Everest EverBook nasıldır kullanan var mı

geceninbirvakti Çevrimdışı

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
11.049 tl ye amazondan Everest EverBook EB-21RA7 i5-1135G7 model ürünü incelediğimde piyasadaki bir çok üst donanımın hesaplı bir fiyata sunulduğunu görüyorum fakat yorum bulamadım kullananda bulamadım aramızda kullanan var mı önerir misiniz özellikleri fiyatla birleşince cazip geliyor gibi diğer modelleri var aralarındaki farkları anlayamadım buradan da size bir danışmak istedim Umut Barış Umut Barış

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Kalite olarak Monster ne ise, Everest de ya aynıdır ya da daha düşüktür.
Çin'den gelen hazır ürünler. Parasına göre ürün.
Elime geçmedi, incelemedim tabi ama bir de işin satış sonrası muhatap bulabilme kısmına bakalım.
Ben bundan birkaç ay önce Ryzen 5 4600H işlemcili Asus Vivobook 15 M1502lA-EJ132 aldım.
Üstüne de 500 TL maliyetle 8 GB RAM daha taktım.
Gündelik işler için on numara cihaz.
Bütçeniz yetiyorsa bunu tavsiye ederim;

Yok bütçem bu diyorsanız daha uyguna şöyle bir seçenek mevcut;

Veya güçlü alternatif olarak, hem satıcı da Amazon Türkiye'nin kendisi;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Tamam kasa dandik ama donanım olarak iyi makinayı uyguna veriyorlar. O fiyata MSI vardı da biz mi almadık :sopa1
Kasa değil abim anakartlar kalitesiz.
Tamirci arkadaşım var ısınma nedeniyle kolay çatlıyor.
Genelde 3 senede cortluyor anakartları diyor.
Ben de Clevo üretimi cihaz kullandım, cidden öyle yani parasına göre ürün.
Geçen bir arkadaş chipset arızası yaşadı, chipseti değiştirdiler cihaz açılmadı.
Monster servisi yeni anakart takarak çözebiliriz demiş, çocuğun durumu o fiyata el vermiyor zaten.
Öyle yani.
Yoksa kendi kendine GPU beslemesi yanan Lenovo Legion'da gördüm takip ettiğim bir YouTube kanalında.
Uslu uslu kullanılacaksa belki dayanır ama oyun oynayan birinde kesinlikle gidiyor o makineler.
Acer Nitro bence bu işin en f/p olanı.
Yazılım desteği, kendi yazılımları oldukça kullanışlı.
Lenovo ideapad gaming nasıl bilmiyorum, ekonomi serisi olduğu için bir Legion değildir.
HP Victus'ları da beğenenler var.
Denk gelirse ASUS ROG veya Acer Nitro alırım.
Aynı fiyata.
Bundan aylar önce 13 liraya kampanya vardı Acer Nitro, piyasada tek Hepsiburada'da o fiyataydı.
Alsam mı dedim dedim vazgeçtim. Ağır cihaz gerek yok oyun makinesine dedim.
Sonra İncehesap bir indirim yaptı, ASUS'u aldım.
Normalde aldığım laptobun piyasası satıcı ne kadardan itelerse mantığıyla 9-10-11-12 arası gidiyordu.
Fark ne dersen, biri SSD değişmiş yükseltmiş, diğeri ekstra RAM takmış falan filan.
He bir de bunun model kodu farklı olanı vardı sanırım o IPS paneldi, bendeki IPS gibi gözüken TN panel. :hihi
Bunun Intel i5 1240P olanı 3 lira daha pahalıydı sırf Intel diye.

Eyyorlamam bu kadar. :hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,697
Kasa değil abim anakartlar kalitesiz.
Tamirci arkadaşım var ısınma nedeniyle kolay çatlıyor.
Genelde 3 senede cortluyor anakartları diyor.
Ben de Clevo üretimi cihaz kullandım, cidden öyle yani parasına göre ürün.
Geçen bir arkadaş chipset arızası yaşadı, chipseti değiştirdiler cihaz açılmadı.
Monster servisi yeni anakart takarak çözebiliriz demiş, çocuğun durumu o fiyata el vermiyor zaten.
Öyle yani.
Yoksa kendi kendine GPU beslemesi yanan Lenovo Legion'da gördüm takip ettiğim bir YouTube kanalında.
Uslu uslu kullanılacaksa belki dayanır ama oyun oynayan birinde kesinlikle gidiyor o makineler.
Acer Nitro bence bu işin en f/p olanı.
Yazılım desteği, kendi yazılımları oldukça kullanışlı.
Lenovo ideapad gaming nasıl bilmiyorum, ekonomi serisi olduğu için bir Legion değildir.
HP Victus'ları da beğenenler var.
Denk gelirse ASUS ROG veya Acer Nitro alırım.
Aynı fiyata.
Bundan aylar önce 13 liraya kampanya vardı Acer Nitro, piyasada tek Hepsiburada'da o fiyataydı.
Alsam mı dedim dedim vazgeçtim. Ağır cihaz gerek yok oyun makinesine dedim.
Sonra İncehesap bir indirim yaptı, ASUS'u aldım.
Normalde aldığım laptobun piyasası satıcı ne kadardan itelerse mantığıyla 9-10-11-12 arası gidiyordu.
Fark ne dersen, biri SSD değişmiş yükseltmiş, diğeri ekstra RAM takmış falan filan.
He bir de bunun model kodu farklı olanı vardı sanırım o IPS paneldi, bendeki IPS gibi gözüken TN panel. :hihi
Bunun Intel i5 1240P olanı 3 lira daha pahalıydı sırf Intel diye.

Eyyorlamam bu kadar. :hihi
kendimize alacak olursak Tulpar serisi alırız onda clevo kullanılmıyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Benim merak ettiğim bunlara farklı boyutta(gb) disk takılıyor mu,pil bitince takılıyor mu :alala Freedos olması iyi ama mesela linux kurdum ,arıza yaptı ,servis "abicim bu free iken sen buna linux kurmuşun garantin devre dışı der mi :alala Veya 8gb ram var buna 16 takabiliyormuyuz :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Benim merak ettiğim bunlara farklı boyutta(gb) disk takılıyor mu,pil bitince takılıyor mu :alala Freedos olması iyi ama mesela linux kurdum ,arıza yaptı ,servis "abicim bu free iken sen buna linux kurmuşun garantin devre dışı der mi :alala Veya 8gb ram var buna 16 takabiliyormuyuz :)
Anakartta RAM soketi varsa takabilirsin.
SSD sokete takıldıysa o da değişebilir.
Aslında aynı cihazı görsel olarak aratsak bile farklı marka adına üretilmişini bulabiliriz.
Belki tamir veya söküm videosu bulunabilir.
Teardown veya repair yazıp bakabilirsin emmi. :mutlu

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,697
Emmi anakartın izin verdiği ölçüde donanımı yükseltebilirsin.
Zaten adamlar sistesinde satın alma aşamasında cihaz yükseltme bölümünü koymuşlar.

Cihaza istediğin OS yükleyebilirsin.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Anakartta RAM soketi varsa takabilirsin.
SSD sokete takıldıysa o da değişebilir.
Aslında aynı cihazı görsel olarak aratsak bile farklı marka adına üretilmişini bulabiliriz.
Belki tamir veya söküm videosu bulunabilir.
Teardown veya repair yazıp bakabilirsin emmi. :mutlu
Berkant bana "alayım sana iyi bir laptop baba" demişti, malum fiyatlar baya pahalı ,bendeki yetiyor ama bazen 8gb ram olmasına rağmen takılıyor (G50-70 intel ) Hatta ben bir kart bulmuştum ama amd idi, oğlum "bu sana yaramaz ,elindeki daha iyi" demişti.( kartı yanık G50-70 daha var elimde yatıyor) .Neyse konuyu dağıtmayayım yine :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Emmi anakartın izin verdiği ölçüde donanımı yükseltebilirsin.
Zaten adamlar sistesinde satın alma aşamasında cihaz yükseltme bölümünü koymuşlar.

Cihaza istediğin OS yükleyebilirsin.
480-500 gb ssd ve en az 8 gb ram olsa bana yeter ,derlemelere çok bile , ama pahalı cihazlar alınca elimde kalmasın sonra diye merak ettim ahmet :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
480-500 gb ssd ve en az 8 gb ram olsa bana yeter ,derlemelere çok bile , ama pahalı cihazlar alınca elimde kalmasın sonra diye merak ettim ahmet :)
Emmi gücü beklentini karşılar mı bilmem ama 11. veya 12. nesil i3 Intel işlemciler işini görebilir.
Genelde 4 GB RAM ile satılır.
4 daha takarsın 8 olur.

Mesela bendeki yeni dizüstü maksimum 16 destekliyor diyor Asus ama işlemci daha fazlasını destekliyor.
Elimde RAM olsa denerdim. :hihi

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Clevo anakartları Vestel, Arçelik, Beko dahil çok fazla firma kullanıyor aslında. Ya da dönem dönem kullandılar. Açıkçası Monster ile Everest ya da Casper' ın kıyaslanması bana çok doğru gelmiyor. Evet monster ilk çıktığı günden itibaren (notebook anakart üzerinde masaüstü donanım kullanma mantığıyla da bağlantılı olarak) kaynak çakışması, donanım uyumsuzlukları problemleri yaşadı. Çok iyi hatırlıyorum başka 5 makinede çalışan RAM' ler Monster üzerinde işletim sistemi kurdurmuyordu. Ramleri değiştirince sorun ortadan kalkmıştı. Sota Sota Başkan' ın dediği gibi donanım fiyat skalasında (Aslında kazançları hala çok yüksek olsa da) en uygun seçeneklerden biri. Zamanında Asus' un hazır notebook kasasına ram, ekran kartı, işlemci ekleyerek fason üretim teklifini değerlendirebilseydim. :(

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Clevo anakartları Vestel, Arçelik, Beko dahil çok fazla firma kullanıyor aslında. Ya da dönem dönem kullandılar. Açıkçası Monster ile Everest ya da Casper' ın kıyaslanması bana çok doğru gelmiyor. Evet monster ilk çıktığı günden itibaren (notebook anakart üzerinde masaüstü donanım kullanma mantığıyla da bağlantılı olarak) kaynak çakışması, donanım uyumsuzlukları problemleri yaşadı. Çok iyi hatırlıyorum başka 5 makinede çalışan RAM' ler Monster üzerinde işletim sistemi kurdurmuyordu. Ramleri değiştirince sorun ortadan kalkmıştı. Sota Sota Başkan' ın dediği gibi donanım fiyat skalasında (Aslında kazançları hala çok yüksek olsa da) en uygun seçeneklerden biri. Zamanında Asus' un hazır notebook kasasına ram, ekran kartı, işlemci ekleyerek fason üretim teklifini değerlendirebilseydim. :(
Ben tamircinin yalancısıyım.
Monster'ın ucuz olmasının tek nedeni ucuz etin yahnisi olmasıdır bu net.

Geri
Üst Alt