Fiyatların Artması!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Üretimi zorlaşan ve talebi yükselen sektörler öyle.
Tabi vergilerin ve döviz kurunun da etkisi mevcut ne yazık ki.

Şu an mesela online eğitim nedeniyle binlerce çocuğun internete ve bilgisayara ihtiyacı var.
Fabrikalar zaten otomatik, teknoloji üretimi çok sekteye uğramamıştır ama fiyatlar vatandaşımızı zorlar hale geldi ne yazık ki.

Üzülüyorum durumu olmayan aileleri görünce.
Evinde interneti, bilgisayarı olmayan bir sürü aile olduğu anlaşıldı.
Evde çocuklardan biri bir derse, diğeri bir derse giriyor.
Paket bitince derse de giremiyorlar.

Köyünden üniversiteye gelen bir sürü genç var.
Hadi diyelim ki internet paketi yapmaya durumu var, köyünde telefon iyi çekmiyor, canlı derse giremiyor sağlıklı şekilde.

Daha çok şey yazarım da, savcılık karakol vs. bir süreç daha yaşamak istemiyorum.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Evet herşey ateş pahası oldu. Elektronik bilgisayar telefon fiyatları uçtu gitti. Hele otomobil fiyatları tam bir kabus.. İnsanın keşke zamanında fiyatlar artmadan alsaydım diyesi geliyor. Herşey iki katı oldu. Gelir zaten yok. Özel sektör ve serbest için diyorum. Düzeleceği de yok gibime geliyor. Bu fiyatlara alışıcaz galiba ama bence haksızlık.....

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Müslüman bir ulkedeyiz ama çoğu insan kâr yapma peşinde,
Geçende bir habere denk geldim; 2 kardeş birisi araba satıyor diğeri de araba almak için araştırıyor.
Satmak isteyen daha iyi nasıl kakalarim, nasıl kâr ettim ama övünür ken,
Almak isteyen kardeşi ise uyguna temiz arıyor ve fiyatlar uçtuğu için kendini avutuyor.
Yazık halimize herkes fırsatçılık peşinde....

Allah sonumuzu hayır eylesin. Kur ? 10 TL leri görüyor bakalım o zaman ne b*k yiyeceğiz.
Küçük bir kızım var mama içiyor 2 sene önce 70 TL ye olan mama şu anda 172 TL hemde 1 hafta yetiyor. İşin kötü yanı üstlerinde bile alarm mevcut, çalınmasın diye... Neredeyse yarım gram fiyatı.
Siz hesap edin. Önümüz kış doğalgaz nasıl bir yerimize girecek merak ediyorum.

İnşallah tramp iyileşir yoksa dahası da var ☹️

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
üç ay önce 48tl ye aldım 5lt sıvı yağ şimdilerde 54tl olmuş. kızımın okul ve etüt den verilin ek kitaplar için 450tl ödedim Allah 2-3 çocuğu olanlara kolaylık versin gerçekten çok zor.elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlarda cabası.

T Çevrimdışı

TNTBT

Yeni Üye
28 Eyl 2020
35
43
Bilgisayar alımı için vade farksız kredi verip bilgisayarı olmayanlara destek olması gerekir devletin.Ama gel gelelim konut kredisi gibi olursa bilgisayar fiyatlarıda uçar.Bunun nedeni fırsatçı kan emiciler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bilgisayar alımı için vade farksız kredi verip bilgisayarı olmayanlara destek olması gerekir devletin.Ama gel gelelim konut kredisi gibi olursa bilgisayar fiyatlarıda uçar.Bunun nedeni fırsatçı kan emiciler.

Devletin piyasayı denetleme imkanı mevcut.
Ama bu iş öyle kredi vs ile çözülmez bence.
Yani insanlar krediyi ödeyemedikten sonra olan o bankaya, müşterilerine olacak.
Bir taraf krediyi ödemiyor ama o ödenemeyen krediler de ayakta kalanlar tarafından ödeniyor aslında. :bilmiyom

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
zamlar bir kaç yıldır haldır huldur geliyor. korona etkisinden önce de ekonomi b.mboktu. ama doğru söyleyene ya hayın diyorlar ya terörist, artık. şu an ülkemizdeki yönetim sistemi ancak 5.sınıf , tek ses egemenliği olan ülkelerde var. halbuki çok sesliliğin getirdiği farklı bakış açıları tam da böyle berbat ekonomilere çözüm bulmak için şarttır. ama her şeyi en iyi bilen (!) ler yönetiyor ve her gün daha kötüye gidiyor. zamsız geçen gün yok.
not: korona sadece ülkemizi vurmadı. ama bakın çok ülke ekonomik olarak bizim kadar kötüye gitmiyor. üstelik bizdeki korona dönemi yardımlar devede kulak, bir çok ülkeye göre. ama sorsan, korona sürecini çok iyi yönettiler, yersen!

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Müslüman bir ulkedeyiz ama çoğu insan kâr yapma peşinde,
Geçende bir habere denk geldim; 2 kardeş birisi araba satıyor diğeri de araba almak için araştırıyor.
Satmak isteyen daha iyi nasıl kakalarim, nasıl kâr ettim ama övünür ken,
Almak isteyen kardeşi ise uyguna temiz arıyor ve fiyatlar uçtuğu için kendini avutuyor.
Yazık halimize herkes fırsatçılık peşinde....

Allah sonumuzu hayır eylesin. Kur ? 10 TL leri görüyor bakalım o zaman ne b*k yiyeceğiz.
Küçük bir kızım var mama içiyor 2 sene önce 70 TL ye olan mama şu anda 172 TL hemde 1 hafta yetiyor. İşin kötü yanı üstlerinde bile alarm mevcut, çalınmasın diye... Neredeyse yarım gram fiyatı.
Siz hesap edin. Önümüz kış doğalgaz nasıl bir yerimize girecek merak ediyorum.

İnşallah tramp iyileşir yoksa dahası da var ☹
Mama işine Naçizane şöyle bir tavsiyede bulunayım...

Yıllar önce (1985) kardeşim doğduğunda, ülkeye yeni yeni gelen milupa dan başkasını yemiyordu ve tenekesi çeyrek altın fiyatındaydı ayda iki teneke götürüyordu mübarek çocuk :hihi

Bir yıla yakın böyle devam etti, biz tam peder iflas etti edecek derken birisi pirinç unu ile inek sütü karışımını keşfetti de çeyrek altınları kurtardık... :bye

A Çevrimdışı

alternatiwe

Aktif Üye
6 Eyl 2018
61
Covid başladığı sıralarda bir konuda fabrikaların kapanacağı veya tedarik sorunu yaşayacakları ve bu nedenle de fiyatların artacağını yazmıştım. Cevap olarak da talep düşeceği için fiyatların düşeceği söylenmişti. Yapacak bir şey yok ne yazık ki, ne zaman ülkemizde fiyatların düştüğü görülmüş ki.

akrep2018 Çevrimiçi

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Sadece bir örnek,uzun yıllardır devamlı kullandığım 5 litrelik ayçiçeği yağı pet şişede bir hafta önce 39.90 tl iken şimdi 44.50 tl ye aldım Migros'dan.Diğer marketlerde ve pazarda da bir çok şeye zam gelmiş.Maaşlar ve gelirler azalırken,giderler artıyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Mama işine Naçizane şöyle bir tavsiyede bulunayım...

Yıllar önce (1985) kardeşim doğduğunda, ülkeye yeni yeni gelen milupa dan başkasını yemiyordu ve tenekesi çeyrek altın fiyatındaydı ayda iki teneke götürüyordu mübarek çocuk :hihi

Bir yıla yakın böyle devam etti, biz tam peder iflas etti edecek derken birisi pirinç unu ile inek sütü karışımını keşfetti de çeyrek altınları kurtardık... :bye
Denedim eşek sıpası et ürünleri, meyve ürünleri sorunsuz tüketiyor. tarhana ve yoğurda bayılıyor . sebze/ süt ve süt ürünlerini /bakliyat/ pirinç unu yediremyorum. Pekmez kattım, bal kattım , hurma kattım, meyve kattım yok abi. Bu kaşık mamaları var ya onlarida yediremedim, arı sindan tut Aptamil e kadar.
Ama pirinç pilavını af etmiyor
Tam sıpa baksana neler le uğraşıyoruz ☺
Patlamış mısır bile yiyor kerata ama ye dediğimizi yemiyor.
Benim de yakındır iflas ?

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri