''Gerçek'' Akım Korumalı Priz Önerisi

M Çevrimdışı

MartizeD

Yeni Üye
2 Tem 2021
10
Merhaba Tavsiye Forum Ailesi,

Akım korumalı priz satın aldım ve ürün iade ürün olarak geldi. Hatta iyice aklayıp paklayıp göndermeyi becerememişler, ürünün kutusunu çok iyi kapatmadan göndermişler.

Bunlar yetmedi, ürünün faturası gelmedi. Buda yetmedi, ürün başka birine ait bir iade faturasıyla geldi. Bu fatura Ankara/Çankaya'da yaşayan Şenol Aktaş isimli birine ait ve faturaya kocaman İADE yazısı yazmış adam. Buda yetmedi, bana gelen prizi şöyle bir kontrol ettim ve tozlanmalar vardı, bir tane kısa saç kılı vardı.

Bu ürünü trendyol'dan TECHNO TİCARET GÜVENLİK VE BİLİŞİM TEKNO isimli satıcıdan aldım.
Aldığım ürünün link :

Hemen iade kodu aldım ve en yakın zamanda iade edeceğim.

Akım korumalı priz araştırırken A Adem Helvacı abimin, ''Akım Korumalı Priz Gerçekleri'' videosuna denk geldim ve iyice dertlendim.
Bazı insanlar akım korumalı priz alırken, 10.000 TL'lik laptobum çöpe gitti, buzdolabım çöpe gitti vs yazmış.

Ben de tam olarak bilgisayarım için satın alacağım.
Modemin adaptörü, bilgisayarımın monitörünün adaptörü, bilgisayarımın güç kablosunun fişi, ve yeni aldığım 2+1 ses sisteminin fişi yani toplamda dört yuvayı dolduran bu parçalar takılı. En ufak bir sıkıntıda çöpe gidecek bunlar.

O yüzden anlamadım. İnsanlar daha güvenli olduğu için akım korumalı priz alırken, ben yıllarca normal priz kullandım ve bugünlere geldim. Şu an kullandığım priz 50-70 TL desen, akım korumalı prizler 150 TL'den başlıyor desek, neden akım korumalı priz almalıyım?
Alsam bile, alacağım akım korumalı priz gerçekten akım korumalı priz mi olacak ve malzeme kalitesi ne olacak, beni zarara sokar mı?
Patlar mı, yanar mı? Bilemedim. Çünkü hiçbir bilgim yok. Bu konuda yeni doğmuş bir bebekle aynı bilgideyim.
Sigorta atıyormuş gibi bir şeyler okudum anlamadım.

O yüzden kısaca benim söyleyeceğim ve istediğim şey şu;

Bu işin ehli birinden yardım almak istiyorum.
Bilgisayarım, monitörüm, yeni aldığım ses sitemim ve modemim, yeni almak istediğim akım korumalı prize takılacak. Ve alım gücü olmayan biriyim.

1-)Akım korumalı priz almalı mıyım? Eğer cevabınız evet ise hangi akım korumalı prizi almalıyım? Mümkünse 5'li olmasını istiyorum. 5.yuva ise şarj aleti için kullanmak istiyorum. Aynı zamanda 1.5 metre kablo fazlasıyla yeterli uzunluk benim için.
Yoksa akım korumalı priz almama gerek yok mu? Normal prizlerden devam mı edeyim?

2-)Eğer normal prizden devam diyorsanız, normal priz önerisi de isterim. Şu anki kullandığım prize fişleri takarken resmen oda aydınlanacak gibiydi. Abartı ama priz aydınlanıyordu bu tam anlamıyla gerçek. Bu durumda, normal priz öneriniz var mı?

A Adem Helvacı Adem Abi, yardım eder misin bu konuda? Yazı uzun gözüküyor ama aslında çok basit bir konu sizin için.

İşin ehli, deneyimi olan kişiler yardımcı olursa çok müteşekkir kalırım. Cevaplarınız benim için önemli.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Şahsi olarak makel marka 5li priz kullanıyorum. Laptop , harici diskler , ses sistemi ve telefon adaptörü buna bağlı. Herhangi bir problem yaşatmadı. İlla ki bu markayı al demiyorum ama alacaksan da kalbur üstü bilindik markalara bakmanı öneririm.
Kablo fiş ve prizi ayrı ayrı alırsan daha ucuza geliyor. Kabloyu kendin takabilirsin zor bir tarafı yok :)
priz ve kablonun kalın olduğuna emin olman lazım. Piyasada bir sürü lastik gibi esneyen malzeme satıyorlar. Satan arkadaş bir şey olursa getirirsin derse hiç muhatap olmadan çıkıp gitmeni öneririm. İş ahlakı konusunda bir çok ülkenin gerisindeyiz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Şahsi olarak makel marka 5li priz kullanıyorum. Laptop , harici diskler , ses sistemi ve telefon adaptörü buna bağlı. Herhangi bir problem yaşatmadı. İlla ki bu markayı al demiyorum ama alacaksan da kalbur üstü bilindik markalara bakmanı öneririm.
Kablo fiş ve prizi ayrı ayrı alırsan daha ucuza geliyor. Kabloyu kendin takabilirsin zor bir tarafı yok :)
priz ve kablonun kalın olduğuna emin olman lazım. Piyasada bir sürü lastik gibi esneyen malzeme satıyorlar. Satan arkadaş bir şey olursa getirirsin derse hiç muhatap olmadan çıkıp gitmeni öneririm. İş ahlakı konusunda bir çok ülkenin gerisindeyiz.
APC nin ürünlerine bakabilirsiniz.
En azından şu Slink gibi derme çatça ürünler değil onlar.

M Çevrimdışı

MartizeD

Yeni Üye
2 Tem 2021
10
APC nin ürünlerine bakabilirsiniz.
En azından şu Slink gibi derme çatça ürünler değil onlar.
UPS için söylediniz sanırım. UPS alacak bütçem yok.
5'li akım korumalı priz istiyorum ve mümkünse kablosu kısa olsun yani 1.5 metre çok iyi.
Yoksa akım korumalı priz almamı önermiyorsanız, normal bir priz alacağım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
UPS için söylediniz sanırım. UPS alacak bütçem yok.
5'li akım korumalı priz istiyorum ve mümkünse kablosu kısa olsun yani 1.5 metre çok iyi.
Yoksa akım korumalı priz almamı önermiyorsanız, normal bir priz alacağım.

''Linkteki gibi ürünleri araştırın'' anlamında yazdım ups alın demedim.

M Çevrimdışı

MartizeD

Yeni Üye
2 Tem 2021
10

''Linkteki gibi ürünleri araştırın'' anlamında yazdım ups alın demedim.
Bana tekli yetmiyor. Bilgisayar donanımları takılacak. Bilgisayarın monitörünün adaptörü, güç kablosunun fişi, 2+1 ses sisteminin fişi ve modemin adaptörü takılı prizde. Toplamda 4 yuva meşgul. Artı olarak telefonumu şarj edebileceğim bir yuva daha istediğimden ekstra olarak 5'li akım korumalı priz önerisi istedim.
Sanırım tekli işimi görmediğine göre hiç almamak en doğrusu. Anladığım bu.
Videonuzu izledim, kısacası akım korumalı priz almayın demişsiniz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bana tekli yetmiyor. Bilgisayar donanımları takılacak. Bilgisayarın monitörünün adaptörü, güç kablosunun fişi, 2+1 ses sisteminin fişi ve modemin adaptörü takılı prizde. Toplamda 4 yuva meşgul. Artı olarak telefonumu şarj edebileceğim bir yuva daha istediğimden ekstra olarak 5'li akım korumalı priz önerisi istedim.
Sanırım tekli işimi görmediğine göre hiç almamak en doğrusu. Anladığım bu.
Videonuzu izledim, kısacası akım korumalı priz almayın demişsiniz.
:)

Belki şurada anlaşamamış olabiliriz.

Ben size ''APC ürünleri alabilirsiniz'' dediğimde siz bana ''UPS mi diyorsunuz? ona bütçem yetmiyor'' dediniz. Halbuki ben yukarıdaki mesajlarınızı okumuştum bütçenizin ups için yetmediğini görmüştüm. (Yeni bir ups için benim de yetmiyor şu sıra)

Kafa karışıklığını egellemek için size örnek bir link verdim APC nin ups değil akım koruma ürünleri de sattığını görmeniz için ve yanına da not olarak ''Linkteki gibi ürünleri araştırabiirsiniz'' deidm :)

Yani size ''tekli ürünü alın'' da demedim ben :)

Eğer akım koruma prizi alacaksanız bu işi adam gibi yapanları var ondan almalısınız, pahalı geliyor veya sizin işinizi göreni yok ise sırf adı akım koruma prizi olan kalanları almanızın anlamı yok diyoruz kişisel fikrimiz olarak ancak siz yine de kendi araştırmalarınızı yapın lütfen.

Veya normal priz alın, gidip kendiniz VDR alın prizin içine takın oldukça basit bir uygulama.
3 liralık VDR için dünya para vermemiş olursunuz.

Sevgili Umut Barış Umut Barış kardeşimin belirttiği üzere PSU ların içerisinde zaten VDR var ama dışında da bir tane olması güvenlik anlamında sizin içinizi rahat ettirebilir. (Neticede olasılık hesabına göre ilerliyor bu iş, Yüksek gerilimin içrideki yerine dışarıdaki vdr yi patlatıp psu yu kurtarm aolasılığı var ise neden olmasın? Bizim derdimiz belirsiz bir olasılık için gereksiz yüksek bedeller ödemeniz konusu.

Ben de ''boşta duracağına duvarda takılı olsun'' diye ara kabloyu tekli VDR prize taktım mesela.

Ben aslında anahtarlı olduğu için kullanıyorum ama içinde bir VDR var mı var işte o da takılı olsun madem :)
Mesela ben bunu para verip almadım, almazdım da zaten. Bir projeden 2-3 tane kalmıştı elimde, Evdeki birkaç cihazın önüne takıverdim geçtim.

20220423_172554.jpg

M Çevrimdışı

MartizeD

Yeni Üye
2 Tem 2021
10
:)

Belki şurada anlaşamamış olabiliriz.

Ben size ''APC ürünleri alabilirsiniz'' dediğimde siz bana ''UPS mi diyorsunuz? ona bütçem yetmiyor'' dediniz. Halbuki ben yukarıdaki mesajlarınızı okumuştum bütçenizin ups için yetmediğini görmüştüm. (Yeni bir ups için benim de yetmiyor şu sıra)

Kafa karışıklığını egellemek için size örnek bir link verdim APC nin ups değil akım koruma ürünleri de sattığını görmeniz için ve yanına da not olarak ''Linkteki gibi ürünleri araştırabiirsiniz'' deidm :)

Yani size ''tekli ürünü alın'' da demedim ben :)

Eğer akım koruma prizi alacaksanız bu işi adam gibi yapanları var ondan almalısınız, pahalı geliyor veya sizin işinizi göreni yok ise sırf adı akım koruma prizi olan kalanları almanızın anlamı yok diyoruz kişisel fikrimiz olarak ancak siz yine de kendi araştırmalarınızı yapın lütfen.

Veya normal priz alın, gidip kendiniz VDR alın prizin içine takın oldukça basit bir uygulama.
3 liralık VDR için dünya para vermemiş olursunuz.

Sevgili Umut Barış Umut Barış kardeşimin belirttiği üzere PSU ların içerisinde zaten VDR var ama dışında da bir tane olması güvenlik anlamında sizin içinizi rahat ettirebilir. (Neticede olasılık hesabına göre ilerliyor bu iş, Yüksek gerilimin içrideki yerine dışarıdaki vdr yi patlatıp psu yu kurtarm aolasılığı var ise neden olmasın? Bizim derdimiz belirsiz bir olasılık için gereksiz yüksek bedeller ödemeniz konusu.

Ben de ''boşta duracağına duvarda takılı olsun'' diye ara kabloyu tekli VDR prize taktım mesela.

Ben aslında anahtarlı olduğu için kullanıyorum ama içinde bir VDR var mı var işte o da takılı olsun madem :)
Mesela ben bunu para verip almadım, almazdım da zaten. Bir projeden 2-3 tane kalmıştı elimde, Evdeki birkaç cihazın önüne takıverdim geçtim.

20220423_172554.jpg
Şimdi ''cuk'' diye oturdu :)
Teşekkürler.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt