Ev Duvar Boyası Önerisi

M Çevrimdışı

msonmez16

Yeni Üye
24 Nis 2021
2
74
Boyacı arkadaşlar ev dış cepe ısnem 3kat fırcayla boyadım 2 ay sonra bazı yerlerden boya böyük parcalar halinde yere indi kalkan yerlere ne yapmalıyım bu konuda bilgi sahibi olanlardan cevap bekleyorum saygılar...

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
Boyacı arkadaşlar ev dış cepe ısnem 3kat fırcayla boyadım 2 ay sonra bazı yerlerden boya böyük parcalar halinde yere indi kalkan yerlere ne yapmalıyım bu konuda bilgi sahibi olanlardan cevap bekleyorum saygılar...
astar atılması lazım döküldüğüne göre astar gerekebilir diye düşünüyorum

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
dış zeminde sıva var mı ki?... komple kazıyıp astarlanması tekrar boyanması daha mantıklı...

S Çevrimdışı

~Sosyolog~

Aktif Üye
20 Şub 2018
86
Bilgiler için teşekkürler. Kaç kat sürdünüz? Eski renkle yeni renk farklı mı? Koku olayı gerçekten önemli. Birde eviniz kaç m2 kaç litre boya harcadınız (sanırım tavana tavan boyası vurmuşsunuzdur)?

Hocam uygulamadan önce dış cephede nem var mıydı? Tamamen kuru olması , dökülen yer varsa kazınması, kazındıktan sonra ürünün varsa kendisi astarı yoksa dış cephe astarı vurulması lazımdı.

M Çevrimdışı

msonmez16

Yeni Üye
24 Nis 2021
2
74
Arkadaşlar daha önce su bazlı silikonlu boya yapmıltım ısı nem yanmaz boyayı ağustosta yaptım...

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Eski klimanın söküldüğü yeri boyamak istiyorum. Komple kirişi boyayacağım, yaklaşık 300x40 cm bir alan. Yapı marketlerde hobi boyaları gördüm. Bu tarz boylarla alçı duvar boyanabilir mi?

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Ben Polisan Elegance Anti Aging ile tüm evi boyadım, alçı üstüne ve gayet kaliteli bir boya. Bunun en küçüğünden alıp boyamanızı tavsiye ederim.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,460
32
Ev kendinizin ise boyada ucuza kaçmayın. Silikonlu, silinebilir su bazlı boyalar iyi seçim oluyor. Şehirde köyde evler var, biz polisan ve filli boya tercih ediyoruz genelde, memnunuz. geçenlerde mutfağı boyadım polisan ile, yine çok memnun kaldık. Dyo falan iyidir eskiden beri ama son dönemde rekabette geri kaldılar gibi. Para sorun değilse Jotun iyi seçim olur.

Boyacıya boyatacaksanız onlara marka danışırken dikkatli olun. Tutup "x marka boyadan başkasını kullanmam, illa onu alacaksınız" diyebilirler. Üçkağıt bu. Bazı markalarda boya kabının üzerinde özel kod, etiket falan var. Yapı marketlerin de benzer uygulamaları var. Boyacı bunları biriktirip firmadan para vb alıyor, dava bu. Herif filli boya puanı biriktiriyorsa illa ona yönlendiriyor, senin kesen umurunda değil. Jotun getir pok atıyor o derece :)
Hocam nacizane bir yorum da bulunayım.İnşaatçı değilim ancak elimden her iş gelir .

Silikonlu boya tam bir saçmalık, hatta boyanın silinebilir olmasıda saçmalık.Eski evimizde rahmetli annem her sene boyatırdı evi haliyle duvarda abarmıyorum 0.5 mm boya tabakası oluşmuştu.Ev de tam ısınmayınca köşeler kararıp nem yapmaya başladı.Kaç ustaya gösterdiysemde yok özel boya yok mantolama bilmem ne deyip durdular.Ne zaman ki boyayı komple kazıyıp astar atıp silikonsuz plastik mat boya ile boyadım sorun çözüldü.

Konu sahibi de duvarlarda kararmadan bahsetmiş.Evet özellikle diyorum evlerinizi silikonlu boya ile boyayıp nefes almasını engellemeyin.En iyi boya en adi en ucuz olandır.Zaten geneli eski nesil plastik ,silince kolayca çıkan boyalardır.Evinizde sağlık istiyorsanız plastik boya tercih edin .Varsın leke olunca silinmesin.Plastik pet şişeye sulandırılmamış ham boyayı yıllarca saklayabilir ,kazınma leke durumunda kolayca boyayayabilirsiniz.

Başta kaynanamlar ve bir çok kişinin duvarda özellikle köşeler de kararma nemlenme durumunu plastik boya ile çözdüm.

Plastik boyalar ucuzdur , silikon ihtiva etmediği için duvarda dalgalanma sorunu olmaz uygulanması kolaydır .

Kısaca silikonsuz plastik boya = sağlıktır.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,305
Hocam nacizane bir yorum da bulunayım.İnşaatçı değilim ancak elimden her iş gelir .

Silikonlu boya tam bir saçmalık, hatta boyanın silinebilir olmasıda saçmalık.Eski evimizde rahmetli annem her sene boyatırdı evi haliyle duvarda abarmıyorum 0.5 mm boya tabakası oluşmuştu.Ev de tam ısınmayınca köşeler kararıp nem yapmaya başladı.Kaç ustaya gösterdiysemde yok özel boya yok mantolama bilmem ne deyip durdular.Ne zaman ki boyayı komple kazıyıp astar atıp silikonsuz plastik mat boya ile boyadım sorun çözüldü.

Konu sahibi de duvarlarda kararmadan bahsetmiş.Evet özellikle diyorum evlerinizi silikonlu boya ile boyayıp nefes almasını engellemeyin.En iyi boya en adi en ucuz olandır.Zaten geneli eski nesil plastik ,silince kolayca çıkan boyalardır.Evinizde sağlık istiyorsanız plastik boya tercih edin .Varsın leke olunca silinmesin.Plastik pet şişeye sulandırılmamış ham boyayı yıllarca saklayabilir ,kazınma leke durumunda kolayca boyayayabilirsiniz.

Başta kaynanamlar ve bir çok kişinin duvarda özellikle köşeler de kararma nemlenme durumunu plastik boya ile çözdüm.

Plastik boyalar ucuzdur , silikon ihtiva etmediği için duvarda dalgalanma sorunu olmaz uygulanması kolaydır .

Kısaca silikonsuz plastik boya = sağlıktır.
Bu yazı için çok geç hocam boyadım maalesef,boyadım dün bitti :) Yazdıklarınız mantıklı geldi. 1 odamda bu problem oluyor. Tekrar ederse dediğiniz gibi yapacağım.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,460
32
Bu yazı için çok geç hocam boyadım maalesef,boyadım dün bitti :) Yazdıklarınız mantıklı geldi. 1 odamda bu problem oluyor. Tekrar ederse dediğiniz gibi yapacağım.
sağlık olsun iyi günlerde kullanın hocam.Ben konuyu geç gördüm .Aslında en az 5 yılda bir boyansa nem ve kararma sorunu olma ihtimali düşüktür.Birde bu sorun iyi ısıtılmayan , nem li , özellikle rutubet sorunu olan evlerde olur.Ancak ne olursa olsun silikonlu boyaların buhar geçirgenliği zayıftır.Umarım bahsettiğiniz sorun tekrar olmaz.Olursa da dediğim gibi ,şayet dışardan izalasyon sorunu yoksa tabi , kazıyın sıvaya kadar .Sadece Astar ve plastik boya uygulayınız.

Geri
Üst Alt