Elektrikteki dev zamdan sonra çok zamanlı tarife

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
18106837-1077-4FB1-97FE-23E4C5FA155F.jpg

Biraz önce maillerimi kontrol ederken CK Akdeniz firmasından gelen bu maile rastladım. Bilindiği üzere çok zamanlı tarifede Gece(22:00~06:00) 0.50x, Gündüz(06:00~17:00) 1.05x, Puant(17:00~22:00) 2.30x yaklaşık değerlerde ücretlendiriliyoruz.

Bu maile göre 5kW üzeri kademeli fiyat uygulaması bu çok zamanlı tarifede yok. Antalya gibi yazın gündüz sıcaklarında asıl tüketimin olduğu göz önünde bulundurulursa ve Puant yani Akşam zamanındaki tek ek tüketimin aydınlanma olduğu düşünülürse (aydınlanmanın pek de maliyetli olmadığını bilirsiniz) bu çok zamanlı tarife bana mantıklı gözüküyor mevcut durumda.

Zira yazın günlük tüketimim 14-18kW aralığında oluyor. Büyük çoğunluğu da gündüz tarifesine rast geliyor.

Aynı fikirdeyseniz bu teorinin nasıl çürürüğünü de anlatayım.

Biraz önce aradım ve malesef artık durumun farklı olduğunu öğrendim.

Tek zamanlıda 5kW altı 1.12₺, üzeri 1.67₺ olarak ücretlendiriliyor.
Çok zamanlıda Gece 1.06₺, Gündüz 1.66₺, Puant 2.42₺ olarak ücretlendiriliyor.

Demem o ki kademeli faturalandırmanın ek zamlı hali çok zamanlının gündüz fiyatıyla kafa kafaya tabiri caizse.

Teorim an itibariyle çürümüştür. ??

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Rakamsal terimler kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor (sözüm sana degil @omercola). Kısaca kimsenin maçası yemiyor ve diyemiyor ki "battık" vole dönüyoruz.

Başka hiç bir sebebi yok. Yok gece bu tarifesi yok gündüz şu tarifesi bunların hepsi palavra aslolan Türkiye de ki insanların anasının bellenmesi.

Bu halk'a müstahak.

Yaşadığı bile belli olmayan birisi "peygamber" için ayaklanan halk (sezen aksu meselesi), kendi hakkını savunmaya gelince sus pus oluyor.

Müstahak. Vursunlar sopayı.

Kundaktaki bebeler aç kalınca belki din imanın yalan olduğunu, hakkını aramadan bir bok olmayacağını anlar bu halk.

Mülteci kaçkınları için bir 40 Milyar dolar daha harcarız diyen "cumhurbaşkanının" olduğu ülkede her bok olur, Türk insanının aleyhine bir iş - proje olsun yeterli. İstedikleri de bu zaten...

Maalesef her işin ucu artık ankaraya çıkıyor. Bir kırılma yaşanmadan hiç bir halt düzelemeyecek.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kademeli tarife yokken çok zamanlı tarifeye geçmeyi düşündüm gece ucuzdu aylık gece kullanımı çok az diğer saatler çok tasaruftan çok zarar olacak gibi geldi tek terimli tarifede kaldım son zamdan sonra
25 w'tasarruflu ampulleri 9 w led ampul değiştirdim.
Uyum sağlamak lazım az yeyin için diyorlar...:hihi

IMG_20220118_093810.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sigara zamların'dan sonra elektronik sigaraya başladım kendi likitimi kendim yapıyorum :haha

Tütünden kurtuldum likite başladım ?

IMG_20220118_095948.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
15 gün aralık ayından zamsız 18 günde ocak ayından zamlı olarak hesaplanmış karma fatura olduğu için sanki aralık ayıda zamlı gibi görüyor.

Ama öyle değil ocak ayından 18 gün yansıyınca fatura kabarıyor bana göre şubat ayında gelecek faturalara zamlı fiyatların yansıması lazımdı .

Aralık ocak ayı karma fatura kestiler . kime ocak ortası kesildiyse hep yüksek kesildi subat ayında gelecek olan fatura için ısınma turu bu fatura.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,153
15 gün aralık ayından zamsız 18 günde ocak ayından zamlı olarak hesaplanmış karma fatura olduğu için sanki aralık ayıda zamlı gibi görüyor.

Ama öyle değil ocak ayından 18 gün yansıyınca fatura kabarıyor bana göre şubat ayında gelecek faturalara zamlı fiyatların yansıması lazımdı .

Aralık ocak ayı karma fatura kestiler . kime ocak ortası kesildiyse hep yüksek kesildi subat ayında gelecek olan fatura için ısınma turu bu fatura.
Aynen şimdi bu fatura tamamen yeni tarifeden olsa demek ki 170x1.37 = 233 + 323x2.06 = 665

233+665 = 898 TL olacaktı yani yanlış mıyım ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Aynen şimdi bu fatura tamamen yeni tarifeden olsa demek ki 170x1.37 = 233 + 323x2.06 = 665

SQL:
-- Tek zamanlıda 5kW altı 1.12₺, üzeri 1.67₺ olarak ücretlendiriliyor.
Bana bu gün verilen bilgiye göre fiyatlar bu şekilde. Benim de kafam karıştı şimdi. Açıklanan fiyatlar bu değil? :ara

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Biraz eksik ama doğru hesap aynı kullanım olusa 910 TL fatura gelecek şubat ayında .

elteee.png

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu zammı yapanları Allah bildiği gibi yapsın ne diyeyim, küfür etsem ben günaha gireceğim ordan bile zararlı var bana, bir an önce kurtulsak artık yetti.
Zam olmasaydı 452 TL Fatura gelecekti sana bence zammın maliyetle alakası yok yandaşlar asgari ücrete zam gelince rica etmiş böyle olmuş...

Ülkeyi 3-5 yandaş yönetiyor onlar ne isterse o şekilde düzenlemeler hayata geçiyor rüşveti veren düdüğü çalıyor maç bitti bietecek az kaldı...

Geri
Üst Alt