Elektrik Problemi

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Arkadaşlar selamlar özellikle elektrikçi arkadaşları davet ediyorum bu konuya çevremde beni çoğu insan herşeyde becerikli olduğumu bilir uğraşmayı sevdiğimi bilir neyse konuya geleyim daha önceden beraber mesai yaptığımız bir arkadaşımız bir kaç gün önce tedaş gelmiş mahalleye oturduğu semti mahalleyi komple taramış adamlar kaçak kullanım ekibiymiş bu arkadaşıma tutanak yazıp yollamışlar sonra bi süre verip gidin cezayı sorgulayın demişler ben tutanağı okudum HARİCİ NÖTR İLE usulsüz elektrik kullanıldığı tespit edilmiştir falan filan böyle bişey mümkünmü ? sizce bide bu harici nötr dedikleri şey nedir evin içinde toprakla birleştirme felan beni bilgilendirme yaparmısınız ?

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Harici nötr sayaca yetkisiz müdahale edilerek sebeke hattini direk ev tesisatina bağlayip kullanma Cezasi bir yil icindeki en yuksek elektrik faturanin 5 kati. Tekrari halinde hapis cezasi var. Sayaç sökülüp götürülür.

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Bariz bir şekilde görmedikleri ve emin olmadıkları sürece öyle bir ceza yazamazlar
Arkadaşın duruma itiraz ediyormu? Kullanmıyorduk diyormu yoksa kullanıyorduk ama bunu nasıl anladılar itiraz edecem mi diyor?
Bariz şekilde görüp fotoğraflarlar Hatta borctan kesintide ve acmada bile her saat fotograflanip sisteme oyle kaydedilir.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Ya elektrik sayacindaki yada daire içerisindeki nötr hattını kesip nötr yerine toprağa bağlantı yapmışlar demek oluyor elektriği o şekilde kullanmışlar. Bu durumda da kesinlikle smili72 smili72 'nin dediği gibi kesinleştikten sonra tutanak tutuluyor varsayım üzerine değil. Tespit edemedikleri noktada daha detaylı inceleme yapıyorlar ve bulup fotoğraflaniyor.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
(Bu mesaj, konu başlığının düzenlenmesi için yazılmıştı, konu sahibi gereğini yaptığı için hükümsüzdür, ayrıca konu sahibine uyarıyı dikkate aldığı için teşekkür ederim)
Rica ederim abi ne demek sağlıcakla kal.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Harici nötr sayaca yetkisiz müdahale edilerek sebeke hattini direk ev tesisatina bağlayip kullanma Cezasi bir yil icindeki en yuksek elektrik faturanin 5 kati. Tekrari halinde hapis cezasi var. Sayaç sökülüp götürülür.
Abi adam kullanmamışki faturaları 300 tl 500 tl üstü gösterdi kullanacak olan kişi bu miktarı ödermi? yani

Bariz bir şekilde görmedikleri ve emin olmadıkları sürece öyle bir ceza yazamazlar
Arkadaşın duruma itiraz ediyormu? Kullanmıyorduk diyormu yoksa kullanıyorduk ama bunu nasıl anladılar itiraz edecem mi diyor?
Abi kullanmamış çocuğun faturalarına baktım yüksek hep 300 350 390 500 lük faturası var kullanacak olan yüksek miktarı ödermiki ?

Ya elektrik sayacindaki yada daire içerisindeki nötr hattını kesip nötr yerine toprağa bağlantı yapmışlar demek oluyor elektriği o şekilde kullanmışlar. Bu durumda da kesinlikle smili72 smili72 'nin dediği gibi kesinleştikten sonra tutanak tutuluyor varsayım üzerine değil. Tespit edemedikleri noktada daha detaylı inceleme yapıyorlar ve bulup fotoğraflaniyor.
Sayaca giden bir tane kablo varmış o daha önceden kesilmiş ek yapılmış kablo kıssa diğe galiba burdan harici nötr var denmiş.

Buyrun içeri gelin demiş eşi ekibe geçmemişler gerek yok bu işin uzmanı biziz demişler.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Sayaca giden bir tane kablo varmış o daha önceden kesilmiş ek yapılmış kablo kıssa diğe galiba burdan harici nötr var denmiş.

Buyrun içeri gelin demiş eşi ekibe geçmemişler gerek yok bu işin uzmanı biziz demişler.
Sayacı ve kabloları görmek lazım. Eğer durum yanlış anlaşılma ise itiraz edilir.

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Kaçak elektrik kullanımı, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde; ‘iç tesisata, ölçü sistemine veya sayaca müdahale edilmek suretiyle tüketimin doğru bir şekilde ölçülmesine engel olarak eksik veya hatalı ölçülmesi veya hiç ölçülmemesi’ şeklinde tanımlanmaktadır. Buna ilave olarak “borcundan dolayı kesilen elektriğin şirketin bilgi ve izni dışında tüketici tarafından açılarak kullanılması” ve “perakende satış sözleşmesi imzalanmadan elektrik kullanılması” da aynı yönetmelikte bahsi geçen diğer kaçak elektrik kullanım yöntemleri olarak yer alır.

Sayaca harici hat çekilmesi, harici nötr hattı tesis edilmesi, sayaç bağlantılarının kısa devre edilmesi gibi iç tesisata ve ölçü sistemine yönelik müdahaleler sonrasında elektriğin güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanılma imkanı kalmaz. Bu durum insan hayatını, can güvenliğini tehlikeye atmakta, kullanılan elektrikli ev aletlerinin hasar görmesine sebep olmaktadır. Kaçak kullanım sırasında ihtiyacın çok üzerinde hatta israf boyutunda kullanımlar söz konusu olduğu için (nasıl olsa beleş mantığı ile) , bu durum da dağıtım şebekesinde aşırı yüklenmelere neden olmakta. Bu sebeple de elektrik kesintileri, şebekenin zarar görmesi, teknik kayıpların yükselmesi ve şebeke geriliminin düşmesine sebebiyet vermekte.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Abi çocuk gitmiş müdürle konuşmuş yok demiş müdür sistemi işlendi ödüyceksin başka çaren yok
Tanıdığın gidip itiraz dilekçesi versin. Eğer kaçak kullanım yoksa ya da kendinden önce oturanin yaptığı dusunuyorsa ona göre doldursun. Artık durum neyse ona göre belgeleri de eklesin. Tabu bu süreci beklerken cezayı ödemesi lazım kullanıma devam etmek ve faiz binmemesi açısından. Haklı görülürse parayı iade ederler. Haklı olduğuna eminse oradan olumlu cevap alamazsa dava açarak çözebilir. Süreç biraz uzun.

Aklıma gelmişken kaçak kullanim yoksa ücret iade edilir diğer durumda kaçak kullanım varsa başka biri yapmış olduğunu kanıtlasa bile eksik kullanıma ait ücret talep edilebilir.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
eletrik şirketinin borçtan dolayı kestiği elektriği borcu ödemeden açsan sayaç yazsa dahi kaçak kullanım cezası kesiliyor yeni sistemde böyle bir uygulama var 1 fatura ödememişim unutmuşum hafta sonu kesmişler kendim açtım p.tesi öderim sayaç yazıyor birşey olmaz dedim p.tesi ödedim bir hafta sonra cezası geldi 800 küsür cezalı fatura ödettirdiler sayacın yazsa dahi kendin açarsan usulsüz kaçak kullanım diye işlem yapıyorlar

Geri
Üst Alt