Flash bellek koruma programı

caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
140
Flash bellek koruma programı “NTFS Drive Protection” adlı yazılım özellikle öğretmenlerin sıkça karşılaştığı sorunlardan biri olan ve sıklıkla akıllı tahta virüsü olarak tabir edilen virüsten korunmak için etkili çözüm sunuyor. Bu doğrultuda akıllı tahta virüsü silme olarak yapılan arama sonuçlarında pek etkili çözümler bulunmadığından bu makaleyi yazma gereği duydum. Flash bellek koruma programı için hazırladığım bu makaleyi uygulayarak bu sorundan kurtulmanız mümkün.

En olmadık zamanda USB bellek üzerinden bulaşan ve kullanıcı dosyalarını bir anda görünmez hale getiren virüsten korunmak aslında son derece kolay. Bugün, flash bellek koruma programı başlıklı makalemde toplum içinde akıllı tahta virüsü ve Flash Bellek Virüsü olarak da bilinen sorunların çözüm yönteminden söz edeceğim.

ÖN HAZIRLIK​

Flash bellek üzerinde yapacağımız işlemler için belleğin New Technology File System (NTFS) dosya sistemine sahip olması gerekiyor. Satın aldığınız belleklerdeki dosya uzantılarından bazıları hali hazırda NTFS olarak gelirken bazı belleklerdeki dosya sistemi ise File Allocation Table (FAT) olarak gelebiliyor. Söz ettiğim terimler gözünüzü korkutmasın çünkü yapacağımız işlem son derece basit. Birazdan gerçekleştireceğimiz işlem flash bellek içerisindeki her şeyi sileceğinden dolayı işlemler öncesinde flash belleğinizdeki verilerin yedeğini almayı lütfen unutmayın!

Flash belleğinizin NTFS dosya sistemine sahip olmadığını varsayarak dosya sistemi ile ilgili işleme başlıyoruz. Eğer bu dosya sistemine sahip bir belleğiniz varsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Öncelikle “Bilgisayarım” ekranını açın ve takılı olan flash belleğinize sağ tıklayıp “Biçimlendir” sekmesine tıklayın. Bu işlemin ardından aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

akilli-tahta-viruslerinden-kurtulun-1.jpg

Yukarıdaki ekranda da görüleceği üzere; dosya sistemi sekmesinden önce “NTFS” dosya sistemini seçin ve ardından “Başlat” butonuna tıklayın. Yapacağınız bu işlemin ardından dosya sistemini birazdan kullanacağımız program için uygun hale getirmiş olacaksınız.

Flash Bellek Virüsü Engelleme​

Yukarıda belirttiğim ilk aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra şimdi flash belleğimizi virüslerin bulaşamayacağı bir yapıya dönüştürebiliriz. Bunun için size “NTFS Drive Protection” adlı yazılımdan söz edeceğim. Bu yazılım, adından da anlaşılacağı üzere NTFS dosya sistemine sahip olan sürücüyü korumayı amaçlıyor.

Öncelikle NTFS Drive Protection programını bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Program karşınıza aşağıdaki ekran ile gelecektir:

akilli-tahta-viruslerinden-kurtulun-3.jpg

Göründüğü üzere son derece pratik bir ara yüze sahip olan bu yazılımda “Hedef Sürücü” sekmesinde işlem yapmanız gereken flash belleğinizi seçmeniz gerekiyor.

Hemen alındaki seçenekte ise koruma uygulanmayacak ve dosyalarınızı kopyalayabileceğiniz bir klasör oluşturulacak.

Bir alt seçenekte ise usb bellek üzerindeki “Tüm Dosyaların İzinlerini Sıfırla” diyerek “Korumayı Aç” butonuna tıklıyoruz. İşlem başarıyla gerçekleşirse aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız:

akilli-tahta-viruslerinden-kurtulun-28efdeb77cee61f3e.jpg

USB Bellek üzerindeki koruma işlemini başarıyla etkinleştirdiğinize göre flash belleğiniz içerisine işlem sırasında oluşturduğunuz “_unprotected” klasörüne verilerinizi kopyalayabilirsiniz. Bu klasör dışına veri kopyalamaya çalıştığınızda ise yaptığınız koruma işleminin devreye girdiğini ve kopyalama işlemini engellediğiniz göreceksiniz.

Sunduğum pratik çözümlerden çevrenizdeki kişilerin de faydalanabilmesi için paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Kalın sağlıcakla…
Kaynak Site Adresi:

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
ben windows 10 bitloker la flaşı full şifreliyorum sonra verileri içine atıyorum bu bir virus koruması sağlarmı bilmiyom ama şimdiye kadar sorun yaşamadım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt