Hamsi yerine sardalye mi satılıyor..?

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Evet arkadaşlar.. dün ismini vermek istemediğim ama büyük bir marketler zinciri olarak faaliyet gösteren marketten kilosu 25 TL ye hamsi balığı aldım (daha doğrusu aldığımı zannettim..) ama ne tadı hamsi gibiydi ne de hamsi kokusu vardı..Bana sardalye gibi geldi.. en fazla 10 TL tutacak sardalye balığını 25 TL gibi bir fiyata satan bu marketlerin yaptıkları ahlaksızlık değil de nedir.. ? bu durumda neler yapılması gerekir..?.. Corona belasından çıkınca kendime bir hamsi ziyafeti çekeyim dedim, sonra gittim o hamsi benzeri sardalye'yi bana yutturdular..Ayıklamak ve kızartmak için uğraştığıma mı yanayım, yediğim saman benzeri her neyse ona mı yanayım ?..Balık erbabı değiliz ama hamsinin kendine has tat ve kokusunu az buçuk bilirim.... Bunun kılçığı bile farklıydı.... Cenab-ı Allah' dan dileğim bunu yapanlara herşey haram zıkkım olsun ve misliyle çıkarsın .. Artık dürüst olun be..!!.. yazıklar olsun !!!..

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,523
Maalesef yok üstadım.. piknikte yarım yamalak yarısını yedik, gerisini de aynen çöpe attık.. Kediler bile gelmedi, çünkü kokusu bile yoktu..
Akdeniz hamsisi, balığın bedeni çok dayanıksız ve pulları hafif temasla bile kalkar.
Görüntü olarak Hamsiyi andırır ama değildir, lezzet olarak yanından bile geçmez.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Akdeniz hamsisi, balığın bedeni çok dayanıksız ve pulları hafif temasla bile kalkar.
Görüntü olarak Hamsiyi andırır ama değildir, lezzet olarak yanından bile geçmez.
Doğrudur üstadım..Demek ki bu tip tatsız tuzsuz hamsi çakması balıkları da bu millete hamsi diye yutturuyorlar.. 5 tl etmeyen balığı 25 Tl ye yutturanların zaten karakteri de yoktur.. Sorun para değil, esas sorun bu tiyniyetsiz tiplemelerle yanyana, aynı ülkede yaşamak.. insan ırkı olmadıkları da kesindir.. insan benzerleri diye düşünüyorum..

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Doğrudur üstadım..Demek ki bu tip tatsız tuzsuz hamsi çakması balıkları da bu millete hamsi diye yutturuyorlar.. 5 tl etmeyen balığı 25 Tl ye yutturanların zaten karakteri de yoktur.. Sorun para değil, esas sorun bu tiyniyetsiz tiplemelerle yanyana, aynı ülkede yaşamak.. insan ırkı olmadıkları da kesindir.. insan benzerleri diye düşünüyorum..
Öncelikle çok geçmiş olsun, iyi ki zehirlenmemişsiniz.

Aslında taze bir Sardalya'yı her zaman Hamsi'ye tercih ederim fakat sizin durumunuz biraz daha farklı. Balıktan hiç anlamadığım için ki zaten onda da çeşitli hileler yapılıyor neredeyse her şeyde olduğu gibi, alışveriş yaptığım sadece 2 balıkçı var ve sürekli sabittir. Bir tanesi çok eski bir tanıdığımız diğeri ise 3 yıldır Salı pazarında hep aynı yerden alışveriş yaptığım satıcı.

Dediğim gibi balıktan anlamadığım için tezgaha gittiğimde bu hafta ne önerirsin diye soruyorum. Zaten beni tanıdıkları için genelde sormaya gerek kalmadan direkt kendisi almam gereken balığı öneriyor. Memnun kalmadığımda bidaha uğramayacağımı bildikleri için kötü balık satamıyorlar. Genellikle alışverişlerim hep bu tarzdır.

Özellikle Hamsi'nin kendine has kokusu olduğu için taze olmadığında çekilmez hale geliyor. Balık ve tavuk zehirlenmesi beni hep korkutmuştur bu yüzden dikkatli olmaya çalışıyorum. Açıkçası şu zamanlarda 50 TL'den aşağı kaliteli Hamsi bulmak zor, Marmara bölgesi için konuşuyorum tabi. Çok bolluk olmadığı sürece ucuz fiyatlara dikkat edin.

Hatta geçen hafta benim balıkçı kendisi itiraf etti; bir önceki hafta 30 TL'ye istemeye istemeye Hamsi sattığını söyledi. Balık taze ama kalite vasat diyor.

Valla artık bu devirde özellikle gıdanın kalitelisine ulaşmak gerçekten çok ama çok zor. Hayvanlar kötü besleniyor. Bu da hem etlerine hem de sütlerine geçerek sağlığımızı direkt olarak bozuyor.

Tavuk döneri çamaşır suyuna basan varmış yahu, duyunca şok oldum. Tarihi geçmiş tavuk etini 3/1 fiyatına alıyormuş. Vicdanı rahat etmediği için, bakteriler ölsün diye çamaşır suyu katkılı suda bekletiyormuş. Vallahi şok oldum.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Palamutta da aynı oyunu yapıyorlar çingene palamut diye yani ufak palamut oluyor kendisi benzerliği çok fazla olduğu için uskumru satıyorlar vatandaş da bilmeyince palamut diye alıyor

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Piyasa (bazı dürüst esnaf ve kuruluşları tenzih ederim..) ahlaksız kaynıyor ve bu durumun herkes de farkındadır.. Milletimiz zekidir... Ama o ahlaksızların ilginç bir özelliği var..Kendilerinin ahlaksız ve karakter noksanı en rezil tipleme olduklarının farkındalar.. ve bundan da asla gocunmadan aklı sıra dürüst rolünü oynuyorlar.. ve arkalarından da bir sürü iltifat(!) yediklerinin farkındalardır.. Bu gibi durumlarda biz de o meşhur iltifatlarımıza (!) daha da katmerlisiyle devam edeceğiz..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Keşke "sardalya" olsa ,sardalya iyidir,lezzetlidir ,ben çok severim ,ayrıca hanım özel salamura yapar sardalyadan ki bizim eskiden fukara yemeği denilen kuru fasulye ve nohut yanında süper gider doğrusu.
Tabii bir de denetleyen olmalı ki ,azıtmasınlar ama nerdeee :)

E Çevrimdışı

esucsuz

Yeni Üye
10 Eki 2021
27
36
Ben de aynı durumla karşılaştım şikayet ettim ama maalesef bir sonuç alamıyorsun ve karşılığında hiçbir yaptırım yapılmıyor. İnsanları kandırıyorlar, alıp gelmişsin bir zevkin var pişiriyorsun, o hevesin de mahvoluyor.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Benim çocukluğum İç Anadolu'da geçti.Bizim oralara hamsi Karadeniz'den gelirdi,tadına doyamazdık.Şimdi 37 senedir İzmir'de yaşıyorum,hamsi diye satılan balıkları ara sıra alıyoruz ama bu balıklar Marmara ve Ege hamsisi olduklarından hiç tadı tuzu yok saman gibi.Bu yüzden hamsiyi daha çok sevmemize rağmen sardalye tüketiyoruz.Belki size de bu hamsilerden denk gelmiştir. :ok

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt