Evde kimse olmamasına rağmen elektriğin fazla gelmesi.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
İyi akşamlar. Tam bir aydır evde kimse yok. Bugün 218 tl elektrik faturası geldi. Evde prize takılı iki alet var. 3 yıllık Vestel marka difriz ve 12 yıllık bosch marka buzdolabı var.

Bu ikisinin bu kadar yakması normal mi?

Son 1 yıldır elektrik faturaları fazla geliyordu. Hazır evde yokken elektriğin ne kader geleceğini merak etmiştik ve sonuç bu şekilde oldu. Nasıl bir yol izleyebiliriz, başına böyle bir şey gelen oldu mu?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
10 Yıllık Vestel buzdolabımdan hareketle ayda 36kw kesin rakam, sizin ürün 40kw desek, bi 40kw da diğerine desek (O kadar olmaz aslında ama abartalım biraz) 80kw.

Eylül zammı ile birlikte (Sanırım %26 dolayındaydı meskenler için) kw birim fiyatı 1,73

80x1,73=138tl
80 lira da tüm vergileri ödemiş olmana rağmen ''Sorma ver'' vergisi olduğu için her şey normal görünüyor bu yönetim şeklinde.

Sayacınızın kontrolünü yaptırabilirsiniz ancak bize gelen tüketicilerden gördüğüm kadarı ile (Şikayet dosyalarında bu konular ile çok karşılaşıyoruz) EDŞ ler her zamanki gibi sütten çıkmış kaşık misali tertemizler.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
417
33
10 Yıllık Vestel buzdolabımdan hareketle ayda 36kw kesin rakam, sizin ürün 40kw desek, bi 40kw da diğerine desek (O kadar olmaz aslında ama abartalım biraz) 80kw.

Eylül zammı ile birlikte (Sanırım %26 dolayındaydı meskenler için) kw birim fiyatı 1,73

80x1,73=138tl
80 lira da tüm vergileri ödemiş olmana rağmen ''Sorma ver'' vergisi olduğu için her şey normal görünüyor bu yönetim şeklinde.

Sayacınızın kontrolünü yaptırabilirsiniz ancak bize gelen tüketicilerden gördüğüm kadarı ile (Şikayet dosyalarında bu konular ile çok karşılaşıyoruz) EDŞ ler her zamanki gibi sütten çıkmış kaşık misali tertemizler.
Yukarıda bahsettiği ev Kayınpederin evi. Buzdolabı aynı değil ama kullandığımız difriz aynı. Bizim eve 240 tl fatura geldi, evde kimsenin olamadığı eve ise 218. Üstelik mutfak hariç tüm şarteller inmiş durumda.

12 yıllık buzdolabı bu kadar etki edermi ki elektriğe?

Normal gibi duruyor 2 tane eski tip dolap, iyi yakarlar
Dolapların elektriğe bu kadar etki edeceğini tahmin etmemiştim. Yani iki dolabin ayda tek başına 218 tl yakmalari ilginç doğrusu. Mesela bizim eve 240 tl fatura geldi. Yukarıda bahsettiğim difrizimiz aynı ama buzdolabı bosch değil vestel. Onun dışında fırın, ampuller, süpürge makinesi vs 240 tl geldi.

Diğer evde ise sadece iki dolap, 218. O zaman bosch marka dolabı değiştirmek daha mantıklı kalıyor gibi. :)

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Yukarıda bahsettiği ev Kayınpederin evi. Buzdolabı aynı değil ama kullandığımız difriz aynı. Bizim eve 240 tl fatura geldi, evde kimsenin olamadığı eve ise 218. Üstelik mutfak hariç tüm şarteller inmiş durumda.

Dolapların elektriğe bu kadar etki edeceğini tahmin etmemiştim. Yani iki dolabin ayda tek başına 218 tl yakmalari ilginç doğrusu. Mesela bizim eve 240 tl fatura geldi. Yukarıda bahsettiğim difrizimiz aynı ama buzdolabı bosch değil vestel. Onun dışında fırın, ampuller, süpürge makinesi vs 240 tl geldi.

Diğer evde ise sadece iki dolap, 218. O zaman bosch marka dolabı değiştirmek daha mantıklı kalıyor gibi. :)
Kompresör gücü yetmeyince durmadan çalışıyor sanırım annemin de vardi dolap hiç durmadan çalışıyodu sattım kurtuldum

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Temmuz ağustos aylarında artan sıcaklık baskısı elbette ki dolapları çok etkiliyor ve kompresörlerin çalışma süreleri uzuyor.

İnsanlara enerji monitörü kullanma alışkanlığını bilzer aşılamadan evvel bu bizim için büyük sorundu çünkü genellikle yaz döneminde klimayı ilk defa taktıranlar sürekli olarak ''Klima çok yakıyor, mayıs faturam şuydu, temmuz faturam bu şeklinde isyan ediyorlardı ancak tüketimi arttıran sadece klima takılmış olması değil, inverter veya on off fark etmeksizin dolapların daha çok çalışıyor olmasıydı :) Bir de çift dolap, büyük dolap, dolap+DD varsa daha da etkiliyordu.

Tabi ki kesinlikle klima kaynaklı artışlar inanılmaz etkilidir ancak tüm suç sadece klimanın değildi :)

Bizde eskiden vardı bir BEKO eski nesil dolap. O ne elektrik canavarıydı oooo :)

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Ürünlerin enerji sınıfları faturayı etkiliyor. Kullanmadıkça daha fazla geliyor düşüncesindeyim. Cayır cayır açmakta yarar var😂

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
33
Buradan bir hatırlatma yapmak istiyorum. Yıllık buzdolabı kompresör ve radyatör temizliğini yapmanız gerekir. İster sabunlu suyla ister balata spreyiyle. Eğer ısıyı atamazsa buzdolabı içini soğutma için daha fazla çalışır, bu da daha fazla elektrik faturası demektir.
Ayrıca yaz aylarında buzdolabını ekstra 1 karış daha öne çekip boşluk bırakmak gerekli.

D Çevrimdışı

Duman

Aktif Üye
10 Haz 2018
86
42
İkisininde fişini çekin bakın bakalım hala elektrik harcıyor mu. Harcıyor ise birisi sizin elektriğe çengel atmış olabilir harcamıyorsa sayaçta var bir bozukluk.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Hocam o faturada hata olmalı, normal karşılayan arkadaşlar sanıyorum sıcak memleketlerde yaşıyor, klimaya para yetiştirmekten 200’leri normal görmüşler :)

Aşağıda son 5 aylık faturamın detayları var. Ağustos ayında 7 günlük tatile gittiğimiz için azalmış ama genelde 200 TL bandında. Ev tüm öğleden sonra güneş alıyor hatta deepfreezeli buzdolabının olduğu mutfak hamam oluyor. Ağustos ayı komple tüm gece gündüz vantilatör çalıştı, buzdolabı 3 senelik Arçelik sürekli çalışıyor, elektrik süpürgesi ve robot haftada 1er kere açılır, airfryer ve turbo fırın haftada 1 açılır,kombi sürekli açık sıcak su için, televizyonda en az 6 saat çalışır günde. Ağustosa kadar birde akvaryumum vardı 24 saat dış filtre çalışan. Sizde ya ciddi bir hata var (belkide birileri kaçak kullanıyor) ya da cihazlarınız ciddi şekilde aşırı tüketiyor. Yaşanılan evden çok gelmesinin başka açıklaması yok sanırım.

04554394-D6A5-4C14-8BDD-96A5F041365B.jpg

T Çevrimdışı

tifosipod 

Yeni Üye
2 Eki 2021
12
12 yıllık eski tip ariston buzdolabı bozuldu. Yerine nofrost arçelik aldık. Aynı ay Adem beyin tavsiyeleri sonucu midea klima da aldık. Klima ağustos ayında her akşam 8-9'dan sabah 8'e kadar çalıştı. Sonuç faturada şöyle oldu: Ariston > arçelik + midea :clap2

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri