Epilepsi Hastalığıyla İlgili

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
epilepsi ile benimde başım dertte Sibirya kurdu köpeğim var(oğlum gibi severim).hayvan 7 yaşında ilk krizini geçirdi şimdi 14 yaşında gitmediğim veteriner kalmadı nedenini bulamadılar hayvan sık sık kriz geçiriyor.bazen 2-3 kere bazende 10-15 kere kafayı yedirti bu lanet hastalık.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
epilepsi ile benimde başım dertte Sibirya kurdu köpeğim var(oğlum gibi severim).hayvan 7 yaşında ilk krizini geçirdi şimdi 14 yaşında gitmediğim veteriner kalmadı nedenini bulamadılar hayvan sık sık kriz geçiriyor.bazen 2-3 kere bazende 10-15 kere kafayı yedirti bu lanet hastalık.
Hayvanlarda nasıl bişey bilmem ama çok fazla nedeni var. Genelde eeg ve mr testleri sonucunda belli oluyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Bizim bir süreliğine baktığımız yavru köpeğimizde de mevcuttu sanırım bu hastalık.
Doktora götürme imkanımız olmadığı için öğrenemedik tabi. :bilmiyom

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
ben hem izmir çiğlide hemde karşıyakada veterinerlere götürdüm tam nedenini bulamadılar ilk götürdüğümde(7 yaşında ilk kriz) enfeksiyon var dedi kaç kutu antibiyotik içti fakat düzelmedi.diğer veterinerler ise kan testi ıvır zıvır yaptı kaliteli mamadan başka bir şey verme(kendi sattıkları mamayı önerdi) 3kg 200 tl 2 kere aldım fakat krizler geçmeyince bende eski mamasına geri döndüm.zaten köpeğim çok yaşlandı 14.5 yaşında oldu.hareketleri yavaşladı bundan sonra kriz geçirmeden geçirdiği her gün kardır.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560

Nöbetleri ne kadar sıklıkta geçiriyor?

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
Bir nöbet süresi ne kadar sürüyor ortalama
bazen hafif geçiriyor 1-2 dakika sürüyor bazende çok ağır geçiriyor o zaman en az 5 dakika yerinden kalkamıyor ve nöbetin sonuna doğru acı bir ses çıkarıyor.nöbet bittikten sonra yalpala yalpalaya her yere çarpa çarpa dolaşıyor en az 1 saatte anca kendine geliyor.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
bazen hafif geçiriyor 1-2 dakika sürüyor bazende çok ağır geçiriyor o zaman en az 5 dakika yerinden kalkamıyor ve nöbetin sonuna doğru acı bir ses çıkarıyor.nöbet bittikten sonra yalpala yalpalaya her yere çarpa çarpa dolaşıyor en az 1 saatte anca kendine geliyor.
7 yaşından beri başka bir semptom göstermediğine göre sorun ya genetik ya da sebebi şuan için bilinmiyor kısımdadır. O yüzden çözüm yok gibi. Normalde nöbetlerin sıklığını ve yoğunluğunu azaltmak için ilaçlar var fakat hem bu ilaçlar yeşil reçete (veteriner hekim kontrolünde verilmesi gerekiyor) hemde köpeğinizin yaşını düşününce karaciğer ve böbrekleri için sıkıntılı olabilir. Sürekli kullanılacağı içinde sürekli takip gerekir. Zaten şu durumda nöbet sıklığı ve süresi ve çok aşırı görülmüyor. O yüzden ilaçla kontrol yerine normal seyrinde devam etmesi (gerekli önlemler alınarak) daha mantıklı gibi görünüyor.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Köpeklere eeg testi yapılmıyor bulamadıklarına göre
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

muratala5361 muratala5361 Rabbim, tez vakitte şifalar versin, işinde yolunda kolaylıklar dilerim.
Eyvallah abim sağol

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Köpeklere eeg testi yapılmıyor bulamadıklarına göre
Teorik olarak yapılabilir. Ama pratikte yapacak yer bulmak zor. Hem uygulama zorluğundan hemde belki varsa Ankara'da pedcode vardı orada olabilir. Yada onun gibi büyük yerlerde... Tabi bilmiyorum olmayadabilir araştırmadım hiç. Diyelim ki var ya da özel bir hastane ile anlaşıldı, zorluklara rağmen yapıldı. Onu yorumlayacak biri lazım. Hadi diyelim onu da bulduk. Buradaki bütün masrafları karşılayacak hasta sahibi lazım. Hadi diyelim parası da var. Sonuç ne çıkacak orası da büyük bir soru işareti.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
köpeğm artık çok yaşı 14.5 yaşında .5 senedir bu hastalıkla yaşadık.artık hareketleri çok yavaş eskiye göre çok uyuyor son zamanlarında mecbur kalmadıkça veterinere götürmüyorum.saedene periyodik aşılarını yaptırmak için götürüyorum.genç olsaydı paraya kıyıp uğraşabilirdim fakat artık çok geç.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

5 senedir yazmışım düzeltemedim doğrusu 7 senedir olacak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri