Genel saglik sigortasi hakkinda

J Çevrimdışı

jomily

Aktif Üye
1 Eki 2018
177
34
Arkadaslar Daha once gelir testine girmistim.60 1( g )olarak gozukuyordum.yani primim devlet tarafindan odeniyordu..1 ay once falan beni sosyal yardimlasmadan aradilar.gittim uzerime aileden kalma ev oldugu icin prim odemem gerektigini belirtip beni sskya yonlendirdiler.suankini kapattiklarini soylediler.ama hala eskisi devam ediyor.bende devam ettigi icin unutacaklarini düşünüp sskya gitmedim.ama beni sürekli sosyal yardimlaşmadan bunu yaptirmam icin ariyorlar.hatta sosyal yardimlasmada calisan bayan kendisinin yaptiginin suc oldugunu gibi laflar soylemisti.tam anlamadim.prim odememe icin gitmek istemiyorum.sizce gitmesem ne olabilir?

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Arkadaslar Daha once gelir testine girmistim.60 1( g )olarak gozukuyordum.yani primim devlet tarafindan odeniyordu..1 ay once falan beni sosyal yardimlasmadan aradilar.gittim uzerime aileden kalma ev oldugu icin prim odemem gerektigini belirtip beni sskya yonlendirdiler.suankini kapattiklarini soylediler.ama hala eskisi devam ediyor.bende devam ettigi icin unutacaklarini düşünüp sskya gitmedim.ama beni sürekli sosyal yardimlaşmadan bunu yaptirmam icin ariyorlar.hatta sosyal yardimlasmada calisan bayan kendisinin yaptiginin suc oldugunu gibi laflar soylemisti.tam anlamadim.prim odememe icin gitmek istemiyorum.sizce gitmesem ne olabilir?

Seni arayanın dolandırıcı olduğunu düşünüyorum. Aklında soru işareti varsa SGK'ya git sor.

GSS konusuna gelirsek. Şuan 28 yaşındayım. Baba üzerinden yararlandığım sigorta öğrencilik vs. haklarla 24 yaşıma kadar devam etti ve bitti 4 yıldır yarı sigortalı yarı sigortasız idare ettik. İş hayatı malumunuz kolay değil. İlk başlarda iş aradığım bulamadığım zamanlarda sigortasız bir süre geçti bu süre boyunca aylık 100 TL prim borcu yazdılar hiç ödemedim. Bundan 2 sene kadar önce 3500 TL GSS borcu çıkarmışlardı. Sonra beni karakola çağırıp mal beyanında bulunmamı istediler. Dediler ki mal varlığın yoksa devlet karşılayacak sigortanı dediler. Boş yere ceza ödeme dediler. Karakola gittim. Sormaya başladılar.

+Evin var mı?
-Yok.
+Babanın evi var mı?
-Var.
+Senin sayılır. Araban var mı?
-Yok.
+Babanın var mı?
-Var.
+O da senin sayılır.

Böyle böyle mal beyanında bulundum. Ertesi ay prim ödemem aylık 150 TL oldu. Ödemedim hiç. Üstünden 2 sene daha geçti. Bir ara af gelmiş, bir ara iskonto olmuş derken. 1 kuruş ödemedim hiç de yararını görmedim zaten. Türkiye burası olur öyle.

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Bende ödedim.
Onu sizden faizi ile alırlar.
Af vs çıkarmı bilemem.
Oğlum için bir yıl ödedim.
Sonra üniversiteyi kazandı benden bakıldığı için ödemedik.
25 yaşını bitirdi ünivesite bitmediği için yine GSS istediler.
Kaymakamlığa gidip binbir soruyu yanıtladık. Evrakları teslime gidince memur kadın kağıtları aldı bunlara gerek yok sana yeşil kart veriyorum dedi böylece GSS çilemiz bitti.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Seni arayanın dolandırıcı olduğunu düşünüyorum. Aklında soru işareti varsa SGK'ya git sor.

GSS konusuna gelirsek. Şuan 28 yaşındayım. Baba üzerinden yararlandığım sigorta öğrencilik vs. haklarla 24 yaşıma kadar devam etti ve bitti 4 yıldır yarı sigortalı yarı sigortasız idare ettik. İş hayatı malumunuz kolay değil. İlk başlarda iş aradığım bulamadığım zamanlarda sigortasız bir süre geçti bu süre boyunca aylık 100 TL prim borcu yazdılar hiç ödemedim. Bundan 2 sene kadar önce 3500 TL GSS borcu çıkarmışlardı. Sonra beni karakola çağırıp mal beyanında bulunmamı istediler. Dediler ki mal varlığın yoksa devlet karşılayacak sigortanı dediler. Boş yere ceza ödeme dediler. Karakola gittim. Sormaya başladılar.

+Evin var mı?
-Yok.
+Babanın evi var mı?
-Var.
-Yok.
+Babanın var mı?
-Var.
+O da senin sayılır.

Böyle böyle mal beyanında bulundum. Ertesi ay prim ödemem aylık 150 TL oldu. Ödemedim hiç. Üstünden 2 sene daha geçti. Bir ara af gelmiş, bir ara iskonto olmuş derken. 1 kuruş ödemedim hiç de yararını görmedim zaten. Türkiye burası olur öyle.
senin sayılır nedir yahu. o zaman babamın sigortasından neden yararlandırmıyorsunuz onun üstüne kayıtlıyım. la tam anamur muzu cumhuriyeti olduk.

J Çevrimdışı

jomily

Aktif Üye
1 Eki 2018
177
34

+Evin var mı?
-Yok.
+Babanın evi var mı?
-Var.
-Yok.
+Babanın var mı?
-Var.
+O da senin sayılır.

dolandırıcı olduğunu nerden çıkardınız?onu anlayamadım
üzerime kayıtlı evin geliri yok demiştim bayan görevliye olsun demişti
hane gelirine göre prim borcu çıkması gerekmiyor mu?.zaten oturduğum adreste tek başıma gözüküyorum.
en iyisi üerime kayıtlı ne varsa satmak.bankada paran olup olmadığını bakıyorlarmı ona emin deeğilim
yılda belkı 1-2 doktora giidyorum onun için ayda 75 tl paramı ödeyeceğim?.bu para yılda yapar 900 tl
bunu ödemesem icra yoluna giderlermi onu düşünüyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bende ödedim.
Onu sizden faizi ile alırlar.
Af vs çıkarmı bilemem.
Oğlum için bir yıl ödedim.
Sonra üniversiteyi kazandı benden bakıldığı için ödemedik.
25 yaşını bitirdi ünivesite bitmediği için yine GSS istediler.
Kaymakamlığa gidip binbir soruyu yanıtladık. Evrakları teslime gidince memur kadın kağıtları aldı bunlara gerek yok sana yeşil kart veriyorum dedi böylece GSS çilemiz bitti.
hocam evrak olarak ne istiyorlar ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

senin sayılır nedir yahu. o zaman babamın sigortasından neden yararlandırmıyorsunuz onun üstüne kayıtlıyım. la tam anamur muzu cumhuriyeti olduk.
hane gelirinde de ona göre prim çıkartıyorlar.babanın maaşı varsa aynı evde yaşıyorsan sana da prim çıkartıyorlar

C Çevrimdışı

Cromwelle

Yeni Üye
24 Ocak 2019
7
Yıllardır Hayatımızdan Ömrümüzden çaldı desek yeridir bir kurtulamadık bundan.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Bu sigorta olayini icad eden yahudiler paradan para kazanma olayini iyi biliyor. Olmayan depremin sigorta parası, hastalanmazsan saglik sigortasi, kaza yapmazsan da trafik sigortasina vs vs odenen paralar havaya savrulan, sirketlere kazandiran zaten islamın da kabul etmediği bir sistem

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Kaymakamlığa gidiyorsunuz oradan yaklaşık 40 sayfa evrak veriyorlar hepsini ayrıntılı şekilde dolduruyorsunuz.
Memurlar evrakı yeterli görmezlerse evinize memur gönderiliyorlar.
Ev oda oda geziliyor. Eşyalar miktar olarak kaydediliyor.
Banka hesapları, tv, klima herşeyi yazıyorlar. Bunun sonucunda size (bir kaç gün sonra) ödeyeceğiniz tutar bildiriliyor.

sincerelym Çevrimdışı

sincerelym 

Aktif Üye
10 Haz 2018
184
Bu sigorta olayini icad eden yahudiler paradan para kazanma olayini iyi biliyor. Olmayan depremin sigorta parası, hastalanmazsan saglik sigortasi, kaza yapmazsan da trafik sigortasina vs vs odenen paralar havaya savrulan, sirketlere kazandiran zaten islamın da kabul etmediği bir sistem
ahahaha, bizimki öyle bir ülke ki altın yumurtlayan tavuk sgk bile zarar ediyor.

T Çevrimdışı

tyfngkt 

Aktif Üye
1 Eyl 2018
59
33
Gündemin merak edilen konularından olan ve halk arasında GSS olarak bilinen hizmet, 2012’de ülkedeki herkesi kapsayarak zorunlu hale getirilmiştir. Şöyle ki 2006 yılında Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK gibi kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında tek çatı altında toplanmıştır.

Bu adımın ardından yapılan reformla GSS, 1 Ocak 2012 itibariyle zorunlu hale getirilmiştir. Çalışıp çalışmaması fark etmeksizin ülke nüfusunun tamamını kapsayan sigorta sistemi ile Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar GSS’li olmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesine göre genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı ifade etmektedir.

Böylece kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır.

Çıkartılan yasa ile vatandaşlar arasındaki eşitsizlik ortadan kaldırılmış ve yasa, norm, standart birliği sağlanmıştır. SGK, yapılan reform ile tüm nüfusun sağlık güvencesi yönünden kapsam ve koruma altına alındığını belirtmektedir.

Bunların yanında ülkedeki yabancılar da istedikleri takdirde GSS’den yararlanabilmektedir. Türkiye’de ikamet eden herkes GSS kapsamındadır.

Herhangi bir kapsamda olmayan ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında olmayan yani işsiz, kurumdan gelir ya da aylık almayan ya da bakmakla yükümlü olunan olmayan kişiler de genel sağlık sigortası kapsamındadır. da tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Baş belası şu G1 denilen illet özel hastanelerde muayne olman için avantajmış ayda 300 küsür bir borç yansıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt