Eski nesil Vestel Klima su akıtma sorunu.

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Çalıştığım okulun sınıfındaki eski nesil on-off vestel klima az önce bardaktan boşalırcasına su akıttı. Bunun sebebi ne olabilir?
En son aralık gibi klimalara bakım yapıldı. Kışın ısıtma yazında soğutma olarak devamlı çalışıyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Ben ösym de kısa süreliğine çalışırken bu durum başımıza gelmişti. Ado hocam daha iyi bilir ancak bunlar vestel in ilk ve kronik sorunlu serileriydi.Tava çatlaması denilen olay yaşanıyordu.Yani iç ünitede suyun yoğunlaştığı drenaj kanalında çatlak oluşuyor böyle su sızıntısına sebep oluyordu.

bizimde bakımda elemanlar çatlatmış heralde .gittikleri gidi su akıtmaya başlamıştı.Sonrasında ben durumu bildiğim için söylesemde çatlak olamaz klimanız zaten bozukmuş dediler.Resmi kurum olunca üstelememiştim. Durum beni aşmıştı.

Bakımda klimaya azıcık sert davranılınca çatlıyor sanırsam zaten gevrek zayıf malzeme sanırsam .

Bir diğer ihtimal dış drenaj hortumunu kontrol edin arılar bazen yuva falan yapıyorlarmış.;Tıkanmış olma ihtimalide var yani.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

meebbe meebbe, A Ado

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Ben ösym de kısa süreliğine çalışırken bu durum başımıza gelmişti. Ado hocam daha iyi bilir ancak bunlar vestel in ilk ve kronik sorunlu serileriydi.Tava çatlaması denilen olay yaşanıyordu.Yani iç ünitede suyun yoğunlaştığı drenaj kanalında çatlak oluşuyor böyle su sızıntısına sebep oluyordu.

bizimde bakımda elemanlar çatlatmış heralde .gittikleri gidi su akıtmaya başlamıştı.Sonrasında ben durumu bildiğim için söylesemde çatlak olamaz klimanız zaten bozukmuş dediler.Resmi kurum olunca üstelememiştim. Durum beni aşmıştı.

Bakımda klimaya azıcık sert davranılınca çatlıyor sanırsam zaten gevrek zayıf malzeme sanırsam .

Bir diğer ihtimal dış drenaj hortumunu kontrol edin arılar bazen yuva falan yapıyorlarmış.;Tıkanmış olma ihtimalide var yani.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

meebbe meebbe, A Ado

Bayram tatili dönüşünde ilk defa kullanıldı. 9 gün hiç çalışmadı. acaba dedim ondanmıdır. Su akıtmadan sonra hiç yeni akıtma olmadı. Bakalım geçici bir tıkanmadan mı oldu yoksa ciddi şekilde çatlama falan mı onu zaman gösterecek.
Dış hortuma malesef mudahale edemiyorum pencereceler kilitli.

Bu arada geçen yaz kayınpederin evindeki vestelde bi ara bi damlatıyordu 2015-2016 model vestel inverter klima. Hadi bu kronik o neden damlattı? Şuan kendi evimde farklı marka 3 adet klima kullanıyorum hiç böyle damlatma olayına denk gelmedim. Bu vestel yeni serilerde inş böyle değildir. Flora çok oneriliyor F/P ürünü olrak.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bayram tatili dönüşünde ilk defa kullanıldı. 9 gün hiç çalışmadı. acaba dedim ondanmıdır. Su akıtmadan sonra hiç yeni akıtma olmadı. Bakalım geçici bir tıkanmadan mı oldu yoksa ciddi şekilde çatlama falan mı onu zaman gösterecek.
Dış hortuma malesef mudahale edemiyorum pencereceler kilitli.

Bu arada geçen yaz kayınpederin evindeki vestelde bi ara bi damlatıyordu 2015-2016 model vestel inverter klima. Hadi bu kronik o neden damlattı? Şuan kendi evimde farklı marka 3 adet klima kullanıyorum hiç böyle damlatma olayına denk gelmedim. Bu vestel yeni serilerde inş böyle değildir. Flora çok oneriliyor F/P ürünü olrak.

Marka model farketmeksizin klimaların su damlatmasının nedeni bellidir.

1- Hatalı montaj (eğim hesap hatası)
2- Kronik Drenaj tava sorunsalı
3- Drenaj hattı tıkanıklığı
4- İstisnai bölgelerde (Nemi yoğun bölgeler) Çok soğuyan klima gövdesi ile ortamdaki sıcak ve nemli havanın teması neticesi yoğuşma kaynaklı damlacıklar.

Son seçenek genelde çok sıcak ortamlarda aniden yapılan soğutmalarda meydana gelir ve geçicidir ortamdaki nem dengesi sağlanınca geçer.

2004 yılında SAMSUNG klimamı kendim nakil yapmış ve yeni evimize monte etmiştim, hattı taşırken drenaj hortumunun yukarıya eğim alarak duvarın içinden geçtiğini farketmemişim ve kendi taktığım klimam kendi evime su akıtmıştı :kiskis

Aramızda kalsın söylemeyin kimseye :kop

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt