Görseldeki Beyaz Eşya Anlık Tüketimde Prizden Maksimum Kaç Watt Elektrik Çeker?

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Merhaba.

Çamaşır ve kurutma makinemizi aktif kullanmadığımız 2. WC'yi iptal edip oraya taşıyacağız. Orada şu an bir elektrik tesisatı yok ama yakınlarında buat var. Buattan oraya 1 adet 2,5'luk kablo çekeceğiz. Bu kabloya hem çamaşır hem kurutma makinesi takılacak. Duvarlar full fayans olduğundan dolayı duvar prizi konulacak yer olmadığından kablonun ucuna grup priz takmaya karar verdik. Grup priz almışken de Tunçmatik'in akım korumalı prizinden almaya karar verdik.

Şimdi benim merak ettiğim soru şu: Amper ve Watt bakımından 1 adet 3'lü grup prize çamaşır ve kurutma makinesini taksak, ikisi aynı anda en çok Watt çeken programda çalışırken 2,5'luk kablo veya grup prizin kendisi yeterli olur mu? Güvenlik zafiyeti veya sigortayı attırma gibi bir durum yaşar mıyım?

Çamaşır Makinesi = WAT2448STR Serie 6 9 kg 1200 dev./dak., Gümüş
Kurutma Makinesi = WQG2410TTR Serie 4 Isı Pompalı 9 kg Gümüş

Kurutma makinesinin içinden çıkan kağıt şu şekilde:

WhatsApp-Image-2023-12-20-at-13.31.20.jpg

Çamaşır makinesininki nerede bilmiyorum.

Almayı düşündüğüm priz de şu:

Şu an 5'lisi daha ucuz ama bize 2'li lazım olduğundan dolayı 5'lisi hem çok yer kaplar hem kötü görünebilir diye bu 3'lüden almayı planlıyorum.

Konunun takibindeyim yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıcakla kalın. :)

awdawdwad.jpg

Ufak bir gelişme: Bundan aldım. 2,5'luk kabloya bunu, buna da 3'lü ya da 5'li Tunçmatik Powersurge takacağım. Tunçmatik'in üzerinde Max 2500W yazıyor. Bu her bir priz girişi için mi yoksa toplam mı bilmiyorum. Bosch çağrı merkezini aradım, çamaşır makinesi maksimum güçte anlık tüketimde 2200 W, kurutma makinesi ise 1100W çeker diyor. Tunçmatik'in sigortayı attıracak mı bakalım. Yarın kablo çekilecek. Olumlu olumsuz konuya geri dönüş yaparım.

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Tunçmatik'in üzerindeki sigorta 10 amper sanırım. Anlık 3300W çekerseniz, bu da 220V'da 15 ampere denk geliyor ve teorikte sigortanın atması gerekiyor.

Edit: Üçlü uzatma kullanmak yerine kaliteli bir sıva üstü ikili priz kullanıp, araya da 16A bir sigorta koysanız daha sağlıklı olur gibi geliyor bana. Yine de ustaların cevaplarını beklemekte fayda var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Çalıştırılan programa göre anma akımı değişir.
Anma akımı, yani kalkış akımı nedeniyle UPS enerjiyi kesebilir.
UPS yerine voltaj regülatörü yeterli olur diye düşünüyorum.

NYA kablo kullanmanızı öneririm.
Cihazlar aynı anda çalışacaksa, iki farklı prize takmanızı tavsiye ederim.
Fototğraftaki prizleri önermem, ileride içini açtığınızda veya fiş ucunda karartı görme ihtimaliniz var.

Mümkünse eğer iki ayrı makine için 2 ayrı fazdan kablo çekin.

Son düzenleme:
Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Çalıştırılan programa göre anma akımı değişir.
Anma akımı, yani kalkış akımı nedeniyle UPS enerjiyi kesebilir.
UPS yerine voltaj regülatörü yeterli olur diye düşünüyorum.

NYA kablo kullanmanızı öneririm.
Cihazlar aynı anda çalışacaksa, iki farklı prize takmanızı tavsiye ederim.
Fototğraftaki prizleri önermem, ileride içini açtığınızda veya priz ucunda karartı görme ihtimaliniz var.

Mümkünse eğer iki ayrı makine için 2 ayrı fazdan kablo çekin.

Hocam UPS ya da Voltaj regülatörü tabii ki faydalıdır ama şu anlık akım korumalı priz düşüncesindeyim. Buattan 2,5mm TTR kablo çekip ucuna Viko 3'lü grup priz takıp, grup prize ayrı ayrı tekli akım korumalı priz takacakmışız. Akım korumalı prizlerin sigortalarının çoğu tekli de olsa 5'li de olsa 10 amper çünkü. 1 adet akım korumalı priz kullanırsak yukarıdaki arkadaşımızın da belirttiği gibi akım korumalı prizin sigortası teoride atabilir. Pratikte de nadir de olsa böyle bir durum yaşanmasını istemem.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
2.5mm kaliteli bir kablo 3.5kw rahatlıkla taşır daha üstü akım çekilecekse 4mm olarak hat çekilmeli.

Monifaze yani 220v tesisatta 6mm kablo kullanarak 7kw güç çekebilirsiniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
2.5mm kaliteli bir kablo 3.5kw rahatlıkla taşır daha üstü akım çekilecekse 4mm olarak hat çekilmeli.

Monifaze yani 220v tesisatta 6mm kablo kullanarak 7kw güç çekebilirsiniz.
Benim de aklıma 4 mm geldi ama prize bağlanabilir mi orasını bilemedim.
O yüzden söylemedim.
Bir de evdeki sigortalar kaç amper, hangi tip vs o da önemli.
Bana kalırsa akım korumalı priz yerine regülatör daha iyi olur.
Schneider'in APC prizi diğerleri gibi değil diyorlardı, bilmiyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Benim de aklıma 4 mm geldi ama prize bağlanabilir mi orasını bilemedim.
O yüzden söylemedim.
Bir de evdeki sigortalar kaç amper, hangi tip vs o da önemli.
Bana kalırsa akım korumalı priz yerine regülatör daha iyi olur.
Schneider'in APC prizi diğerleri gibi değil diyorlardı, bilmiyorum.
2.5mm üzeri kablonun direkt sigortadan alınması gerekir.
4luk kabloyu buatta 2.5 luk kabloya bağlamanın esprisi olmaz.

sigorta kısmı kolay ayrı sigorta katılır.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Aşağıda yanlış görmediysem sizdeki ürünlerin güç harcaması var, iki makinayı tam yükte aynı anda çalıştırsanız toplam yaklaşık 5kw kullanır:

teraspy-107.png
teraspy-108.png

Buattan (yanmaz) 5 metre bakır kablo çeksen ,kesiti 2.5 luk yetecek:

teraspy-109.png

Aynı yere bakır değil de Alimünyum kablo çeksen o zaman 4lük kablo çekmen lazım (aman haaa :) )

teraspy-110.png

Seramik içli 3lü sıva üstü priz işini görür(plastik olandan almayasın sakın), neden 3lü ,belki ileride başka bir cihazı da kulanabilirsiniz,yoksa 2li yeter.Gerçi ben elektrikçi değilim yine de yazdıklarım aklında bulunsun,çünkü 2 cihazı aynı anda tam kapasite ile çalıştıracağınızı sanmıyorum açıkçası, tam kapasite nedir onu da anlamadım gerçi ,sanırım ön yıkamadan bahsediliyor :)

Geri
Üst Alt