Fan hızı

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba arkadaşlar,

Sistemi yeni kurdum. SSD, core i 3, 16 Gb ram özelliklerine sahip windows 11. SSD geçip de sistem daha sessizleştiği için midir nedir, ara sıra, bigisayarı uzun zamandır kullanmış olduğumda ya da yeni açmış olduğumda bile, bazen internette, bazen de normal kullanımda, klasör ve dosya erişimlerinde, anlık olarak fan devri artıyor ve hızlı çalışmaya başlıyor. O anda da genellikle (!) bilgisayar yavaşlıyor gibi. Bu neden olur ? Sistemin ısınması kaynaklı desek, dediğim gibi, her zaman uzun kullanımda olmuyor, bazen, çok zaman geçmediğinde de oluyor.
Buna bağlı olarak bir de şu var. Benim kasa da, güç kaynağı ve işlemcininkini saymazsak, harici olarak kasa kapağında 1 adet fan var. Bu yeterli olur mu ?
 
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,652
Sıcaklıklara bakmanız lazım.
Soğutcu doğru takıldı mı?
Macun sürülü mü?
Hwinfo ile sıcaklıklara bakabilirsiniz.
Fan devri ise BIOS'tan halledilebilir.
Bilgisayarın düğmesine bastığınızda F2 veya Del tuşuna hemen basın.
 
S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
İşlemciyi yerine vatan'da parçaları aldığımda taktırmıştım. Macun sürüldüğünü gördüm. Dediklerinize bakacağım. Ama çok fazla teknik bilgim yok. Bilmek istediğim, fanın böyle anlık olarak da olsa ( ki şu an ve genelde % 95 + yok ) yüksek çalışması neden olabilir. Bir işlemi yapmak isteyip de yapmakta zorlandığı zaman mı yoksa çok fazla aralıksız, mesela 7-8 saat aktif, kullanınca mı ?
 
Geri
Üst Alt