GeForce Now Erişime Açıldı. Cloud Gaming Hakkında Düşünceleriniz

Bulut Gaming Geleceğimizin Oyun Teknolojisi Olabilir mi?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Takip eden arkadaşların bildiği gibi GeForce Now betadan çıkarak aylık 5.50 € ücret karşılığında erişime açıldı. Ülkemizde de şuan aktif olarak kullanılıyor. Bu teknoloji hakkında ne düşünüyorsunuz? Deneyimleyen var mı?

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Dünya abonelik servislerine doğru bir yol almaya başladı. Açıkçası bir şeye sonsuza dek sahip olmak daha mantıklı geliyor.
Geforce Now, anladığım kadarıyla sahip olduğunuz kütüphane ile keyifli bir oyun deneyimi yaşamak için size donanım gücü sağlıyor.
Denemedim, deneyenler Stadia'ya göre memnun kalmış görünüyor.

Umarım ileride Steam kapanmaz. Çünkü eski bir oyunu oynamak istediğimde sırf o oyun için abonelik parası vermem açıkçası.
Bu tür gelişmeler ileride donanım fiyatlarını etkiler mi bilemem.
Ama bu tür gelişmelerden faydalanabilmek için de iyi internet altyapısı şart.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Dünya abonelik servislerine doğru bir yol almaya başladı. Açıkçası bir şeye sonsuza dek sahip olmak daha mantıklı geliyor.
Geforce Now, anladığım kadarıyla sahip olduğunuz kütüphane ile keyifli bir oyun deneyimi yaşamak için size donanım gücü sağlıyor.
Denemedim, deneyenler Stadia'ya göre memnun kalmış görünüyor.

Umarım ileride Steam kapanmaz. Çünkü eski bir oyunu oynamak istediğimde sırf o oyun için abonelik parası vermem açıkçası.
Bu tür gelişmeler ileride donanım fiyatlarını etkiler mi bilemem.
Ama bu tür gelişmelerden faydalanabilmek için de iyi internet altyapısı şart.
Steam'in kapanması şuan oyun piyasası için kimsenin gündeminde değil. Bunu Google kapanırsa Android telefonlar ne olur diye düşünmek ile kıyaslamak gerekir.
Bir şeye sonsuza kadar sahip olmak kulağa hoş gelebiliyor ama şu da var. Kaç kişi bitirdiği bir oyuna, filme, diziye geri dönüp tekrar bakıyor?

Bu sistemi şöyle kıyaslıyorum.
Ben 3000 liralık bir sistem topluyorum. Elektrik harcıyorum. Ortalama 60 lira internet ödüyorum. 20$ 'da oyuna veriyorum. Oyunu oynuyorum bitiriyorum.
Cloud Gaming ile sistem toplamıyorum. Çok daha az elektrik harcıyorum. Ortalama 60 lira internet ödüyorum. 20$ 'da oyuna veriyorum. 5,5€ Cloud Gaming. Oyunu oynuyorum bitiriyorum.

Tabi burada bu fiyata en azından belirli oyunların da dahil olmasını isterdim. Belki ileride biraz daha fazla bir ücret ile XBOX GamePass tarzı bir sistem ile Cloud Gaming olayını birleştirip servis edebilirler. Dediğiniz gibi en az 50 Mbps üzeri internet de lazım. Dolayısıyla ülkemiz için herkese hitap etmiyor. Ama bu oyun sektörü için bence geleceğin teknolojisi olabilir.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,611
Steam'in kapanması şuan oyun piyasası için kimsenin gündeminde değil. Bunu Google kapanırsa Android telefonlar ne olur diye düşünmek ile kıyaslamak gerekir.
Bir şeye sonsuza kadar sahip olmak kulağa hoş gelebiliyor ama şu da var. Kaç kişi bitirdiği bir oyuna, filme, diziye geri dönüp tekrar bakıyor?

Bu sistemi şöyle kıyaslıyorum.
Ben 3000 liralık bir sistem topluyorum. Elektrik harcıyorum. Ortalama 60 lira internet ödüyorum. 20$ 'da oyuna veriyorum. Oyunu oynuyorum bitiriyorum.
Cloud Gaming ile sistem toplamıyorum. Çok daha az elektrik harcıyorum. Ortalama 60 lira internet ödüyorum. 20$ 'da oyuna veriyorum. 5,5€ Cloud Gaming. Oyunu oynuyorum bitiriyorum.

Tabi burada bu fiyata en azından belirli oyunların da dahil olmasını isterdim. Belki ileride biraz daha fazla bir ücret ile XBOX GamePass tarzı bir sistem ile Cloud Gaming olayını birleştirip servis edebilirler. Dediğiniz gibi en az 50 Mbps üzeri internet de lazım. Dolayısıyla ülkemiz için herkese hitap etmiyor. Ama bu oyun sektörü için bence geleceğin teknolojisi olabilir.

Aslında geleceğin teknolojisi olan bir durumdan çok, sadece altyapıyı ve sistemi buna uygun hale getirme işi bu. (Bence)
Elbette teknoloji tarafı var fakat kaç ülkeden ciddi anlamda müşterisi olacak bir sistem, onu göreceğiz.

Ben bu abonelik işini sömürü olarak görüyorum açıkçası.
Spotify üyeliğimi sorgulamaya başladım mesela. Çünkü bir baktım ki, dinlediğim müzikler fazla da farklı değil.
Oyun meselesi de öyle, belirli türdeki oyunları oynuyorum.
Steam'i bir tek bitrebilirse, ki o da olur mu bilinmez, Microsoft bitirebilir. Ama Microsoft kendi projelerini bile hiç edebilen bir şirket.
Nokia telefonları mahvetti bıraktı. Windows Phone'u fiilen bitirdi.

Game Pass PC için beta'yı kullanıyorum, sadece Forza Horizon 4 için, daha fazla yapımcı ile anlaşabilirse Steam'in canını sıkabilir.
Ama belli mi olur, bir bakmışsınız bir gece ansızın Steam abonelik işine girmiş? Kim bilebilir.
Sonuçta oyun satma ve sunucu konusunda deneyimi var, oynatıp yayınlatma işi Valve'e zor gelebilir ama aboneliği de alternatif olarak sunabilir.
Sonuçta basit bir şey.

C Çevrimdışı

commigere 

Aktif Üye
17 May 2018
86
40
Ben denedim gayet de memnun kaldım. Üyelik de aldım. 90 gün bedava. İlk fatura 13 mayıs 2020'de çıkacakmış. İstediğimiz zaman iptal edebiliyormuşuz. İnternet kaynaklı ara sıra piksellenme oluyor ama bilgisayarınızın kaldıramayacağı oyunları uzak masa üstünde oynuyorsunuz. İnternetim 35 mbit 1080p 60 hz çok rahat oynatıyor. Tepkime süreleri de gayet güzel bence. Tavsiye edebilirim.

L Çevrimdışı

LynXMaSTeR 

Aktif Üye
16 Ocak 2020
143
bi türlü deneyemedim ya. benim hesapta bulunan oyunlar yok.
ille de steam istemesi biraz sıkıntı, ama ileride durum ne olur bilmem.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
bi türlü deneyemedim ya. benim hesapta bulunan oyunlar yok.
ille de steam istemesi biraz sıkıntı, ama ileride durum ne olur bilmem.
Şuan Steam, Epic, Uplay, Battle.net vb. hesaplardaki (çoğu)oyunlarınızı oynayabiliyorsunuz. Google Stadia'nın sistemi daha farklı. Onda sistem içerisinden oyun satın almanız gerekiyor. Örnek olarak GTA 5, Steam hesabınızda olsa bile Google Stadia kullanırsanız bu oyunu yeniden satın almanız gerekiyor. Ama ileride Xbox Game Pass gibi bir abonelik sistemi üzerinden hizmet verilebilir. Buradaki en büyük sorun birçok firma ile ortak bir noktada anlaşmak gerekiyor. Mesela GeForce Now daha açılalı bir hafta olmasına rağmen bazı firmalar (Activision, Blizzard) tekrar oyun satamayacakları için sistemden çıktılar.

S Çevrimdışı

sahsiyet

Aktif Üye
24 Tem 2019
119
38
Yakın zamanda Windows da aynı şekilde çalışacak evde de işte de aynı işletim sistemini kullanabilecegiz.

Bu arada Geforce kendi ayağına sıktı diyenler var Grafik kartı üretisici olduğu için, fakat teknolojiyi takip etmeli burda büyük bir pasta var google buraya atak yaptı bu pastaya ortak oldu bence doğru bir adım. Tek sıkıntı Ülkedeki internet hızları oda umarım kısa sürede hızlanır.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yakın zamanda Windows da aynı şekilde çalışacak evde de işte de aynı işletim sistemini kullanabilecegiz.

Bu arada Geforce kendi ayağına sıktı diyenler var Grafik kartı üretisici olduğu için, fakat teknolojiyi takip etmeli burda büyük bir pasta var google buraya atak yaptı bu pastaya ortak oldu bence doğru bir adım. Tek sıkıntı Ülkedeki internet hızları oda umarım kısa sürede hızlanır.
İnternet hızları eskiye nazaran artmaya başladı ama bence daha önemlisi Nvidia, Google gibi firmaların bu yatırımlarını (donanımlarını) bizim ülkemize de getirmeleri gerekiyor. İnternetimiz yeterli olsa bile ping süreleri çok fazla olacak ki bu farkı single player oyunlarda hissetmesek bile online oyunlarda fazlasıyla göreceğiz.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
374
Uzun zaman önce öngördüğüm bir teknolojinin yaygınlaşmasından oldukça memnunum.

Üç aylık ücretsiz aldım. Bulut bilişimin bu seyrini sürdüreceğine inanıyorum.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Uzun zaman önce öngördüğüm bir teknolojinin yaygınlaşmasından oldukça memnunum.

Üç aylık ücretsiz aldım. Bulut bilişimin bu seyrini sürdüreceğine inanıyorum.
İnternet hızınız nedir? Hangi oyunlarda nasıl sonuçlar aldınız?

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
374
İnternet hızınız nedir? Hangi oyunlarda nasıl sonuçlar aldınız?

Hızım 35 megabit. İsmini tam hatırlayamadım katalogdaki ücretsiz oyunlardan biriydi. İnternet hızımız iyi olduğu sürece bu bulut bilişimde performans sorunu olmaz. Öyle zannediyorum ki yakın gelecek bilgisayar satın almaktan ziyade kiralayacağımız bir dönem olacak.

L Çevrimdışı

LynXMaSTeR 

Aktif Üye
16 Ocak 2020
143
Geforce Now sadece donanım gücü veriyor.

evet ama her oyuna vermiyor. kendi steam hesabınızda bulunan ve nvidianın da sisteminde bulunan oyunları yıllık ücret ödeyerek oynayabiliyorsunuz sadece.
tüm oyunları içinde barındıran ve aylık belirli bir ücret ile tüm oyunları oynayabileceğimiz bir platform olsa daha iyiymiş.
netflix gibi mesela, sadece parayı veriyorsun, tüm dizi filmleri istediğin zaman izleyebiliyorsun. ayrıca filmleri başka bi platformdan para ile alman gerekmiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri