Ev ile ilgili konularda yardım

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Arkadaşlar normalde mesleğim elektronik üzerine, Vestel ve arcelik servislerinde yıllarca çalıştım. Bir zaman web siteleri kurup ve bilgisayar üzerine epey tecrübe edinsem de bu işleri artık yapmıyorum. 10 yıldır Hollanda yaşıyorum. Tadilat, inşaat, hatta kendi tasarımım masa,lamba vb seyler yapıyorum. Neyse en son Türkiye ziyaretim de balkona cam kaplatip, annemlerin mutfağıni yaptırmak istedim ve dünya başıma yıkıldı. Adamların işleri gerçekten rezalet herseyi kendim söküp sıfırdan kurdum en sonunda. Ne fayans döşemeyi biliyorlar genelde nede cam balkon yapmayi. Muhakkak ki işini düzgün yapanlar var ama çoğu kişi ordan burdan gördüğü ile iş yapıyor, yaptığı mesleğin eğitimini, doğru yapılış şeklini tam olarak öğrenememiş. Bu konu altında sormak istediğiniz şeyleri sorabilirsiniz, Hollanda'da inşaat sektörü çok farklı olsada doğru çözümler ile yardımcı olmaya çalışırım.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Türkiyede ustayım diye geçinen aslında sıradan vatandaştan farkı olmayan çok çalışan var (her sektörde örneklerini sabaha kadar yazarız). Bir hizmet almadan önce fiyatlarını ve mümkünse önceki yaptığı işleri referansları araştırmak gerek. Yoksa fahiş fiyata rezil bir işçilikle moraller sıfırın altına inebiliyor. Sırf bu sebepten kendi oturacağım eve kendim tadilat yaptım (parke sistre,mutfak tezgahı hariç). Parkeye sistre yapan dayı referansla gelmesine rağmen çok kötü işçilik çıkardı, verniği tineri maskesiz çekiyor adam :) Tezgahımızı yapan usta sağolsun kaliteli iş çıkardı memnunum, Ankarada tavsiye isteyen olursa verebilirim bilgilerini.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Türkiyede ustayım diye geçinen aslında sıradan vatandaştan farkı olmayan çok çalışan var (her sektörde örneklerini sabaha kadar yazarız). Bir hizmet almadan önce fiyatlarını ve mümkünse önceki yaptığı işleri referansları araştırmak gerek. Yoksa fahiş fiyata rezil bir işçilikle moraller sıfırın altına inebiliyor. Sırf bu sebepten kendi oturacağım eve kendim tadilat yaptım (parke sistre,mutfak tezgahı hariç). Parkeye sistre yapan dayı referansla gelmesine rağmen çok kötü işçilik çıkardı, verniği tineri maskesiz çekiyor adam :) Tezgahımızı yapan usta sağolsun kaliteli iş çıkardı memnunum, Ankarada tavsiye isteyen olursa verebilirim bilgilerini.
Is güvenliği diye birsey yok Türkiyede hersey Allah'a emanet ?

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Is güvenliği diye birsey yok Türkiyede hersey Allah'a emanet ?
7 yıldır işim gereği Türkiyede çok kişinin yanından geçemediği en üst segment şantiyelere girip çıktım, lakin 7 yıl öncesi ve sonrası iş güvenliği fikirlerim farklıydı. Önceden patronlar çalışanlarını düşünmüyor ölümlerine sebep oluyor diyordum lakin artık tam tersi patronlar her koruyucu bir güzel veriyor ama çalışanların aşırı ötesi bu konuda ihmalkar olduklarını görüyorum. Eğitim şart ama bu sadece okulda değil evde de aileden gelecek eğitimi gerektiriyor. Maalesef dediğiniz gibi her şey Allaha emanet!

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
7 yıldır işim gereği Türkiyede çok kişinin yanından geçemediği en üst segment şantiyelere girip çıktım, lakin 7 yıl öncesi ve sonrası iş güvenliği fikirlerim farklıydı. Önceden patronlar çalışanlarını düşünmüyor ölümlerine sebep oluyor diyordum lakin artık tam tersi patronlar her koruyucu bir güzel veriyor ama çalışanların aşırı ötesi bu konuda ihmalkar olduklarını görüyorum. Eğitim şart ama bu sadece okulda değil evde de aileden gelecek eğitimi gerektiriyor. Maalesef dediğiniz gibi her şey Allaha emanet!
Çok büyük bir fabrikada bakım iskeleleri kurarken, gizli gizli İskele işçilerini takip eden ekipler vardı. Gözlük, kulaklık mi takmadın fotoğraf. 2 emniyet kemerinin ikisi boştaykenmi yürüdün, taktığın şapka yada boyunluk yanmaz kumaştan değilmi vs direk o fabrikaya giriş izni iptal ediliyor işe son ?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Sistem üç kağıt üzerine ve ustadan ne gördü ise doğrusunu araştırmak yok .

İşyerinde eskiden yok denecek kadar iş güvenliği yoktu ( malzeme ve iş güvenliği düşüncesi ) bizlerde kendiniz korumak .
İlk önce kendimiz ve ailemizi düşünmekle iş güvenliği olur .
İş kanunlarınında etkisi iyi oldu .

İş yapardık çabuk olsun geriye zaman kalsın ve işin kolayına gitmek . Tabiki iş vereninde işine geliyordu .

Firmanın satışı oldu Türk firması ve yabancı ortaklık işveren olunca iş güvenlik malzemeleri ve kullanımı kurslar .

Her işin mesleği için firmaların , diğer kursları ve okulu olmalı . ( belğeli çalışma )
kanunlar düzenlenmeli , işveren ve işçi müşteri için sorumlu olmalı . vs gibi

İş veren ve işçi yanlış iş yaptığı zaman tazminat ödemeli ?
Her iş için sözleşme düzenlenmeli vs .

Son düzenleme:
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Sistem üç kağıt üzerine ve ustadan ne gördü ise doğrusunu araştırmak yok .

İşyerinde eskiden yok denecek kadar iş güvenliği yoktu ( malzeme ve düşüncesi )
İlk önce kendimiz ve ailemizi düşünmekle iş güvenliği olur .

İş yapardık çabuk olsun geriye zaman kalsın ve işin kolayına gitmek . Tabiki iş vereninde işine geliyordu .

Firma satışı oldu Türk firması ve yabancı ortaklık işveren olunca iş güvenlik malzemeleri ve kullanımı kurslar .
Şahsen güvenli bulmadigim hiçbir işe başlamam. Bana birsey olsa bir ömür sorunu yaşayacak benim. Türkler %90 dikkatsiz çalışıyor. Hollandali diyor ki. Hızlı değil güvenli çalışın , ise başlayinca '' yaa salla gitsin, birsey olmaz ag'' vs vs sıkıntı büyük ?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Bizler ( her işçi için değil tabiki ) kendimiz ve ailemizi düşünmüyoruz sadece parayı , kaygısız , sakin olma, gönül rahatlığı, rahatlık ,eğlence, neşe.

İş veren içinde ( her iş veren için değil tabiki ) para .
Sağlıklı olmadıkdan sonra ben şahsen para ne yapayım .
Parasızda sağlık olmuyor ( paranın satın alamadığı hastalıklar hariç )

Paranın geçmediği yeri her gün düşünülmesi ile çözüm . ( iş güvenliği )

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Türkiyenin işleri...

Daha öncede yazdım. Bizde kural yok. Hep üçkağıt var. O yüzden bizden bir b..k olmaz.. Bu kafayı keşke başka alanlarda kullansaydık...
Maalesef öyle. Şahsen bir iş aldığım zaman 2 gün sürecekse 4 gün diyorum ve yapılan işin kanunen olması gerektiği ve en doğru yöntem ile yapılıp en güzel şekilde teslim etmeden paramı almıyorum. İşinizi kendi evinize yapar gibi yapınca zaten müşteri sizi buluyor ve en önemlisi hallederiz agbi olaylarına girmemek. Gerçekten yapabileceğiniz işleri yapmanız çok önemli ?

M Çevrimiçi

merlot 

Aktif Üye
26 Ara 2018
263
49
Şahsen güvenli bulmadigim hiçbir işe başlamam. Bana birsey olsa bir ömür sorunu yaşayacak benim. Türkler %90 dikkatsiz çalışıyor. Hollandali diyor ki. Hızlı değil güvenli çalışın , ise başlayinca '' yaa salla gitsin, birsey olmaz ag'' vs vs sıkıntı büyük ?
Yazın yolda giderken klima montajına denk geldim, aşağıya ne güvenlik şeridi çekmişler ne de eleman kendine güvenlik halatı takmış diğer eleman onu pantalon kemerinden tutuyor aşağıda da çocuklar oyun oynuyor korku filmi gibi
ya eleman ya da klima aşağıya çocukların üzerine düşer mi diye kimse umursamamış
Yurdum insanının iş güvenliği hakkında yaptığı tek şey besmele çekmek ama gel gör ki bu yetmiyor iş kazası ve ölümlerde avrupada birinciyiz
hani dedikleri gibi "eğitim şart"

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri