EDGE Panel Nasıl Sökülür? EDGE Led Bar Nasıl Sökülür?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Eline sağlık hocam, anneannemin Vestel'ine el atsam iyi olacak gibi.
10 yıllık televizyon, tozlanma hissediliyor. :hihi
Konu gerçi LED çubuk değişimiymiş ama, olsun. :deli1:slap

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Selamlar Arkadaşlar;

LG üretimi hücreye sahip bir EDGE panel nasıl sökülür slayt şeklinde hazırladım.

Panel iç yapısını merak edenler bakabilir.:ok

teşekkürler hocam edge led ve direct led sağlamlık , ömür , handikap ve görsel performans için yorum yapar mısınız rica etsem?

Tek bildiğim edge led lerde ışık sızması çok daha fazla oluyor doğru mudur?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
teşekkürler hocam edge led ve direct led sağlamlık , ömür , handikap ve görsel performans için yorum yapar mısınız rica etsem?

Tek bildiğim edge led lerde ışık sızması çok daha fazla oluyor doğru mudur?
EDGE ledlerde hem ışık sızması yoğun hissedilir hem de homojen bir dağılım yoktur, özellikle büyük ekranlarda artık ortalara doğru yaklaşıldığında kenardaki kadar parlaklık hissedilmez.

Direct ledlerde de maalesef üretim maliyeti düşürmek adına full led yerine led bar kullandıkları için çok daha az belli olsa da yine de işi bilen ve dikkatli bakanlar için belli bir homojen denge kayması hissedilebiliyor :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
EDGE ledlerde hem ışık sızması yoğun hissedilir hem de homojen bir dağılım yoktur, özellikle büyük ekranlarda artık ortalara doğru yaklaşıldığında kenardaki kadar parlaklık hissedilmez.

Direct ledlerde de maalesef üretim maliyeti düşürmek adına full led yerine led bar kullandıkları için çok daha az belli olsa da yine de işi bilen ve dikkatli bakanlar için belli bir homojen denge kayması hissedilebiliyor :ok
teşekkürler hocam peki arıza olasılığı ve ömür olarak ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
teşekkürler hocam peki arıza olasılığı ve ömür olarak ?
Sistemi ne kadar sıkıştırırsanız o kadar yüksek olur arıza olasılığı. EDGE panellerdeki alan darlığı maalesef ki ısı transferini oldukça güçleştiriyor.
Yüksek ısı da şu an farkedilmeyen ancak orta vadede kendisini gösterecek olan ısı kaynaklı soket kuruma ve gevremeleri ve hatta minik yanık deformasyonları, chiplerin yüksek ısı kaynaklı erken arızaları vs gibi negatif durular ile karşılaşıyorsunuz. Soket bile SMD, düşünün artık. Yani müdahale olasılığı da pek olmuyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Sistemi ne kadar sıkıştırırsanız o kadar yüksek olur arıza olasılığı. EDGE panellerdeki alan darlığı maalesef ki ısı transferini oldukça güçleştiriyor.
Yüksek ısı da şu an farkedilmeyen ancak orta vadede kendisini gösterecek olan ısı kaynaklı soket kuruma ve gevremeleri ve hatta minik yanık deformasyonları, chiplerin yüksek ısı kaynaklı erken arızaları vs gibi negatif durular ile karşılaşıyorsunuz. Soket bile SMD, düşünün artık. Yani müdahale olasılığı da pek olmuyor.

Soket SMD mi? Abooov. :fiskos

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Soket SMD mi? Abooov. :fiskos
Aslında cep telefonlarının bir bölümünde var bu uygulama Umutcum. Bak o SEL hücrenin yüzey alanı iletken olarak dizayn edilir. Cofların ucunda da geçmeli soket olur. Aslında teknik olarak yapılamayacak bir şey değil bence. Kaldı ki Böyle bu teknolojide ilerlerlerse kendilerine de zarar zira şu mereti oraya basacak makine ortalama 10.000USD civarında, 8 olanı var 12 olanı var o ayrı konu ama ortalama 10 bin dolardan bahsediyoruz.

Haaa teknik guruplara makine satmak ise amaç o ayrı ona lafım yok, ama koskoca mühendislerin cofları soketlendirmeyi başaramayacak olması bana inandırıcı gelmiyor kardeşim :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Aslında cep telefonlarının bir bölümünde var bu uygulama Umutcum. Bak o SEL hücrenin yüzey alanı iletken olarak dizayn edilir. Cofların ucunda da geçmeli soket olur. Aslında teknik olarak yapılamayacak bir şey değil bence. Kaldı ki Böyle bu teknolojide ilerlerlerse kendilerine de zarar zira şu mereti oraya basacak makine ortalama 10.000USD civarında, 8 olanı var 12 olanı var o ayrı konu ama ortalama 10 bin dolardan bahsediyoruz.

Haaa teknik guruplara makine satmak ise amaç o ayrı ona lafım yok, ama koskoca mühendislerin cofları soketlendirmeyi başaramayacak olması bana inandırıcı gelmiyor kardeşim :ok

Aynen öyle.
Sırf COF sorunu yüzünden TV'yi de yaptıramıyoruz. Yapacak yer yok burada mesela.
Bir tane Vestel televizyonumuz öyle gitti bence.
Servis panel arızası demişlerdi ama ben COF'ları ısıttığımda bir gün daha çalışmıştı TV. :hihi

P Çevrimdışı

Pece55

Yeni Üye
12 Ocak 2019
3
59
Selamlar Arkadaşlar;

LG üretimi hücreye sahip bir EDGE panel nasıl sökülür slayt şeklinde hazırladım.

Panel iç yapısını merak edenler bakabilir.:ok

S.A.Hocam LG49UB830V-ZG TV panel i cisim çarpması sonucu bozuldu dikey ve yatay çizikler oluştu sizden esinlenerek TV yıldızı açtım TV nın en dış katmanı iç bölümlerden bozulmuş galiba cam bölümü değişecek bana ne önerirsiniz., dört gözle bekliyorum.samsun Terme ,536 8524475 teşekkürler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

S.A.Hocam LG49UB830V-ZG TV panel i cisim çarpması sonucu bozuldu dikey ve yatay çizikler oluştu sizden esinlenerek TV yıldızı açtım TV nın en dış katmanı iç bölümlerden bozulmuş galiba cam bölümü değişecek bana ne önerirsiniz., dört gözle bekliyorum.samsun Terme ,536 8524475 teşekkürler.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

geçmiş olsun cam bölümü falan yok hocam tv çöp olmuş.Yavaştan yenisini araştırın.Düşük ihtimal anakartı bozuk aynı modeli satan varsa bulmaya çalışın.Aksi halde anakart hoporlör güç devresi varsa sökün ikinci el siteleri gittigidiyor sahibinden letgo vs. ve forumlara ilan koyup .yeni tv araştırmaya bakın.Gördükçe sinir olursunuz.

kısaca panel tamiri yoktur , panel altın değerindedir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt