Forumdaki yeni konu kirliliği için öneri

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Özellikle son bir kaç gündür arıza veya öneri sonucu birden fazla aynı kişiler tarafından konular oluşturulmuş. Foruma getirilecek onay sistemi sayesinde aynı ve benzeri konuların açılmasının önüne geçilecektir. Yani ben bir konu açtığımda moderatör veya yönetici onaylamadan konu yayınlanmayacak.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Konuların ve üyelerin sıkı takip edilmesi gerekiyor, yoksa forumda on beş tane çamaşır, yirmi bir tane bulaşık bilmem kaç yüz tane televizyon tavsiye konusu oluşur ve sayılar her geçen gün artarak gider...

Örneğin, "fırsat Gördüğümüzü paylaşalım" diye "ana konu" haricinde, bir daha adı sanı anılmayacak ürünlerin anlık olarak paylaşıldığı bir konuyu bile forumda gerektiği gibi oturtamadık...

Yeri geldiğinde gerekli uyarıları yapıyorum ama bu seferde konu sahipleri çemkiriyor.

* * *

Genel anlamda, forum için sıkıntı değil ki, bahsi geçen bu konu için tedbir de alınmıyor...

Şahsen bu konu için yazmayı düşünmüydorum ama vicdanen susmayı tercih etmedim ve son kez yazdım. Bir daha, bu ve benzeri konular için uyarı yazdığımı göremeyeceksiniz.

Ayrıca, yazdığım şeyler, sitem, alınganlık kırılganlık değildir, var olan bir gerçeğin, ileride oluşacak sorunların tespitidir.

?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Hem bu konuyu açarak sitemde bulunup, hem de aşağıdaki konuyu açmak...!!??

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Aynı konuların defalarca açılmasında bende şikayetçiyim ama çözüm noktasında elden pek birşey gelmiyor.

konu-mesajları onaydan geçirme
çok fazla işçi gücü gerektirir.

bazı kategori ve alt forumlarda belirlenen üye gruplarına yeni konu açma kısıtlaması zaten uyguluyoruz.

bunu gelen taleplere göre diğer altforumlara uygulayabiliriz.

mesala yeni üye olan biri tv tavsiyesi bölümüne konu açamaz.

aktif üye açabilir gibi.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aynı konuların defalarca açılmasında bende şikayetçiyim ama çözüm noktasında elden pek birşey gelmiyor.

bazı kategori ve alt forumlarda belirlenen üye gruplarına yeni konu açma kısıtlaması zaten uyguluyoruz.

aktif üye açabilir gibi.
Televizyon tavsiye konusu plansız gelişen durumlar neticesi dara düşenlerin acil çözüm bulabilmek adına geldikleri bir husus.
Forumumuzdaki çekirdek kitle dışında hepimiz biliyoruz ki çok çok büyük bir bölüm ihtiyacı olan bilgiyi aldıktan sonra bir daha gelmiyor.
Biz buna tepki gösteremeyiz, neden bir daha gelmiyorsun diyemeyiz, bir daha gelmeyeceksen sana konu monu açma yetkisi yok da diyemeyiz.

Yasak ve kısıtlama yerine otomatik yönergeler ile bu konu çözüme kavuşturulabilir.

Ne olursa olsun yeni gelenin de hakları olmalı. Elbette ki forumumuzun düzenine de aykırı olmamalı.

Bu durumda şöyle bir altyapı oluşturulabilir belki.

Vatandaş hayatında ilk defa foruma gelmiş, kendisine tv lazım olmuş, hemen önüne ilk denk gelen yere bir konu patlatmak istemiş, sistem öncelikle konu başlığında veya içeriğinde kelime filtrelemesi yaparak açılacak bölüm ile içeriğin uyumuna bakıp, uygun değil ise konu açılmasına izin vermeyebilir.

TV tavsiyesi için ana konu varken yeni konu açmak istediğinde yine kelime filtreleme ile kim tv tavsiye içerikli konu açarsa açsın sistem bunu konu yerine mesaj olarak kabul edip aslında ANA KONU altına mesaj olarak ekleyebilir.

Mesela önceden konu birleştirme vardı, artık yok o nedenle örnek veriyorum bir dostumuz vardı aynı makine için 3 ayrı konuyu birden canlı tutuyordu bana göre anlamsız yere. Defalarca 3 konuyu da birleştirmeyi denedim, önceden ana sayfada konuların yanında bulunan check box detayları artık olmadığı için bunu da yapamadım.

Yani bazı yazdılarımı über olarak göreblirsiniz, bazılarının sistem tarafından yapılabilmesi mümkün olmayabilir veya Ahmeti çok fena kodlara boğabilir, o zaman işte sevgili By_Trol By_Trol ün belirttiği insan faktörü devreye giriyor, bunu biz de yapabiliriz.

Bu konular uzun uzadıya konuşuldu biliyorum, sevgili Domestos Domestos defalarca uyarılarda bulundu bunu da biliyorum lakin belli oranda bir esnekliği, forumun sirkülasyonu doğrultusunda öngörüp kabullendik zaten.

Domestos haklı iş en baştan sıkı tutulsun istiyor, biz ise insanları sıkmayalım, zamanla düzen oturur, ihtiyaçlar koşulları belirler diye düşündük (ben halen aynı görüşteyim) forumun sirkülasyon seviyesinin yükselmesi elbette belli başlı ihtiyaçları doğurmakla birlikte kurallar bütününü de zamanla kendi kendine oluşmasını sağlıyor.

Ben bir dönem forum kurallarını yazdım, sonra okudum kendi yazdığım kuralları okudum (Ahmet uyarmıştı çok sert olmuş diye) okuduktan sonra baktım ki ulan ben olsam ben de girmem bu foruma bu kurallar ile dedim :kop

Yapı itibari ile bakmayın makara tukara gittiğimize normalde pis huyum vardır, ters nalet herifin tekiyim, baktım ki kuralları o karakterimle yazmışım, dedim hakikaten bunlar olmaz.

Diyeceğim o ki, elbette foruma kurallar gelsin, genelin istediği gibi oılsun, ancak yeni gelenler de düşünülsün, insanların bilgi alma haklarına set çekmeyelim.

Bunlar nasılsa kalıcı değil, yeter ki bizim düzenimiz bozulmasın demek yerine, hayatında sadece bir kere forumumuza gelip bir daha hiç uğramayacak kişinin dahi hakkı olduğunu düşünerek hareket etmek isterim.

Elbette ki kişisel fikrimdir, demohrasi abimiz ne derse o olur :ok

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Ben, olayı "forum felsefesi" genelinde düşünüyorum ve forum geliştikçe, alt yapısı (bölüm, konu, içerik olarak) içinden çıkılmaz hal almasın diye uyarılarımı yapıyor(D)um... ?

Gerek Ahmet kardeşimin, gerek Adem hocamın yukarıda yazdıklarından sonra, gerekse uyarı yaptığım kişilerin "bilinçsiz" tavırlarından sonra bu konuda "kendimce" dertlenmenin gereği olmadığına karar verdim. ?

Şahsen, tekrara düşmemek adına, bir konuda yazdıklarımı aynı mevzudaki başka başka konulara yazmamak için bu uyarıları yapıyordum, benim gibi başkaları da aynı şeyleri tekrar etmesin diye... Çünkü telefon ile bu tür açılmış konulara aynı şeyleri tekrar yazmak bir nevi vakit ve emek kaybı...

Hem yöneticisi hem üyesi için forum demek emek demektir, kaybolmayan bilgi demektir, kütüphanedir... Bir birini görmeden sağlam dostlukların temelinin atıldığı yerlerdir forumlar.

Belki de, hızlı tüketen bir dünyada ben akıntıya kürek çekiyorum. :alsana

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Belki de, hızlı tüketen bir dünyada ben akıntıya kürek çekiyorum
Hiç öyle deme hocam. Sen vazgeçersen ben vazgeçersem, nasıl çıkar forumlar aydınlığa :)

Benim de istediklerim olmuyor mesela.

Örnek vereyim, Ahmete diyorum ki kardeşim Ferrari F55 istiyorum (Bildiğim tek lüx araba bu) olmaz diyor bana

Ben vazgeçiyormuyum? Hayır bak senin önünde bir dah ayazayım Sota Sota ne oldu benim F55? :ara

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Hiç öyle deme hocam. Sen vazgeçersen ben vazgeçersem, nasıl çıkar forumlar aydınlığa :)
Aynı konu üzerine, belki 5 veya 10 defa (sabır varsa) video çekersiniz, bir tv markası için belki 3 belki 5 defa aynı şeyleri yazarsınız... Sonrasında, isteseniz de, aynı şevkle yazmak, video çekmek istemez insan... Gerek de yok zaten, tekrara düşmeye hocam. Forumlar bunun için var.

Bu sebeple, forum oluşturup, sosyal medya havasında işlemesine karşıyım... Yapmış olduğunuz "elden gelen bir şey yok, vaziyet bu" açıklamasını da saygıyla karşılıyorum.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504

aktif üye açabilir gibi.
Yeni üye ve mesaj sayısı az olan kişi konu açacağında pop up gelse yada başlıkta sabit konu başlığı gösterse örnek veriyorum Televizyon tavsiye , Full yazılım talebi , Yazılım güncelleme vs gibi fazla seçenek olmasın böylece konu ait olduğu bölümde açılmış olur. O üye foruma sürekli aktif olduğunda forum konusunda ustalaşır yanlış bölümlere konu açmaz.
Yapılabilir mi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yeni üye ve mesaj sayısı az olan kişi konu açacağında pop up gelse yada başlıkta sabit konu başlığı gösterse örnek veriyorum Televizyon tavsiye , Full yazılım talebi , Yazılım güncelleme vs gibi fazla seçenek olmasın böylece konu ait olduğu bölümde açılmış olur. O üye foruma sürekli aktif olduğunda forum konusunda ustalaşır yanlış bölümlere konu açmaz.
Yapılabilir mi?
Sanırım popup uygulaması bazı bölümlerde aktif. :alala

Fake hesap açıp denesem mi :kop

Benim fake hesabım yokmuymuş yahu? :alala

DH de yönetici yetkileri olmayan yedek hesaplarımız olurdu olası kontroller için kullanmak üzere. Bütün yöneticilerin üst yönetimde kayıtlı bilinen fake hesapları vardı. Gabe Logan benim yedek hesabımdı, Play station1 de Syphon Filter oyununun karakteriydi :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Yapılabilir mi?
yeni üyeler icin kocaman uyarı banneri koydum.
Mevcut konulara yazmak yerine
genede yeni konu acilmaya devam edildi.

Son care yetkilerini kaldirmak oldu.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri