Grundig 49 VLX 7730 SP Ultra HD (4K) TV

C Çevrimdışı

cierhadin

Yeni Üye
7 Tem 2018
37
Arkadaşlar bu sitede Adem Helvacı Ado beyden de görüş alarak başlıkta belirttiğim tv yi aldım. İnternette tv hakkında çok fazla bilgi olmadığından bu başlığı açmak istedim.
tvyi vatan gecekuşu indiriminden 2346 tl ye aldım.

öncelikle şunu beilrtmem gerek benim eski televizyonum LG 49uj651 idi. dikey gölgelenme ve ışık sızması sorunları nedeniyle tüketici hakem heyeti kararıyla tv yi iade ettim ve bu tvyi aldım. tv yi incelerken de kıyası eski lg tvme göre yaptım.

tv emin olmamakla birlikte va panele sahip diye düşünüyorum. tv yi tam karşıdan izlerken renkler çok canlı görüntü net. özellikle siyah ve koyu renklerde beklediğimden çok daha başarılı (lg den bile ilerde). yalnız şunu belirtmem lazım eger bu televizyonu karşıdan izlemeyecekseniz almayın. yanlardan bakmaya başladıkça yani açı arttıkça renkler canlılığını yitiriyor ve sarımsı bi tona bürünüyor.
şunu ekleyeyim; tv panelinden tam performans alabilmek adına 1 gün ayarlarıyla uğraştım diyebilirim. deneme yanılma yoluyla istediğim görüntüyü elde edebildim.
görüntünün akıcılığı lgden daha iyi. beni şaşırtan nokta burası oldu. 1300hz yazılımla tarama hızı var.
kanal geçiş hızı 2-3 saniye fena değil.
smart hızı lg ye göre yavaş ama kötü değil. uygulamalar işlevsel, bayağı uygulama eklemişler. yalnız netflix yok. ek cihaz gerektirmeden de iptv izlenebiliyor. yalnız ios cihazların ekranını tv ye yansıtamıyorsunuz. ben android kullanıyorum sorun etmedim.
ses konusunda basları ve ses gücü eski lg televizyonun gerisinde kalsa da kötü değil. dts modları başarılı.
vertical banding ve ışık sızması testlerini yaptım. herhangi bi soruna rastlamadım.
sonuç olarak fiyatını hak eden bir tv diyebilirim.
merak ettiğiniz konular varsa bilgi verebilirim.

bir de tv'de bir adet ölü pixel var. pixelin rengi siyah olduğu için ve tv nin dibine kadar girmedikçe fark edilmediği için sorun etmedim. sizce etmeli miyim?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Güle güle kullanın sakıncası yoksa genel bir fikir vermesi açısından memnun kaldığınız görüntü ayarlarını bizlerle de paylaşır mısınız lütfen, biraz da fotoğraf eklerseniz konu çok daha güçlü olur, selamlar...

C Çevrimdışı

cierhadin

Yeni Üye
7 Tem 2018
37
Güle güle kullanın sakıncası yoksa genel bir fikir vermesi açısından memnun kaldığınız görüntü ayarlarını bizlerle de paylaşır mısınız lütfen, biraz da fotoğraf eklerseniz konu çok daha güçlü olur, selamlar...
resim modu: standart
arka ışık: kullanıcı/100
parlaklık:50
konstrat:50
renk:70
canlı renk: orta
gama:2.4
renk sıcaklığı: soğuk
dinamik konstrat: kapalı (bunu açınca baya etkiliyor olumsuz yönde)
mükemmel netlik: açık
mikro dimming:açık
film modu: kapalı
memc: yüksek
netlik:50
gürültü azaltımı: yüksek
dijital gürültü azaltımı: yüksek

bunlar da fotolar:

38234438_10156590249113887_2060624209385619456_n.jpg_nc_cat0oh1cead164664e50c3c0055e570c7c4ecdoe5C13A73A.jpg

38391240_10156590249028887_3735862510834679808_n.jpg_nc_cat0ohc8452d12b33a0919a3181448d4559cf9oe5BD65BDB.jpg

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Ekrana parmağınızla hafifçe bastırın; sadece parmağınızın dokunduğu noktada görüntüde bozulma oluyorsa (bazen çok hafif de olsa çevresinde de dalgalanma olabilir) IPS, parmağınızın etrafında 10 cm'lik bir bölgede dalgalanmalar oluyorsa VA paneldir.

Grundig en üst modellerde genelde IPS kullanmasına rağmen, orta seviyedeki modellerinde VA kullanabiliyor.

Ek: Bu arada TV'niz hayırlı olsun.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
resim modu: standart
arka ışık: kullanıcı/100
parlaklık:50
konstrat:50
renk:70
canlı renk: orta
gama:2.4
renk sıcaklığı: soğuk
dinamik konstrat: kapalı (bunu açınca baya etkiliyor olumsuz yönde)
mükemmel netlik: açık
mikro dimming:açık
film modu: kapalı
memc: yüksek
netlik:50
gürültü azaltımı: yüksek
dijital gürültü azaltımı: yüksek

bunlar da fotolar:

38234438_10156590249113887_2060624209385619456_n.jpg_nc_cat0oh1cead164664e50c3c0055e570c7c4ecdoe5C13A73A.jpg

38391240_10156590249028887_3735862510834679808_n.jpg_nc_cat0ohc8452d12b33a0919a3181448d4559cf9oe5BD65BDB.jpg
Teşekkürler deneyeceğim ben de

C Çevrimdışı

cierhadin

Yeni Üye
7 Tem 2018
37
Ekrana parmağınızla hafifçe bastırın; sadece parmağınızın dokunduğu noktada görüntüde bozulma oluyorsa (bazen çok hafif de olsa çevresinde de dalgalanma olabilir) IPS, parmağınızın etrafında 10 cm'lik bir bölgede dalgalanmalar oluyorsa VA paneldir.

Grundig en üst modellerde genelde IPS kullanmasına rağmen, orta seviyedeki modellerinde VA kullanabiliyor.

Ek: Bu arada TV'niz hayırlı olsun.

dediğiniz gibi yaptım ve ips diyorum :) teşekkürler.

P Çevrimdışı

peculiar

Yeni Üye
20 Nis 2021
1
33

Grundig 49 VLX 7730 SP Görüntü ayarları - Settings​

Ben görüntü ayarları ile ilgili çok sorun yaşadığım için buraya bir bilgi bırakayım. En azından arayış içerisinde olan arkadaşlar için.

Tv'de kullanıcıya sunulan tüm ayarlar ile bir sürü deneme yaptım ama bir türlü istediğim görüntüyü elde edemedim. Daha sonra bende farklı bir yol izledim. Şu anda görüntüde gayet memnunum. Görüntüden ve ayarlardan memnun olmayan varsa söylediğim şekilde yapabilirler. Siyah ve beyazları ancak bu şekilde ayarlayabildim. Aksi taktirde maalesef firmanın sınırladığı şekilde yaptığım ayarlarda ya detaylar kayboluyordu ya da siyahları düzeltirken beyazlar çok fazla patlıyordu. Her ne ise şimdi ilk önce bu ayarları yapabilmek için servis menüsünden de ayar yapmanız gerekiyor.

Değerleri yapmadan önce telefonla resmini çekin olurda geri çevirmek isterseniz ayarları kayıtlı kalsın değerler. Ve başka ayarları kurcalamayın (ben kurcalamadım başıma bir sürü bela açtı düzelttim ama çok uğraştım)

İlk önce menü tuşuna basıyoruz daha sonra 8500 tıklıyoruz servis menüsü açılıyor. Burada panel configration ayarına geliyoruz. Tıklayınca açılmaz. Üstüne geldiğiniz de 2356 tıklıyoruz menu açılıcak.

Şimdi ilk önce Gamma ayarını değiştiriyoruz. Scaler olarak FRC'i seçiyoruz.

Daha sonra Panel WBA ayarına giriyoruz.

Panel WBA içerisinde sub değerleri var.

Renklerin renk ayarları

R Gain : 68
G Gain : 71
B Gain : 62
R Offset : 68
G Offset : 71
B Offset : 62

Bu ayarların hazır gelmesi için menüde görüntü ayarlarını sıfırlayın.

Sub Contrast - 5 - Yukarı çekince beyazlar çok patlıyor
Sub Brightness - 34 - Parlaklık - Bir kaç tık üstüne çıkınca siyah sahnelerde kirlilik oluyo
Sub Saturation - 37 - Doygunluk ayarı

Buradaki ayarlardan verim almak için menüden diğer ayarlarıda yapmamız gerekiyor. Birbirlerini dengeliyolar.

Servis menüsü Video Configuration menüsünde Advanced Color Setting - "Açık" yapın. (Bu ayar menüde sadece Film modunda aktif oluyor.)

Bunları bu şekilde ayarladıktan sonra servis menüsünde işimiz bitiyor. Exit'e tıklayarak çıkıyoruz.

Şimdi tekrar menü tuşundan normal görüntü ayarlarına giriyoruz.

Mod : Film
Manuel ekran ışığı - 70 (Odanın ışıklandırmasına göre keyfinize kalmış ancak çok fazla açmak hem gözleriniz yorar hemde tvnin ömrünü kısaltır)
Parlaklık - 55
Kontrast - 55
Renk - 65
Canlı renk - Orta
Gama - Artık bir anlamı yok çalışmayacak. FRC kullandığımız için.
Renk sıcaklığı - Servis menüsünden ayar yaparken hangisi seçiliyse ona ayarlar atanmıştır onu seçin.

Renk Yönetim Sistemi :
38 - Renk doygunluğu
32 - Ton
16 - Parlaklık (Derinlik kattı düşürmek bi nevi kontrast sağladı)

Dinamik kontrast - KAPALI
Mükemmel netlik - açık
Microdimming - KAPALI
Film modu - Kapalı
MEMC - Yüksek (keyfinize kalmış yüksek yapabilirsiniz tabi ama izlediğiniz yayın çok kaliteli değilse bazen çamur yapabilir. Ama akıcı görüntü için gerekli)
Netlik - 20 - Artırınca özellikle tv plus gibi cihazlarda görüntüde yağlı bi tabak oluşturuyo
Yüksek
Yüksek

AYARLARI TEST EDERKEN İYİ YAYIN KALİTESİNİ KULLANIN. BEN APPLE TV İLE BAĞLIYKEN TEST ETTİM.

NOT: BU ARADA KAYNAK AYARLARINDAKİ ARTIRILMIŞ 4K DESTEĞİ KAPALI KALSIN.

Tüm ayarlardan sonra Servis menüsünde VIDEO AYARLARINDAN TEST PATTERN ile renk ayarı yapmayı unutmayın.
(Test pattern enable açık yaptıktan sonra hemen altında test pattern var ordan renklere geçiş yaparak auto color diyebilirsiniz. Bitince tekrar kapalı konuma getirin)

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt