Fotoğraf Makinesi Tavsiye Canon ESO RF - Canon EOS 90D - Canon 6D Mark II

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Arakdaşlar eşim amatör olarak fotoğrafçılığa merak saldı. Aslında herşey kızım doğmasıyla (şuan 7 aylık )esimlerini çekmesiyle başladı. Tabiki telefonlar ne kadar gelişmiş olsalarda alan derinliği, arka fon bulanıklılığı, görüntü keskinliği gibi konularda yetersiz kalıyorlar. Bu yüzden fotoğraf makinesi almak istiyoruz. Evim aile apartmanı ve yeterince boş odamız var orayada amatör olarak bir studyo kurmak fikrim var. Bu sonraki aşama şimdi ilk fotoğraf makinesi :mutlu

2. el Canon 250D (4000-4500 TL) - Canon 800D(4400 -5000 TL) modellerine baktım. Sonra Amerikadaki fiyatlara baktım ortalama 800 Dolara çok daha üst modellerini kutusu açılmış ama kullanılmamış modelleri alabileceğimi gördüm. Bu yüzden bu 2 model yerine daha üst modelleri gözüme kestirdim.
3 model arasında kaldım. Canon ESO RF - Canon EOS 90D - Canon 6D Mark II.

Canon ESO RF 2019 yılında çıkan aynasız full frame bir model. Şarj konusunda biraz çekim sayısı az. Kendi lesleri biraz pahalı. AF , AF-S lensleri kullanmak için ayrıca dönüştürücü almak gerekiyor. 800-850 Dolara gövdesini alabiliyorum. 4k video.

Canon EOS 90D 2019 yılında çıkan aynalı APS-C bir model. Fotoğraf makinesi üreticileri yakın bir tarihte aynalı model üretmeyi durduracaklar gibi bir söylenti var. Bu da acaba aynasız mı alsam diyorum. Yeni nesil bir makine olduğu için akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor.Video performansı da çok iyi. 4k video.

Canon 6D mark II zaten 2016 yılında çıkan aynalı full frame bir model. 5 yıl önce üretildiği için haliyle yenisini bulamıyorum. Fotoğraf kalitesi bakımından diyecek bir sorun yok ama video performansı konusunda çok eleştrilmiş. FullHD video. 800-900Dolara az kullanılmış alabiliyorum.

Birde lens kısmı var. Kesinlikle yakın çekimler için 1 tane 50mm 1.8 lens alacağım. Birde çekim aralığı fazlalığı nedeniyle 55 - 250 mm f4 lens düşüyorum.

Hangi modeli almalıyım? Bu modele kesinlikle şu lensi de almalısınız diyeceğiniz lens var sa öneri alabilirim. Ortalama lens bütçem 600 Dolar civarında. Teşekkürler.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Aynasız bir makinem var. Olympus Pen E-PM1 model. Avantajları taşıma açısından hem hafif, hem de boyut olarak muadillerine göre küçük. Fakat lens almak biraz tuzluya geliyor aynalı makinelere göre. Öncelikle kompakt bir makine almak istiyorsanız aynasız derim. Fakat maliyetleri biraz fazla gelri derseniz aynalı tercih etmeniz daha mantıklı.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Öncelikle hayırlı olsun güzel hobi gerçekten layıkıyla yapılırsa...

Ben çocukluğumdan beri "çok amatör" olarak :sirit ilgileniyorum, çok bütçem olmadığı için Canon 650 D aldım 2015'te ve memnunum dışarıda tak gez için 18-135 mm içeride portre çekimi için 50 mm lens aldım... Dış çekim olmayacaksa üzerinde gelen 18-55 ile portre çekimi için 50 mm lens yeterli.

Sıfır yeni model yerine temiz ikinci el üst model düşünceniz çok mantıklı... Verdiğin seçenek ve özelliklere göre 90 D alırdım.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Ben de mekanik sorunlara karşı aynasız makine tavsiye ederim ama kullanım senaryonuz nasıl olacak? Nasıl fotoğraflar çekmeyi düşünüyorsunuz, video çekmeyi düşünüyor musunuz vs. vs. Bir de sadece Canon'a bakmayın derim, Sony'nin de ürünleri var. Benim hakim olduğum bir konu değil.

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Aynasız bir makinem var. Olympus Pen E-PM1 model. Avantajları taşıma açısından hem hafif, hem de boyut olarak muadillerine göre küçük. Fakat lens almak biraz tuzluya geliyor aynalı makinelere göre. Öncelikle kompakt bir makine almak istiyorsanız aynasız derim. Fakat maliyetleri biraz fazla gelri derseniz aynalı tercih etmeniz daha mantıklı.
Aynasız modeller aslında kullanım açısından ve sorun çıkarmama konusunda çok daha iyiler. Tek çekincem lenslerinin pahalı olması. EF ve ef-s lenslerini kullanmak için aparat almak gerekiyormuş. Hadi almasına alırım ama uyumluluk açısından sorun olup olmayacağını bilemiyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Öncelikle hayırlı olsun güzel hobi gerçekten layıkıyla yapılırsa...

Ben çocukluğumdan beri "çok amatör" olarak :sirit ilgileniyorum, çok bütçem olmadığı için Canon 650 D aldım 2015'te ve memnunum dışarıda tak gez için 18-135 mm içeride portre çekimi için 50 mm lens aldım... Dış çekim olmayacaksa üzerinde gelen 18-55 ile portre çekimi için 50 mm lens yeterli.

Sıfır yeni model yerine temiz ikinci el üst model düşünceniz çok mantıklı... Verdiğin seçenek ve özelliklere göre 90 D alırdım.
90D fena yükseldim. Özellikler bakımından yeni nesil olması, 4k video, lenslerinin geniş olması büyük avantaj. O kadar çok lens varki. Neredeyse her çekim için ayrı lens var. Sanırım tek lens ile herşeyi çekmek biraz zor??
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ben de mekanik sorunlara karşı aynasız makine tavsiye ederim ama kullanım senaryonuz nasıl olacak? Nasıl fotoğraflar çekmeyi düşünüyorsunuz, video çekmeyi düşünüyor musunuz vs. vs. Bir de sadece Canon'a bakmayın derim, Sony'nin de ürünleri var. Benim hakim olduğum bir konu değil.
Sony baktım ilk a6400 ama lenslerinin fiyatını görünce sadece baktım. Video kalitesi zaten çok iyi. Keza fotoğrafta öyle ama lenslerin pahalılığı Sony i elememe neden oldu. Sadece ev içerisinde kullanacak olsam kesinlikle Sony ilk sıraya alırım. Ama ilk olarak bebeğimin yakın çekim portre fotolarını çekmek, bebek pozları kısacası.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Makinemle gelen 14-42 lens ile çok farklı çekimler gerçekleştirdim. Ama 5-6 yıldır evlilik ve çocuk nedeniyle çok fazla uğraşamıyorum. Aldığım makine o dönem orta düzeyin bile altında bir makine idi. Uğraşlarım sonucu farklı çekimler yapılabildiğini öğrendim. flickr hesabımı aşağıya ekledim fikir edinmeniz için. O küçücük makineyle neler çekilebilir diye soruyordum, insan gerçekten şaşırıyor.
Kısaca çok üst dizey bir makine almaya gerek yok bence, profesyonel çalışmayacaksan eğer. Aynalı-Aynasız kararını vermen ve uygun fiyatlı bir makine alman bence daha mantıklı. Pahalı bir hobi olması nedeniyle, öğrendikçe üst düzey makinelere bakmak gerekiyor. Motorsiklet gibi 100cc ile başlayıp ihtiyaç halinde ve tecrübe kazandıkça 250-600 cc gibi yukarı tırmanmak doğru olanı. Karar sizin.

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Sony A7III 28-70mm kit lensi ile 1.600$ a aldım. Aynalı modellerin video performansının aynasızlara göre kötü olduğunu okudum. Bu yüzden aynasız ve yeni nesil bir makine aldım. Sony FE 50mm 1.8 lens (220$) birde Sigma art 35mm 1.4 (5000tl) lensler alacağım. Video çekmek için zhiyun weebell s gimbal (3.200 TL) alacağım. Fotoğraf düzenlemek, video birleştirme işleri için Asus ROG Strix Hero (g531gw) 1300$'a aldım. Aslında kendime oyun bilgisayarı aldım ama eşim onun için aldığımı düşünüyor?? çaktırmayalım ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Sony A7III 28-70mm kit lensi ile 1.600$ a aldım. Aynalı modellerin video performansının aynasızlara göre kötü olduğunu okudum. Bu yüzden aynasız ve yeni nesil bir makine aldım. Sony FE 50mm 1.8 lens (220$) birde Sigma art 35mm 1.4 (5000tl) lensler alacağım. Video çekmek için zhiyun weebell s gimbal (3.200 TL) alacağım. Fotoğraf düzenlemek, video birleştirme işleri için Asus ROG Strix Hero (g531gw) 1300$'a aldım. Aslında kendime oyun bilgisayarı aldım ama eşim onun için aldığımı düşünüyor?? çaktırmayalım ?
Yaptığınız yatırıma değer umarım.
İncelemelerinizi bekliyoruz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri