Evimin duvar boyası önerileri

L Çevrimdışı

Livaneli08

Yeni Üye
17 May 2023
49
28
67f4c8fe-0411-4ef8-96a0-14c527195f5a.jpg

Arkadaşlar evimin boya rengini belirlemek istiyorum bu renk ne diye adlandırılıyor acaba bulamadım hafif maviye yatkın renk
Alice mavisi boya rengi olarak biliyorum ama çok farklı görünenlerde var

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Fotoğraftan renk tespiti çok zor hocam, tavsiyem boya kartelası bulup duvarınızın yanına koyarak bakmanız yönünde. İnternetten çıktı alıp denemeyin yine yanılabilirsiniz.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Oldum olası renk ayırt etmek hemde isimlendirmek benim için büyük sorun olmuştur. 2 sene önce evi bazı odalarını boyatmak için boyacı ile anlaştık malzeme bizden işçilik ondan şekilde. Tabi ben fotoğraf çekip arkadaş yaptığı gibi boyacıya gösterdim oda bana bir boya verdi. Sonra boyacı işini bitirdikten sonra beni çağırdı gelin bakın diye. Bı baktım renk farkı var. Dedim bu farklı odalar arası fark oluşmuş. Dedi senin aldığın renk bu. Keşke söyleseydin farklı olur diye dedim. Oda ben bilinçli seçtiniz sandım dedi. Ama bence oda anlamadı farklı olduğunu. Tam emin olamadım. Sonra diğer odaları da eskimisti zaten diye kendinizi avutarak boyatmistik ton farkı olmasın diye. :haha

İkinciye boya takviye almaya gittiğimizde boyacıya fark oldu mecburen diğer odaları da boyatacaz dedim. Oda bana abi ben anladığınızı sanıyordum yoksa kartela verirdim bakardiniz dedi. Puzik Puzik hocamın dediği gibi kartela istenebilir bence de.

B Bratan hocamın önerdiği programa benzer programı ben araç renginde denemiştim. Bazen doğru bazen yanlış çıktı. Özellikle ışığına ve kameraya göre çok fark ediyor.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
zaten odalarin kullanim sekli ve konumuna göre ayni boyadan bile alsan renk farki olur
odada sigara iciliyormu odaya günes vuruyormu yola mi bakiyor bahceyemi bakiyor vs boyanin rengini zamanla karartir yada sarartir en iyisi odayi komple boyamak
ben tek basima yasadigim icin düz beyaz dandik boya ile takiliyorum gelen giden diyor duvarda bi fotograf resim bisey yok lamba yerine tekli duy var suraya bir lamba al diyorlar bende diyorum kac kere kafani kaldirip tavana bakiyorsun kafayimi yedim bos bos tavana bakicamda orda güzel süslü bir lambaya ihtiyac duycam :tara

sadelik iyidir minimalizimin askerleriyiz :krotey

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
744
Neden sordum; Şimdi bu kararı monitöre veya telefona bakarak karar verdiyseniz yanılabilirsiniz. Her monitörün veya telefon ekranının renk doğruluğu oranı vardır. Adobe RGB veya sRGB oranı. En doğrusu çıplak göz ile renk kartelasına bakıp karar vermek, yada B Bratan ın önerisi. Ben IOS da Live Color Finder kullanıyorum. Photoshopta işime yarıyor. Gerçekten renk kodlarını hem HEX koduyla, hem RGB kodlarıyla ışık yeterliyse doğru veriyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Neden sordum; Şimdi bu kararı monitöre veya telefona bakarak karar verdiyseniz yanılabilirsiniz. Her monitörün veya telefon ekranının renk doğruluğu oranı vardır. Adobe RGB veya sRGB oranı. En doğrusu çıplak göz ile renk kartelasına bakıp karar vermek, yada B Bratan ın önerisi. Ben IOS da Live Color Finder kullanıyorum. Photoshopta işime yarıyor. Gerçekten renk kodlarını hem HEX koduyla, hem RGB kodlarıyla ışık yeterliyse doğru veriyor.
En iyisi canlı renk kartelası ,o bile aldatıyor gözü ( kapı boyasında yaşadık ,anlatmıştım muhabbette sanırım :) )

Geri
Üst Alt