Fenoti FN43250 Hoparlör Değişimi İçin Öneri

G Çevrimdışı

gercekuykucu

Yeni Üye
26 Nis 2023
5
28
Merhaba, bir süre önce onvo üretimi olan Fenoti FN43250 ürününü aldım. Televizyonun ses kalitesi oldukça kötü. Özellikle canlı yayınlarda, tartışma programlarında rahatsız edici bir ses kalitesi mevcut. Servisi bir kez çağırdım televizyonu fabrika ayarlarına döndürüp gitti. Bir nebze düzelmiş olsada yinede rahatsız edici bir ses mevcut. Hoparlörleri değiştirmek çare olur diye düşünüyorum. Servisi bir daha çağırmanın manası olmadığını düşünüyorum. Zaten piyasaya göre uygun satılan bir ürün için çözüm olabileceklerini sanmıyorum. O yüzden servis ve garantiyi umursamadan tvnin içini açıp hoparlörlere bir bakayım dedim. Kataloglarda 8w diye geçen hoparlörler, tvyi açıp baktığımda 10w 8ohm olarak çıktı. Başka bir markaya ait 10w 8ohm hoparlör taksam, uydursam seste bir düzelme olur mu ne diyorsunuz? Bilgili arkadaşların mesajlarını bekliyorum. Teşekkürler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
Aynı empedansa ve çıkış gücüne sahip bir başka hoparlör nasıl bir fark yaratabilir?

Soundbar tarzı bir ürün düşünmemenizin maliyet dışında bir sebebi var mı?

G Çevrimdışı

gercekuykucu

Yeni Üye
26 Nis 2023
5
28
Aynı empedansa ve çıkış gücüne sahip bir başka hoparlör nasıl bir fark yaratabilir?

Soundbar tarzı bir ürün düşünmemenizin maliyet dışında bir sebebi var mı?
Yani başka markaların aynı değerdeki hoparlörleri daha kaliteli olabilir diye düşünüyorum. Öncelikli tercihim ucuza ve ekstra bir şey eklemeden durumu çözebilmek. Yoksa zaten soundbar almayı düşünmekteyim. Ancak soundbar alıncada bu televizyonun fiyat avantajı gidiyor. Keşke üstünü para ekleyip soundbar alacağım paraya direkt olarak daha kaliteli bir marka alsaydım diye düşünüyorsunuz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,860
Yani başka markaların aynı değerdeki hoparlörleri daha kaliteli olabilir diye düşünüyorum. Öncelikli tercihim ucuza ve ekstra bir şey eklemeden durumu çözebilmek. Yoksa zaten soundbar almayı düşünmekteyim. Ancak soundbar alıncada bu televizyonun fiyat avantajı gidiyor. Keşke üstünü para ekleyip soundbar alacağım paraya direkt olarak daha kaliteli bir marka alsaydım diye düşünüyorsunuz.
Soundbar performansını düşündüğüm zaman açıkçası TV bütünleşik ses sistemlerinden aynı kalitede ses beklemek için çok daha fazla bir meblağ harcamam gerekir diye düşünüyorum. Dilerseniz denemenizi yapın, bir fark görecek olursanız forumumuzda da güzel bir konumuz olmuş olur. :ok

G Çevrimdışı

gercekuykucu

Yeni Üye
26 Nis 2023
5
28
Soundbar performansını düşündüğüm zaman açıkçası TV bütünleşik ses sistemlerinden aynı kalitede ses beklemek için çok daha fazla bir meblağ harcamam gerekir diye düşünüyorum. Dilerseniz denemenizi yapın, bir fark görecek olursanız forumumuzda da güzel bir konumuz olmuş olur. :ok
Yok zaten hoparlör değişimi sonrası bir soundbar sesi beklentim yok. Sadece başka hoparlör takıp rahatsız edici sesten kurtulmak istemekteyim :)

D Çevrimdışı

durdurak 

Yeni Üye
24 Ocak 2019
26
33
Şu konuda bazı tavsiyeler vermiştim;

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,414
Kaliteli tv çıkma aynı değerlere sahip hoparlörlerle değişim yaparsanız, ses kalitesinde değişim olur.

G Çevrimdışı

gercekuykucu

Yeni Üye
26 Nis 2023
5
28
Herkese merhaba, öncelikle öneri verenlere teşekkür ederim. Sorduğum soruya cevaben başka hoparlörler denedim ve deneyimimi paylaşmak istedim. Öncelikle Tv'nin tanıtım katalogunda 8w hoparlör diye geçiyordu. İçini açıp baktığımda 10w 8ohm hoparlör olduğunu görmüştüm. Bende buna istinaden aynı değerlerde başka bir tv'den çıkma bir hoparlör aldım. Bilindik markaların birinden sökülmüştü. Gelen hoparlörler aynı değerde olmasına rağmen aldıklarım tv'nin içinde bulunanlara göre daha büyüktü ve daha kaliteli duruyordu. Eski hoparlörleri söküp yeni aldıklarımı lehimledim. Sonuç ise beklediğim gibi olmadı. Normalde tv'nin volume seviyesi 20-25 arası kullanırken sonradan taktığım hoparlörlerde volumu 80-100 arasına getirince aynı ses seviyesine geliyordu. Ses kalitesi hakkında ise pek izlenim yapamadım zira bu sefer ses seviyesi düşük kalmıştı. Benim düşüncem tv'nin içinde bulunan ses kartı çokta kaliteli değil ve hoparlör üstünde yazan değerlerde gerçek olmayabilir.(10w yazması) Bunun üzerine eski hoparlörlere geri döndüm. Yeni aldığım hoparlörleri bir amfi kullanarak tv'nin ses çıkışını takarak kullanmayı düşünüyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,414
Herkese merhaba, öncelikle öneri verenlere teşekkür ederim. Sorduğum soruya cevaben başka hoparlörler denedim ve deneyimimi paylaşmak istedim. Öncelikle Tv'nin tanıtım katalogunda 8w hoparlör diye geçiyordu. İçini açıp baktığımda 10w 8ohm hoparlör olduğunu görmüştüm. Bende buna istinaden aynı değerlerde başka bir tv'den çıkma bir hoparlör aldım. Bilindik markaların birinden sökülmüştü. Gelen hoparlörler aynı değerde olmasına rağmen aldıklarım tv'nin içinde bulunanlara göre daha büyüktü ve daha kaliteli duruyordu. Eski hoparlörleri söküp yeni aldıklarımı lehimledim. Sonuç ise beklediğim gibi olmadı. Normalde tv'nin volume seviyesi 20-25 arası kullanırken sonradan taktığım hoparlörlerde volumu 80-100 arasına getirince aynı ses seviyesine geliyordu. Ses kalitesi hakkında ise pek izlenim yapamadım zira bu sefer ses seviyesi düşük kalmıştı. Benim düşüncem tv'nin içinde bulunan ses kartı çokta kaliteli değil ve hoparlör üstünde yazan değerlerde gerçek olmayabilir.(10w yazması) Bunun üzerine eski hoparlörlere geri döndüm. Yeni aldığım hoparlörleri bir amfi kullanarak tv'nin ses çıkışını takarak kullanmayı düşünüyorum.
ses çıkışında bu kadar düşüm oluyorsa hoparlör üzerinde w/ohm bilgisinin yanlış olma ihtimali olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri