E-ticarette yeni düzenleme: İade koşulları artık değişiyor

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37

2022'de cironun 450 milyara çıkmasının beklendiği e-ticarette tüketiciye koruma geliyor. Hizmet memnuniyet endeksi oluşturulacak ve iade şartları da kolaylaşacak. Düzenleme Cumhurbaşkanlığı programına girdi. Hükümet yakında adım atacak.​

KORUYUCU UYGULAMALAR İYİLEŞTİRİLECEK

TÜKETİCİNİN korunmasına ilişkin mevzuat iyileştirilecek. Farklı idareler üzerinden yürüyen yapının toplulaştırılması için bağımsız bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu kurulacak. Piyasa denetim faaliyetlerinin etkinliği artırılacak.

Kurum; insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenliği sağlamayan ürünlerin piyasaya arzına karşı etkili uygulama yapacak.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
"Sınır ötesi" e-ticarette iade kolaylaşacak diyor. Buradan genel bir anlam çıkarmak şu an için zor. Muhtemelen yurt dışına satılan ürünlerin iade işlemlerindeki gümrük ve/veya maliye vb temelli sıkıntılara ilişkin kolaylıklar olacaktır. Ötesini şahsen pek beklemiyorum.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Bence alan sağlayıcılar satıcılardan sattığı mal bedelleri kadar banka teminat mektubu almalı. Tüketicinin mağdur edildiği ve haklı görüldüğü durumlarda üzgünüz satıcı ile görüşün yerine teminatlarını bozarak bu bedeli tüketiciye ödemeli. Bundan hızlı çalışamaz sistem. Böylece her önüne gelen e-dükkan açamaz. Bunu çok değil Hepsiburada,Trendyol,N11,gittidiyor,Amazon yapsa yeter. İnsanlar daha güvenli alışveriş yapar ve ciroları artar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt