flash bellekte belgelerin virüsle silinmesi ve geri getirmek

E Çevrimdışı

ert789

Yeni Üye
21 Ara 2020
5
24
flash belleğimin içerisindeki bir belgeyi kırtasiyeciden çıktı almak için kırtasiyecinin bilgisayarına takmıştım ondan sonra kendi bilgisayarıma flash belleği taktığımda virüs programı(ESET) virüs algıladı ve hemen temizlettim ancak temizleme ile tüm dosyalarım gitti ve içinde ders araştırmalarım olduğu için bazı belgeleri geri kurtarabilmem gerekli, virüs gelmeden diğer gerekli olan dosyaları nasıl kurtarabilirim ? Önerisi olan yazabilir mi ?

E Çevrimdışı

ert789

Yeni Üye
21 Ara 2020
5
24
Eset arayüzünde karantiya alınan dosyaları, geri yükleme seçeneği var.
Karantinadan aldığımda virüs gelme durumu olmaz değil mi ?
Çünkü ben ESET müşteri hizmetlerini aradım onlar silinen dosyaların geri gelmesinin mümkün olmadığını söylemişlerdi bu yüzden merak ettim.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Benden sana tavsiye ,bir adet usbden veya cdden çalışan live linux olsun elinde,tak pcne,çalıştır,ardından başka pcye taktığın usb belleği takıp burada kontrol et ,mutlaka autorun göreceksin ,bunu linuxta silince virüs falan kalmaz,oğlum koca bir müzik arşivini kaybetti, şimdi her eve gelişinde mutlaka linux ile kontrol eder taşınabilir HD yi :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Benden sana tavsiye ,bir adet usbden veya cdden çalışan live linux olsun elinde,tak pcne,çalıştır,ardından başka pcye taktığın usb belleği takıp burada kontrol et ,mutlaka autorun göreceksin ,bunu linuxta silince virüs falan kalmaz,oğlum koca bir müzik arşivini kaybetti, şimdi her eve gelişinde mutlaka linux ile kontrol eder taşınabilir HD yi :ok
+1

Linux tabanlı bir sistemde, OTG desteği olan Android telefon veya tablet de olur, virüs dosyasını doğrudan görüp silebilirsin. E ert789
Ama öncesinde o kırtasiyeye gidip virüs programında karantinadan geri çekmen lazım.

Bir de usb bellek üstünde fazla işlem yapılırsa o dosyaları kurtarma ihtimalin azalır.
Virüsün çeşiti neydi acaba, basit bir virüsse işin içinden çıkılabilir.

Bu tür önemli evraklarınızı birden fazla yere veya bulut depolamaya şifreli şekilde yedekleyebilirsiniz.
Emeğiniz çöpe gitmez böylece.
Virüs olmasa bu sefer de USB belleğin bozulabileceği tutabilirdi.
Kolaylıkla arızalanabilen aygıtlar çünkü.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510

Linux sistemlerde deneme şansınız yoksa usb diskini bilgisayara taktıktan sonra shift tuşuna bir kaç saniye basılı tutarsanız autorun virüsünün bulaşmasını engelleyebilirsiniz . Herhangi bir ntfs&fat viewer programıyla flash disk içerisindeki virüsler silinebilir. Ayrıca flash bellek içerisinde herhangi bir metin belgesinin uzantısını autorun.inf olarak değiştirip tüm yazma izinlerini kaldırırsanız gelecekte bu virüsün bulaşmasını da engellersiniz.

E Çevrimdışı

ert789

Yeni Üye
21 Ara 2020
5
24
+1

Linux tabanlı bir sistemde, OTG desteği olan Android telefon veya tablet de olur, virüs dosyasını doğrudan görüp silebilirsin. E ert789
Ama öncesinde o kırtasiyeye gidip virüs programında karantinadan geri çekmen lazım.

Bir de usb bellek üstünde fazla işlem yapılırsa o dosyaları kurtarma ihtimalin azalır.

Bu tür önemli evraklarınızı birden fazla yere veya bulut depolamaya şifreli şekilde yedekleyebilirsiniz.

07f105d13e2a257ff.png

ESET' in virüs olarak sildikleri bunlar(karantina da yazanlar), virüste bunların içerisindedir düşünüyorum. Benim kurtarmak istediğim 'Yeni klasör 2 ' dosyası.
Dediğiniz gibi farklı yerlerde depolamak gerekiyormuş şuan bunu çok iyi anlıyorum. bu yüzden hatırlatmanız için çok teşekkür ederim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

+1

Virüsleri sildikten sonra hiç bir işlem yapmadım dediğiniz gibi fazla değişiklik zarar verebilir diyerek, şuan sadece doğru yolu bulmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ESET' in virüs olarak sildikleri bunlar(karantina da yazanlar), virüste bunların içerisindedir düşünüyorum. Benim kurtarmak istediğim 'Yeni klasör 2 ' dosyası.
Dediğiniz gibi farklı yerlerde depolamak gerekiyormuş şuan bunu çok iyi anlıyorum. bu yüzden hatırlatmanız için çok teşekkür ederim.
Geri yükle de?
Ama karantinaya almak yerine sil dediysen geri gelmeyebilir.
Virüsü sil dediğinde dosyayı siler çünkü.
Veri kurtarma yazılımlarını dene diyeceğim ama harddisk kadar veri tutmaz onlar muhtemelen.
Hatta hiç tutmamış da olabilir. Bilmiyorum.

caylakpenguen Çevrimiçi

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
140
E ert789 daha önceleri benim oğlumunda başıma gelmişti.
eğer yanlış hatırlamıyorsam bu virüsler dosyaları silmeyip gizli hale getiriyorlar ve gizlenen dosya isimleri ile
aynı isimde exe dosya üretiyorlar.

sisteminizde Winrar varsa

Winrar ile belleğinize bakın Dosyalarınız bir ihtimal duruyor olmalı.
eğer dosyalarınız duruyorsa masaüstünüze sürükle bırak ile dosyalarınızı aktarabilirsiniz.

birde Usb belleğinizi korumak için şu adresteki programı kullanmanız yeterli gelecektir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt