Ekrana dokununca beyaz ışık parlaması

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Tv'de dün fark ettim ekrana dokununca anlık beyaz şekilde ışık parlaması oluyor. Acaba panelin esnekiğinden mi kaynaklı ? Yoksa bu gerçekten bir sorun mu ?

Media Markt'a gidip çaktırmadan iki üç tane TV'de denedim, TCL marka olanda da bu parlama vardı, Philips ve Samsung'da yoktu.
Acaba servise başvursam MA Elektronik bunu arıza olarak kabul eder mi ? Yaklaşımları nasıl olur ? Panel tipinden kaynaklı bir durum mudur ? Hepsinde böyle midir ?

Son düzenleme:
N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Teşekkür ederim evet dokunmatiğe alışınca bu garip gelmiş olmalı. Bu arada videoda öyle anlaşılmış fakat ekrana pat küt vurmuyorum tvnin askı aparatı sıkı olmadığı için ordan geliyor ses.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
olayi bilmiyorum ama aklimda 2 soru var
1. tv ye parmakla dokunmaktaki amac ne
2. ben hangi bezi kullansamda aman cizilmesin diye düsünürken bu rahatlik nerden geliyor nasil birsey

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Aylar sonra cevap yazıyorum öncelikle kusura bakmayın, dokunmakta ne gibi bir sakınca olsun ki, çizilme konusunda da eğer parmak veya bezin ucunda bir kum tanesi varsa çizilir, fakat hani o videolarda görüyoruz telefonlar için de, tornavida ve bıçağı sürtüyorlar bakın çizilmedi diyorlar. Fizikte katılarda yüzeye uygulanan basınç konusunu iyi öğrenmek lazım. Bıçakla bastırıp çizemeyebilirsiniz fakat toplu iğneyi normal şekilde sürtüp çizebilirsiniz gibi. Ben genelde ıslak mendilin suyunu iyice sıkıp siliyorum sonra da peçete ile kuruluyorum. Ha bir de atasözümüz vardır sakınılan göze çöp batar diye. :hihi

Konuya dönecek olursak buradaki parlama normal VA panellerden fazla şekilde özellikle ortada, bazen siyah ekranda ortada parlama oluyor çerçevenin birkaç yerine hafifçe dokununca geçiyor, ayrıca ekranın ortasındaki parlama diğer VA panel TV'lere göre çok çok fazla seviyede ve neredeyse sinek konsa parlayacak derecede. TV'yi genel olarak inceleyince zaten çerçevenin sağ alt kısmı kırık ve ayrık duruyor. Elimle iki ucu aynı hizaya getirmeye çalışınca panele çok fazla baskı yapıyor. Zaten çerçevenin vida deliklerinden anladığım üzere delik hizasını bile zor tutturmuşlar, çerçeveyi kastıra kastıra takmışlar yani, bu durumda da panelin çerçeve altındaki çeşitli yerlerine aynı seviyede yük binmiyor, ekranın belirli noktalarına daha fazla basınç yapıyor, bu da oralarda zayıf noktalar oluşturuyor. Tabiri caizse en ufak bir şeyde de o zayıf noktadan yani inceldiği yerden kopuyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt