Eski led bar geri kazanımı mümkün mü?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Tek LED kesik olsun, yada hepsi sağlam olsun fark etmez eskilerin hepsi çöp. Belirli LED yanma süreleri var. By_Trol By_Trol ün bahsettiği gibi birisine takarsın 2 ay sonra TV geri gelir bu sefer gereksiz tartışmalar oluşur. Hemde bu sefer 0 ledleri cebinden takarsın ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kullananların var olduğunu bilsek de toplama ağları nasıldır bilemiyoruz.

Yine de sizin Milli servet olarak (Haklı olarak) düşündüğünüz konu ne yazık ki vatandaşa art niyet olarak ger dönüyor zira toplama chiplerle yapılan led barlar 3-8 ay arası bir süre içerisinde devre dışı kaldığı için vatandaş normal satış fiyatı 200tl olan bar için 100tl fiyat görüp aldığında kâr ettiğini düşünüyor ve büyük yanılgıya düşüyor maalesef. Bu konuda ''Adem hocam 3-5 ay çalıştı yine bozuldu acaba besleme kartım mı arızalı da ledleri bozuyor'' şeklinde geri dönüş sağlayan yüzlerce binlerce yurttaşımız var.

Ben biriktirdiğim eski led barları, ELDAY Projesi kapsamında belirli dönemlerde Vestel yetkili servislerinden ürün topladıklarını bildiğim için bu dönemlerde gidip abimin iş yerine teslim ediyorum, onlar da ELDAY için gelen araca teslim ediyor. Tabi bu gelişler senede bir ve hatta bazen 2 senede bir olsa da yine de en azından uygun ayırıştırma merkezine gittiğinden emin oluyorum.

Sizin bu duyarlı davranışınız neticesi Bilinçli Tüketici Derneği olarak devletimiz ile irtibat sağlayıp, Elektronik meslek erbaplarının hurdaya ayrılan led barlarını biriktirip organize bir şekilde toplanması yönde girişim sağlanabilir mi bir soralım bakalım.

Dönüşümden konu açılmışken, pilleri özel olarak ayrı yerlerde biriktirip Aşağıda paylaştığım link üzerinden bu konuda ülkemizde yetkili tek kurum olan TAP yetkililerine teslim ediyorum.

Atık pil kutusunu da ücretsiz talep edebilirsiniz bu arada.

Düşünceli davranışınızdan dolayı gönülden kutluyorum bu arada. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt