKA ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİN HİÇ BİR MODELİNDE İLAVE DURULAMA YOKTUR.Bu durum bile Size fersah fersah olayını izah etmeye yeter.Ayrıca ürünlerin alt segment orta segment ve en üst segment modelleri vardır.YİNE TEKRAR EDEYİM ARÇELİK MARKA HİÇ BİR SEGMENTTE İLAVE DURULAMA YOKTUR..

ÖZETLE DİYORUM Kİ;

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana senfoni az.
Siz sorunlumusunuz ? Atıp tutmada üstünüze yok anlaşılan desteksiz sallama ile bilgili görünme çabaları sizde haklısınız ilave durulama patenti diye bir komedi olamaz arçelik,beko,grundig ve altus ayni parçalara ve teknolojilere sahip olup görünüş ve programsal farklılıklara sahiptir bu da markaların konumlandırılması ile alakalıdır.

O kadar emin konuşmuşsunuz ki dünyaları ben yarattım havasındasınız hiç bir modelinde ilave durulama yok dediğiniz arçelik modellerinden biri olan 12143 CMK modelinde ilave durulama var arçelik ürün gamı sizin kullandığınız 8103 ycm modelinden ibaret değil sığ düşüncelerden kurtulmanız gercekten bilgi sahibi olmanız dileğiyle :)

Ha unutmadan sazinizi da hazirlayin size çok lazım olacak.

Screenshot_20210321-073722_OneDrive.jpg

Screenshot_20210321-073709_OneDrive.jpg

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Yani köklü bir Alman şirketidir patent ve telif haklarından dolayı Grundig çamaşır makinelerinde ilave durulama vardır

Güzel güzel giderken buraya gelince takıldım. Arçelik-Beko satın almadan önce Grundig’in kendisi veya Grundig adı altında birileri çamaşır makinesi üretmiş mi söyler misiniz? Patent telif nerden geliyor merak ettim. :)

Grundig Almanya ve Defy güney Afrika bulaşık makinelerinin alt pervaneleri, yahut Çin’deki Beko çamaşır makinelerin hayvan tüyü toplama gibi özellikleri bizde yok. Bulaşık makinesi evime 20km mesafede Ankara Sincanda üretiliyor ama o pervane Türkiye’de yok. Kim patentini alıp Tr piyasasını kapatmış acaba?

Daha örnek çok ama neyse:

Bkz: ürün farklılaştırma, yerelleştirme

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

blueleon

Yeni Üye
18 Mar 2021
6
2.bmp

1.bmp

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Patent nedir?

Patent, sahibinin , buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

Patent, ürün veya buluş sahibine, ettiği ürünün satışı, pazarlanması, çoğaltılması, bir benzerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar getiren resmi bir belge ve unvandır.

Makineler, araçlar, aygıtlar, kimyasal bileşikler ve işlemleri ile her türlü üretim yöntemleri, patent korumasının kapsamındadır.

Amacımız fitne fesad çıkarıp seviyesizlik yapmak değil makine alacaklara fikir sahibi olmaları için acizane tavsiyelerde bulunmaktı.Sayın Towarscke keşke herkes sizin gibi sengin olsaydı..bizim bir makineye 8.070 TL ödeyecek kadar paramız yok..Makine panelinde dikkat buyrun ilave durulama tuşuda yok, o saz sanırım size şimdi lazım olacak,sazınızı alın başlayın çalmaya bir kullanma klavuzuna bakın birde ekranın ön paneline çok dertli çalmayın dünya fani nasıl olsa..

Sayın Swift sizde patent nedir kısmını okuyun umarım fikir sahibi olursunuz.

Son sözüm herkese sağlık huzur dolu günler dilerim.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439

Teşekkür ederim, çok okurum fikir sahibi de olurum. Lakin sorumun cevabını alamadım. Grundig, Arçelik öncesi hangi tarihte çamaşır makinesi üretti ve ilave durulamanın patentini aldı da modellerinde bu özellik var?

Ya da daha basitçe ve genel sorayım. Arçelik öncesi Grundig tarihinde çamaşır makinesi yahut beyaz eşya üretimi olmuş mu? Tekrar teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
B blueleon S Swift T Towarscke dostlar bir makine için ortamı germenin, birbirinizi kırmanın anlamı yok.
Bu makineler aynı şirket bünyesinde üretilmiyor mu çoğunlukla?
Birinde olan özellik diğerinde olmayabilir.
Ki ilave durulama denilen olay kaç senelik makinelerde mevcut, bir modelde yoksa diğerinde vardır.
Ki bahsettiğiniz makine Arçelik'in üst serilerinden biri muhtemelen, ilave durulama yerine başka bir isimle ifade edilmiş olabilir.

Örneğin paneldeki kir seviyesi ayar düğmesi, bu kesinlikle yıkama çevrimine etki eder diye düşünüyorum.
Siz makine işinizi görüyor mu, satış sonrası desteği iyi mi buna bakın.

Bu işin patent tarafına gelirsek o zaman mikrodenetleyici üreten firmalardan ötesinin iş yapamaması lazım.
Hepsi benzer sistemleri kullanan makineler.
Fersah fersah ileride olanın fiyatı da bir o kadar ileride olur muhtemelen.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
B blueleon S Swift T Towarscke dostlar bir makine için ortamı germenin, birbirinizi kırmanın anlamı yok.
Bu makineler aynı şirket bünyesinde üretilmiyor mu çoğunlukla?
Birinde olan özellik diğerinde olmayabilir.
Ki ilave durulama denilen olay kaç senelik makinelerde mevcut, bir modelde yoksa diğerinde vardır.
Ki bahsettiğiniz makine Arçelik'in üst serilerinden biri muhtemelen, ilave durulama yerine başka bir isimle ifade edilmiş olabilir.

Örneğin paneldeki kir seviyesi ayar düğmesi, bu kesinlikle yıkama çevrimine etki eder diye düşünüyorum.
Siz makine işinizi görüyor mu, satış sonrası desteği iyi mi buna bakın.

Bu işin patent tarafına gelirsek o zaman mikrodenetleyici üreten firmalardan ötesinin iş yapamaması lazım.
Hepsi benzer sistemleri kullanan makineler.
Fersah fersah ileride olanın fiyatı da bir o kadar ileride olur muhtemelen.

Firmalar bir temel üründen 50 çeşit model çıkarmak için değişik numaralar çekiyorlar. Fonksiyon ekleyip çıkarmak bunlardan biri. Daha da komiği, herhalde bulaşık makinesi icat edildiğinden beri kullanılan tuz ve reçineli su yumuşatma sisteminin adı "bardak koruma sistemi" oldu şimdi mesela :)

Bu arada, şimdi bizim kurutmalı makineye (Arçelik 9146 YK) çamaşır atarken aklıma geldi. Arçelik grubu makinelerin herhalde hepsi 16 programlı. Eksiği fazlası olmuyor. Kurutmalı makineye 5 kurutma programı ekleyince yıkama için 11 program kalmış. Eski mekanik beyinlerin olduğu zamanlar zordu illa ki, lakin bugünün elektronik dünyasında sonsuz sayıda program mümkün. Neden 16 ile sınırlı? Sanırım Arçelik'in öteden beri kullandığı basit bir mimarisi var, değiştirmeden ısıtıp ısıtıp veriyorlar.

Ya aslında hayalim serbest programlı makine: x dakika hafif/orta/kuvvetli az/orta/çok suda yıka, arada sık, y sayıda az/çok su ile durula, z dakika falanca devirde sık gibi. Çıksa hemen gider alırım. :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Ya aslında hayalim serbest programlı makine: x dakika hafif/orta/kuvvetli az/orta/çok suda yıka, arada sık, y sayıda az/çok su ile durula, z dakika falanca devirde sık gibi. Çıksa hemen gider alırım.
Bu tamamen makinedeki mikrodenetleyici ve ona program yazanla ilgili.
Ne kadar gelişmiş altyapı o kadar fazla denetim ve seçenek.
Ama unutmayın daha fazla karmaşa daha fazla sorunu da beraberinde getirebilir.
Yani test süreçlerinin de iyi yapılmış olması lazım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
2.bmp

1.bmp

Patent nedir?

Patent, sahibinin , buluş konusu ürünü 3. kişilerin belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

Patent, ürün veya buluş sahibine, ettiği ürünün satışı, pazarlanması, çoğaltılması, bir benzerinin üretilmesi gibi alanlarda ayrıcalıklar getiren resmi bir belge ve unvandır.

Makineler, araçlar, aygıtlar, kimyasal bileşikler ve işlemleri ile her türlü üretim yöntemleri, patent korumasının kapsamındadır.

Amacımız fitne fesad çıkarıp seviyesizlik yapmak değil makine alacaklara fikir sahibi olmaları için acizane tavsiyelerde bulunmaktı.Sayın Towarscke keşke herkes sizin gibi sengin olsaydı..bizim bir makineye 8.070 TL ödeyecek kadar paramız yok..Makine panelinde dikkat buyrun ilave durulama tuşuda yok, o saz sanırım size şimdi lazım olacak,sazınızı alın başlayın çalmaya bir kullanma klavuzuna bakın birde ekranın ön paneline çok dertli çalmayın dünya fani nasıl olsa..

Son sözüm herkese sağlık huzur dolu günler dilerim.
Fazla üstten bakıyorsunuz forumdaki dostlarımıza, tepkisel mesajlar gelmesini yadırgamayın bu tarz durumlarda. Arçelik markasının birçok modelinde ek durulama özelliği mevcuttur. Yoktur diye üstüne basa basa yazmanızın anlamı yok zira yıllarca o özellik üzerinde onarım işlemleri de yaptık.

''Yeni üretimlerde yoktur'' dersiniz
''Şu modellerde yoktur'' dersiniz
''Çok az sayıda modelde vardır'' dersiniz
Olanı bulmaz beğenmezsiniz vs

tamamı kabul lakin ''hiç bir modelinde yoktur'' demek ve üstüne bu kadar atar gider yapmak hoş olmamış.

Rica ediyorum forumumuzu ve genel kullanıcı kitlesini 3 günlük yazıp giden kitleye sahip diğer mecralar ile karıştırmayın. Burada karşıt görüşten olduğu halde gayet seviyeli teknik, politik, sosyal konuları konuşmayı başarabilen bir kitle olduğu hususu gözünüzden kaçmış diye düşünüyorum.

M Çevrimdışı

mumcuozgur

Yeni Üye
28 Haz 2018
13
47
Günaydın değerli tavsiye forumu kullanıcıları, çamaşır makinesi ile ilgili şöyle iki makine arasında kaldım. Siz olsanız tercihinizi hangisinden yana kullanırsınız? Bana göre Samsung 1-2 tık daha iyi gibi.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Günaydın değerli tavsiye forumu kullanıcıları, çamaşır makinesi ile ilgili şöyle iki makine arasında kaldım. Siz olsanız tercihinizi hangisinden yana kullanırsınız? Bana göre Samsung 1-2 tık daha iyi gibi.

Sıkma deviri ve yıkama kapasitesine göre samsung öne çıkıyor.İki markanında makinesini kullandık.Arçelik ve samsung çamaşır makinesi konusunda başarılı.

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33

Samsung teoride güzel ancak gerçekte uzun yıkama süreleri ve sıkıntılı servisleriyle çokta beğenilen bir marka değil yorgan programı yok attığınız zaman makine sıkmaya ya hiç geçmiyor ya da uzunca bir uğraş sonucu anca geçiyor.

Arçelik yerine ise 1400 devirli şu cihazı öneririm alt yapı aynı.

M Çevrimdışı

mumcuozgur

Yeni Üye
28 Haz 2018
13
47
Samsung teoride güzel ancak gerçekte uzun yıkama süreleri ve sıkıntılı servisleriyle çokta beğenilen bir marka değil yorgan programı yok attığınız zaman makine sıkmaya ya hiç geçmiyor ya da uzunca bir uğraş sonucu anca geçiyor.

Arçelik yerine ise 1400 devirli şu cihazı öneririm alt yapı aynı.

Öneriniz için teşekkür ederim, dediğiniz gibi bu makine ile ilgili yorumları okudum, videoları izledim ve özellikle yorgan yıkama fonksiyonu için almak istediğim bu makine maalesef bu konuda sınıfta kalmış. Halbuki sırf bu yüzden 10 kg'lık bir makine almak istiyordum.

ySamsung 9 kg çamaşır makinesi yorgan yıkayamıyo

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Rica
Öneriniz için teşekkür ederim, dediğiniz gibi bu makine ile ilgili yorumları okudum, videoları izledim ve özellikle yorgan yıkama fonksiyonu için almak istediğim bu makine maalesef bu konuda sınıfta kalmış. Halbuki sırf bu yüzden 10 kg'lık bir makine almak istiyordum.

ySamsung 9 kg çamaşır makinesi yorgan yıkayamıyo
Rica ederim arçelik grubundan olan grundig ve altus öneririm yorgan yıkama konusunda memnun kalırsınız.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri