Genel Köpek Anatomisi

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Genel olarak birçok kişinin üstün körü gördüğü köpeklerin çok detaylı özellikleri vardır. Bugün örnekleri daha detaylı bilgi sahibi olduğum için rottweiler üzerinden vereceğim ama genel olarak bütün köpeklerde bu özellikler var.

Kafa ile başlıyalım

Stop :Alnın burnun üstüne bağlandığı kısımdır.Tam gözlerin arasında kalır.Stop un bir köpekte güçlü (belirgin) olması için;

1)köpeğin güçlü ,geniş,öne doğru çıkıntılı ( oval) bir alnı olmalıdır.
2)Kafa iskeletinde göz çevresini belirleyen çerçeve.Göz çukuru kemiği dışa doğru belirgin çıkıntılı olmalıdır.
3)GÜçlü bir alın yapısı ;düz ve güçlü bir burun sırtıyla çok belirgin bir açı yapacak şekilde buluşmalıdır.
Bu açı köpeğin suratına büyük değer katar.Irkın tipik surat tipini ortaya çıkarır,aşağıda dediğim kısmı ve açıyı sarı çizgiyle gösterdim.

p3p66.jpg

Kafa yapısının standart şekli. burun çok uzun olmıyacak ama çok fazla kısa da olmıyacak. çok kısa burun ısırmayı nefes almayı güçlendirir. çok uzun burun estetikten ve güçlü kafa görüntüsünden çok uzak kalır.

ZOaGPZ.jpg

Ön bacak Omuz açıları ve Arka bacaklar :

Irklarda omuzların eklem açıları yeteri kadar güçlü değilse kaslarla ve yan dokular ile desteklenmiyorsa bu doğrudan yürüyüşü etkiler ve performansı düşürür yaşam kalitesine doğrudan etki eder.
Şablona bakınca 35 Nolu yer eklem omuz başıdır . Omuzdan yukarı doğru KÜREK kemiği

çıkıyor 8 NOLU,aşağıya doğruda 34 NOLU OMUZ bağlantı kemiği iniyor.

Bunları gördükten sonra,aşağıdaki köpeğe bakıyoruz,eklemleri kaslı ve güçlü olduğu için şablondaki hatlar hemen belli oluyor!

Kırmızı çizgiyle yaklaşık yeri çizdim,belirgin hatlara bakarak,

ortaya çıkan açı yaklaşık 90 derece,öyleyse köpeğin omuzu için İDEAL açı göstermiş ,ayrıca güçlü ve kaslı eklem diyoruz.
Birazda köpeğin kısa tüğlü olması burda avantaj, kısa tüğlü olması köpeklerde kaslar dış görünüşte daha çok belirgin oluyor daha atletik duruyor. tabiki köpeğin anatomik yapısı kaslı ise.

24q5v89.jpg

2qmnmlx.jpg

Göğüs yapısı

köpeklerde göğüs yapısı ve gücü çok önemli .
Geniş bir göğüs yanında,düzgün,kaslı omuzlar,düzgün ve belirgin ön bacak açıları ve göğsün öne belirginliği güçlü olacak.Bunlar köpeğe büyük değer katar.Göğsün yeterli kaslanması için yeterli hareket imkanı da önemli,ancak ondan daha önemlisi genetik olarak göğüs iskeletinin düzgün ve yeterli olması.Genetik olarak yetersizlik varsa,sporun faydası çok sınırlı olur.

Üst çizgi
Aşağıdaki köpekte bu çizgiyi kırmızı ile gösterdim,kafatasının

arkasından başlar,kuyruk sokumunda biter,bu çizginin,STANDARTLARA

yakın olması gerekir,köpekler heykel olmadığı için her köpeğin anatomik yapısında farklılıklar vardır,ama KALİTELİ bir köpek , rottweiler demek standartlara yakın demektir,Bu konu en temel olarak ŞABLONLARA

bağlanmıştır,aşağıya ŞABLONUNU veriyorum,köpek ne kadar bu çizgilere sahipse o kadar kalitelidir! Bu çizginin bozuk olması köpeğin yaşam kalitesinide etkiler.

4faqa.jpg

qvcf4.jpg

Ayaklar Tırnaklar :

Tırnakların sert ve siyah olması pati yastıklarının kalın ve sert olması istenir

vJlOmD.jpg

İlk foto ön patiler ikinci foto arka patiler icin nizami olan. Patlerin sıkı olması istenir herhangibi gevşeklik öne doğru uzaması istenmez . Gevşekliği önlemek amaçlı çakılda yürüyüşler faydalıdır .

Oy5GR3.jpg

İlk iki duruş ve yürüyüş pozisyonu istenilen şekildedir diğer yürüyüş pozisyonları istenmez hakemler ve ben çok dikkat ederim köpeğin açısal durumu ve yürüyüş salımına Türkiye'de de en çok Cowhocked görülür

Qp06Rr.jpg

genelde büyük ırk köpeklerin durumlarını paylaşıyorum . köpek ne kadar iriyse kilolu ve büyükse bu sorunlar daha fazla görünüyor. Vitamin takviyeleri ile spor ile çeşitli yürüyüşler ile bu sorunlar giderilebilir veya en aza indirilebilir ama sorunların temeli genelde genetik oluyor.

Göz rengi -
rottweiler için bir kural diğer köpek ırklarında çok bilgi sahibi değilim ama ne kadar koyu göz o kadar iyi. genelde alman iş köpeklerinin hepsinde bu kural geçerli ama atıyorum bir sibirya kurdu mavi gözlü olur. ama doberman , alman çoban köpeğinin göz renkleri koyu olmak zorunda açık olunca bu bir kusurdur.

EyBXq9.jpg

Kuyruk -
Genelde ülkemizde rottweilerın kuyruğunu keserler ama bu durum köpek için gerçekten çok kötü bir durumdur. Şöyle düşünelim bir insanın bütün duygularını belirttiği organlarını kesmekle eş değerdir. sevinci hüzünü korkuyu cesareti kuyruk ile gösterir köpekler ve denge konusunda köpeklere çok yararı vardır. artı olarak kuyruk tutuşu rottweiler da önemlidir. bir kangal köpeğinin kuyruğu simit kuyruk kıvrımlı olmalıdır ama rottweilerda öyle olursa köpek yarışmalarda diskalifiye olur ve üretim yapması yasaklanır.

Genel hatları anlatmaya çalıştım gözümden kaçan bölgeler olabilir uzun bir yazı oldu ve beni biraz yordu açıkcası alıntı yaptığım yerler oldu kendi bilgilerimi aktardığım yerler oldu ama hayatı kaliteli ve daha konforlu olması için bir köpeğin bu özellikleri düzgün olması lazım yoksa anlayamadığımız acılar çekebilirler. bu sorunların çoğunun ortaya çıkması tamamen bilinçsiz üretimden kaynaklanıyor. kusurlu köpekler üretilmemeli aksi taktirde doğan yavruları da kusurlu olur ondan doğanlarda ve yaşam kaliteleri kötü olur. birçok sağlık açısından sorunları ortaya çıkar . erken yaşta felç fıtık kalça çıkığı yürüyememe ve birçok geri dönülmez sorunlarla karşılaşılır .

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Bu konular büyük ırk köpeklerin özellikle alman kökenli köpeklerin hepsi için geçerlidir. tabiki bir kaç farklılıklar vardır ama doğruları bunlardır.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Vay Arkadas Bugune Kadar Kopek Dıyerek Baktık Gectık

Adamlar Saflıgına Kadar Bakıyor Goz Renklerınde

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,938
32
Sota' Alıntı:
Vay Arkadas Bugune Kadar Kopek Dıyerek Baktık Gectık

Adamlar Saflıgına Kadar Bakıyor Goz Renklerınde

ben burda birde özet geçmeye çalıştım. eklemediğim bölgeler var çok fazla detay var. ben rottweiler ağırlıklı özellikler yazdım ama bütün ırklarda genel özellikler bide kendine özgü özellikleri var. sadece bunları yazarken sağ elim uyuştu gerisini artık merak eden soru soran olursa cevaplarız :) .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri