Emsan blender duman

N Çevrimdışı

Nickneyime 

Aktif Üye
30 Nis 2020
69
31
Hanım blenderı kullanırken siyah bir duman çıkmış. İçini açıp baktım fakat elektronik kartın mı, motorun mu yoksa her ikisinin mi değişmesi gerektiğini bilemedim. Anlayanlar yardımcı olabilirse sevinirim.

IMG20230526122648.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Motor direkt 220 ile çalışıyor gibi görünüyor. Ama daha önce yaptınız mı? Doğrudan 220v ile motoru deneme şansınız var mı bilemiyorum. Eğer daha önce yapmadıysanız o riski almanızı tavsiye etmem.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,435
motor 220v soketlerine 0.75mm kablo bağlayıp fişe takıp motorun sağlam olup olmadığı anlayabilirsiniz.
ayrıca kartı yerinden çıkarıp farklı açılardan fotosunu atarmısınız.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,435
Ortadaki siyah renkli ince uzun Anahtarın hemen önündeki gri renkli kondansatör yanmış.

onu değiştirmeniz gerekir.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Ortadaki siyah renkli ince uzun Anahtarın hemen önündeki gri renkli kondansatör yanmış.

onu değiştirmeniz gerekir.

IMG202305261453452b386a6f9b35c5ce.jpg

Başkan bahsettiğin kondansatör kırmızı ile işaretlenmiş olan mı? Bu arada sarı kapasitörde de sıkıntı var gibi görünüyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Aaa orayıda şimdi gördüm.
Benim dediğim yer

Screenshot_20230526_164047_Samsung-Internet.jpg
Bahsettiğin yerde bayağı hasar almış. Açıkçası Board da cam sigorta da yok. Bana bayağı sıkıntı olmuş gibi geldi. Kartın tutarı da parçacılarda 450-500 TL civarı görünüyor. Bir iki diyot değişimi v.s. sonucu çalışmazsa boşa masraf olur gibi geliyor bana.

O patlak görünen triyakın datasheet' i;

500v dayanımı var. Açıkçası direk 220 çalışan boardda 500v luk böyle parçalarla ben olsam çalışmazdım.

N Çevrimdışı

Nickneyime 

Aktif Üye
30 Nis 2020
69
31
Ustalarım bunlar çok değerli bilgiler teşekkür ediyorum. Ben buradan kartı değiştirmem gerektiği sonucuna varıyorum. Bir sitede 80 tlye buldum siz uyumlu derseniz alacağım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,435
Ustalarım bunlar çok değerli bilgiler teşekkür ediyorum. Ben buradan kartı değiştirmem gerektiği sonucuna varıyorum. Bir sitede 80 tlye buldum siz uyumlu derseniz alacağım.
Görünüm olarak benziyor. Firmayı arayıp elinizdeki kartın üzerinde model numarası varsa söyleyip kesin teyit alın.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Görünüm olarak benziyor. Firmayı arayıp elinizdeki kartın üzerinde model numarası varsa söyleyip kesin teyit alın.

Fiyat olarak arada çok fazla fark var. Kafa karıştırmak istemem ama sadece triyakın satış fiyatı 3.5 dolar civarı görünüyor. Böyle bir parçayı bence internetten almayın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt