Görüntü Ayarları !?

Ç Çevrimdışı

Çerkezoğlu 

Aktif Üye
12 Nis 2019
377
35
Vestel grubu tvlerde fabrika tanimlı görüntü ayarlarinda kontrast dinamik 100 dogalda 90 95 olarak ayarli renk ayari ise dogalda 60 dinamikde 70 bu ayarlarin dayanagi nedir bilmiyorum.Tabi herkez kendine gore ayarlama yapabilir. Kendi ayarlamalarima arastirmalarima gore kontrastin 100 olmasi cok fazla bu ayarin maksimum 70 ile 80 arasinda olmasi gerekiyor.
Siz nasil düsünüyorsunuz?

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Bunu bende sormayı düşünüyordum
Öceki televizyonum
48ju6070 4k

Şimdiki
Hi level 49uhl650 4k

Sanki önceki tv im daha canlı renkler veriyodu banamı oyle geliyor bilmiyorum ama

2sininde paneli 4k hilevelin mb130s dediler samsungu bilmiyorum ama daha gercekçi görüntü veriyordu ayarlardanmı yapıyor bilemiyorum

Pixel Teknoloji Pixel Teknoloji

Ç Çevrimdışı

Çerkezoğlu 

Aktif Üye
12 Nis 2019
377
35
Bunu bende sormayı düşünüyordum
Öceki televizyonum
48ju6070 4k

Şimdiki
Hi level 49uhl650 4k

Sanki önceki tv im daha canlı renkler veriyodu banamı oyle geliyor bilmiyorum ama

2sininde paneli 4k hilevelin mb130s dediler samsungu bilmiyorum ama daha gercekçi görüntü veriyordu ayarlardanmı yapıyor bilemiyorum

Pixel Teknoloji Pixel Teknoloji
Dinamik ayarda renk ve kontrast ayarlarini 70 ile 80 arasinda ayarlayın bi deneyin derim.

S Çevrimdışı

sarper28

Aktif Üye
24 Şub 2018
221
Dinamik Kontrast ve diğer abidikleri kapatın. Devamında gözünüze güvenerek seçin. Ben uydu yayınında sinema modu, dolby visionda sport kullanıyorum. Diğer türlü çok cırtlak oluyor renkler

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,237
Günümüz panellerin de;gelen data nın(özellikle Video)adam gibi doğru işlenmesi diye bir şey söz konusu değildir
çünkü böyle bir şeyi asla yapamıyor!

Eskiden bunu bir tek PDP ler yapardı(o da hepsi değil!) adam gibi sıkı bir J de bunu yapar v.s
bunlar artık mazi oldu!

Bir diğer sorun da şudur; "TV kanalı" izliyorsanız(ki burada sizin ne izlediğiniz de çok önemli dir,örneğin yukarı da sn.Umut
bundan bahsetmiş ve işin başlangıç doğrusu da budur) kanalların hangisi adam gibi SD&HD yayın yapıyor ki???????

Örneğin HD1080i diyor(EU/50Hz PAL yayın) alakası yok(çoğu böyle) yerlisi de böyle yabancısı da böyle!
örneğin HD720p diyor bu da gerçek de böyle değil!
SD leri saymıyorum bile!

Kısaca size zaten kötü resim geliyor çoğunlukla veya standard altı v.s

Günümüz panelleri bu kadar "kötü" yü adam edecek bir sisteme zaten sahip değildir!
Dahili Alıcılar da tırt bu konuda

Not;tek istisna ve örneğin TV yayınlarını UYDU dan alıyorsanız,o zaman sıkı bir Receiver her zaman en iyisini yapacaktır!
zira onun sistemi çoğunlukla buna göredir/uygundur ama bunu da adam gibi yapan yine çok çok az Receiver vardır,zira
çok uzun zamandır bu cihazlar da "asli görevlerini" bırakıp yok IPTV açmak yok şifreli yayınları bir şekilde uygun CAM ler
ile açabilmek v.s v.s işler yapıyorlar+bir de son zamanlar da ANDROİD sistemi de ilave ettiler,kısaca yok-yok yaptıkları
olarak ama iş "resim kalitesine" gelince o zaman çuvallıyorlar!

++

Pratik de ve işin aslın da teknik olarak yapılacak tek çözümü şudur;

önce sorum var; neye odaklı bir TV ayarı yapılacaktır???

derseniz ki .....abi ben her bir şeyi izlerim.... o zaman ayar filan gerekmez kafana göre takılacaksın!

"FILM" eski den de günümüzde hala ilk ve tek kriter dir,

1-DVD(evet hala SD-DVD öncelikle ayar için gereklidir!)
2-asıl önemlisi hala ve tek ana kriter "Bluray" dir zira eliniz de bundan daha iyi bir kaynak da yoktur!

Not;DEMO resimlerini saymıyorum tabiki dalgaya düşmeyin ltf!!
3-günümüz UHD-TV ler için de artık bu Bluray kriteri 2/3 tık daha artarak "UHD-Bluray" olmuştur!

Buraya kadar paneli "FILM" için adam etmek istiyorsanız bir "picture mode"(genel de bu mode Cinema/Movie
diye geçiyor) u bu işe ayırıp,uygun BD cihazını da bağlayıp özellikle "karanlık" sahneli bölümleri açıp gözünüzle de set edebilirsiniz!

Ama panel "IPS" ise bana göre hikaye oluyor! ancak gelen resim sizi kesiyorsa ne ala ve panel VA ise(yeni VA ları da artık
çok aman aman saymayın ltf) kısmen veya oldukça tatmin edici seviyeye çıkarabilirsiniz!

Aslın da TFT-LCD ler film için hiç uygun cihazlar değildir! kötünün iyisi bir resim alırsınız

Buraya kadar lafım harbi "filimci" adamlar içindir,böyle birisi olmanız da illa gerekmiyor,o zaman yinre kafanıza-gözünüze göre
takılacaksınız!

"FILM" işi bir de TV kanalların dan oluyor ki bunun da zaten hiç bir kriteri yoktur! neredeyse hiç bir TV kanalı adam gibi film işlemesi
yaparak size bu resmi vermez!

mijidürt veya dsmartoz v.s kanallarını da geçin! olması gereken resmi asla vermezler!
ellerin de zaten buna uygun milyon dolarlık ne re-mastering/ne uplıink ler veya uygun çevirici sistemler v.s yoktur! basitçe
tak makarayı(ki bu da değişti artık tak USB yi filan oldu) adam gibi video-audio dataları alamazsınız!

hikaye uzun.....

Panel ne boka yarıyor o zaman diyeceksiniz??? bence bir işe yaramıyor,zira bu kadar şeyi tek başına zaten panel beceremez ki!
Panele bakıyorsunuz,valla her bir şeyi yapıyor gibi görünüyor ama bana göre tek bir tane ilaç için(resim kalitesi açısından)
yaptığı iyi bir şey de yoktur!

++

Çok pratik olarak IPS de zaten dikiş tutturmanız imkansız dır! VA da kısmen,hatta o bile imkansız;sadece Sony/Samsung/TPV(o kırk yılda bir)
(VA larında tabiki) panel "teknik" olarak harbi FALD ise kısmen çok daha yüksek "Native Contrast" değerleriyle birlikte çok daha iyi
"FILM" için resim alırsınız peki nereden alırsınızı bunu da??? "Bluray" den

Bu panel de Araba parasına gibidir laf aramız da!

++

Siz bence yazdıklarımı okuyun ve unutun,alın panelinizi hiç bir yerine dokunmadan bir kaç gün izleyin ve panelin neler yapabildiğine bakın
veya gözünüze neler batıyor veya neleri de beğendiniz bu arada,kısaca tanıma işlemi yapın bir kaç gün,aksi halde X kanalı açıp da
maç izlerseniz başka veya Y kanalını açıp da malum tartışma(stüdyo çekimi)izlerseniz başka kısaca her program farklı olacaktır!
IPTV izlerseniz,bunun bana göre zaten bir kriteri yok,çoğunlukla kötü,tek artısı "her bir şeyi açıyor" olmanızdır!
Bundan sonra yapacağınız izlemelere göre değişecektir!

++

Bir sürü ayar yeri görebilirsiniz,çoğu da hiç bir boka yaramaz bunların! takılmayın bunlara
hemen hepsini "OFF" yapın! ancak kimileri OFF beğenmez ON yapar,o de artkık onun zevki ve tercihi olacaktır!

Bazı paneller kısmen daha doğru set ediliyor ki zaten bunu da bir süre sonra anlayacaksınız! zira siz ayarlarla oynadığınız zaman
yine de en iyi resmin Default/Factory ayarı olduğunu göreceksizin!

++

Bir de "HDR" kandırması vardır! bir panelin adam gibi HDR sunabilmesi için ortalama 700/900nit lere çıkabilme yeteneği
olması gerekiyor! IPS bu konu da şişiyor! VA da çok pahalı en üst seviye değilse o da düşüyor)

++

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Yazdıgım tvlerden samsung daha iyi bir tv mi 3 sene once almıstım aynı yerde kullanıyoruz

Bilmiyorum Tv den pek anlamam ama merak etmiyor değilim ?

Şimdi Samsung'taki panel ve mühendislik daha iyi olabilir.
Onun haricinde görüntü ayarlarından da kaynaklı olabilir.
Panellerden biri VA diğeri IPS olabilir.
Birindeki aydınlatma sistemi edge LED diğeri direct LED olabilir.

Yani bu farklılığın teknik altyapıdan olup olmadığını anlamak için en azından aynı içerikle test etmek gerekir diye düşünüyorum.
Yüksek kalite bir 4K videoyu atın bir USB belleğe, sonra TV'lerde tek tek oynatın.
Bu arada görüntü ayarlarını benzer yapmaya çalışın, dinamik kontrast & film modu & gürültü azaltma gibi.

Ona göre bir görüş elde edersiniz. Samsung olan modele dair teknik detayları bulamadım şimdi. :bilmiyom

Geri
Üst Alt