Elektrik tesisatı kablo geçirme

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Merhaba, evde bir odaya cat6 kablo çekmek istiyorum, kablo cirkin gorunmemesi icin kablo kanali almayi planliyordum, ancak aklima şöyle birşey geldi, kablo çekeceğim odada telefon prizi var içine 2 telli olan telefon kablosu geliyor, sorum şu bu kablo yerine cat6 kabloyu bu prizin icinden getirebilirmiyim? Nasil yapabilirim?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
iki kabloyu birbirine karşılıklı düzgün sağlam ek yaparak diğer odadan yavaş yavaş çekeceksiniz.

iki kişi olmanız lazım biri çekerken diğeri kabloyu kontrol edecek takılma olmasın diye

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
iki kabloyu birbirine karşılıklı düzgün sağlam ek yaparak diğer odadan yavaş yavaş çekeceksiniz.

iki kişi olmanız lazım biri çekerken diğeri kabloyu kontrol edecek takılma olmasın diye

Merhaba, bir odadan diğer odaya cat6 çekmek amacım, internetten araştırdım ancak bilmeyen birisi için zor gibi duruyor sanırım kablo takılması vs. dolayısıyla vazgeçtim gibi veya bir elektrikçi çağırsam o kolayca yapabilir mi?

o kablo boşta mı?... hatta enerji olmasın... telefon hattıda çarpar...
Merhaba, boştamı derken bir telefon vs. takılı değil, ancak sanırım içinde enerji vardır sonuçta telefon kablosu ve hali hazırda oturulan ev.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba, bir odadan diğer odaya cat6 çekmek amacım, internetten araştırdım ancak bilmeyen birisi için zor gibi duruyor sanırım kablo takılması vs. dolayısıyla vazgeçtim gibi veya bir elektrikçi çağırsam o kolayca yapabilir mi?

Merhaba, boştamı derken bir telefon vs. takılı değil, ancak sanırım içinde enerji vardır sonuçta telefon kablosu ve hali hazırda oturulan ev.
Telefon kablosu enerji varsada çarpmaz zararsızdır elektirikçi çağır baştan söyle yapamazsan para vermem diye anlaş :ok

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Kablo işi çok sıkıntı ise powerline adaptör alarak evin içinde bağlantı noktalarını çoğaltabilirsiniz

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Telefon kablosu enerji varsada çarpmaz zararsızdır elektirikçi çağır baştan söyle yapamazsan para vermem diye anlaş :ok
nasıl çarpmaz çarpılan olmuş... telekominakasyon bölümündekilerin iddiası... 45~90v arası değer veriyor... + bazı insanlar kolay çarpılıyor... ben dilime 220v verip etkilenmezken bazısı 3saniye bile değip ölebiliyordu...

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
nasıl çarpmaz çarpılan olmuş... telekominakasyon bölümündekilerin iddiası... 45~90v arası değer veriyor... + bazı insanlar kolay çarpılıyor... ben dilime 220v verip etkilenmezken bazısı 3saniye bile değip ölebiliyordu...
45-50 arası düşük voltaj mah vardır oda çarpmaz elin ıslaksa yara vs varsa sinek ısırığı gibi gıdıklar yalın internet ise hiç voltaj yoktur biri o hatta biri 220 vermediyse hiç birşey olmaz milyarda 1 ihtimal 220 vardır o hatta sıkıntı olmaz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Biz oğlumun odasına yıldırımın dediği yöntem ile çektik kabloyu,çünkü kalınlık olarak çok ahım-şahım fark yok ,iki ucu lehim tutacak kadar soydum,iki kablonun uçlarını birleştirdim ve lehimledim,sonra da elektrik bantı ile iyice çok kalın olmayacak şekilde sardım,sonra yavaş yavaş çekmeye başladım,diğer tarafta da oğlum kabloyu hem itiyordu hem kontrol ediyordu,gayet kolay geldi kablo.Bundan önce de yıllar öncesinde 4.cü kata aynı yöntemle zil kablosunu çekmiştim,denemekte fayda var,neden olmasın ,çünkü nerden baksan 1cm çapında elektrik borusundan geçecek :ok

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
Ya arkadaşlat hazır konusu açılmışken ben de sorayım.. ben de çatıya cat6 çekmek istiyorum… açıkçası çekilmiş bir kablo var ama duvara gömülü priz yuvasının divinde kalmış… çok dipte… tutulamıyor da … bir kaç kere tuttum karga burunla , çekeledim ama gelmedi.. iyice zorlayınca da koptu en uç kısmı ?

altta sigorta kutumun üstündeki kablo kaballarını koyuyorum… bu kanalların nereye gittiklerini de bilmiyorum ama en soldaki boş ethernet kablosu sanırım benim öteki ucundan yaklayıp çekemediğim, gelmeyen kablo… ama emin değilim..

15318A88-8FFC-4F20-B1DF-52E089451270.jpg

Sizce bu boştaki ethernet kablosuna var güçle asılıp kanalı boşaltıp öyle mi deyim, yoksa durumu kurtaracak acayip pratik bir yöntem varmıdır ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,514
A atoprak, genelikle çatıya çekilen kabloları baglantı yapılacak yere yük bindirmesin diye ya kelepçe atarlar yada biryere dolarlar
aşağıdan asılman sorunu çözmez
önemli olan çatıdan o kablonun ucunu bulup
aşağıdan ek yapip yeni kabloyu çatıya çekmem daha doğru olacaktır.

A Çevrimdışı

atoprak 

Aktif Üye
13 Kas 2018
184
43
A atoprak, genelikle çatıya çekilen kabloları baglantı yapılacak yere yük bindirmesin diye ya kelepçe atarlar yada biryere dolarlar
aşağıdan asılman sorunu çözmez
önemli olan çatıdan o kablonun ucunu bulup
aşağıdan ek yapip yeni kabloyu çatıya çekmem daha doğru olacaktır.
Hocam aslında bende öyle düşündüm ... hatta direk o kabloyuda kullanabilirdim.. yukardan biraz asıldım pek gelmedi... penseye dolayarak yavaş yavaş 5-6cm kadar zar zor getirdim... yeter artık uç takar buradan yürütürüm diyecektim ki koptu kablo ... şimdi ucu duvardaki priz bölmesinin en dibinde zar zor görülüyor.. aslında tam olarak duvarda değil .. buralara özgü bir çıkma var o katta.. bir çekil alçı pan diyelim.. priz yuvasını sökersem ona biraz daha erişebilirim belki yine hafif hafif çekmeyi denerim (ama çok zor geliyor) .. ancak o rpiz yuvasını sökemedim... biraz zorlayıp kırarım hanımda tepeme çıkar sonra :)

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
kablo her iki taraftan, eksiz olarak birleşiyor mu? yani kablo başka yerlere de bağlı mı? iki uç arasında, yekpare ve eksiz kablo var ise, kablonun elle gönderileceği yerden mesela sıvı sabun vb. ile hafifçe ıslatılarak çekilebilir. zaten iki ucu boşta olacağı için voltaj falan olmaz. ama köşeli yerler varsa, kablo eskiyse, mukavemeti azsa, rutubet falan alıp, zayıflamışsa kopabilir. ek yapılırken, mümkün olduğu kadar iki kablo soyulup, metalleri birbirine iyice bağlanmalı, mutlaka izole bantla mukavemeti arttıracak kadar sarılmalı, ek yeri.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt