DVD Sürücü Sorunu

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Arkadaşlar merhaba. Elimdeki Toshiba dizüstü'nün DVD sürücüsü diskleri okumuyordu.
Temizlik sonrası denediğimde mini cd'leri açtığını fakat normal boyuttaki cd'leri okumadığını gördüm.
Normal CD'leri nasıl okutabilirim? Yapabileceğimiz birşey var mı?

dics-jpg.jpg

A Ado E EminFirtina E Elektürükcü

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
Umut Kardeş, anlatımınıza göre emin değilim ama bana Lensin bağlı olduğu Kızağın bir yerde takıldığını düşündürdü, Kızağı merkezden dışa doğru nazikçe itermisin, merkezden ayrıldıktan sonra sona kadar rahatlıkla gidiyor mu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Umut Kardeş, anlatımınıza göre emin değilim ama bana Lensin bağlı olduğu Kızağın bir yerde takıldığını düşündürdü, Kızağı merkezden dışa doğru nazikçe itermisin, merkezden ayrıldıktan sonra sona kadar rahatlıkla gidiyor mu?

Geliyor hocam, motorun dibine kadar geliyor yani.
Ara kablo olsa cihazın dışında test edeceğim ama, yok maalesef.
Bir takım sesler geliyor biraz neye çabalıyor anlamıyorum ama. :sirit

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
Okumaya çalışıyor :kiskis , oldum olası sevemedim slim DVD-CD Rom ları. Mutlaka okuma sorunu yaşatıyor.

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
Hem DVD hem CD olarak denedin mi? Her ikisinide mi okuyamıyor. Temizliği hava tutarakmı yaptınız, yoksa merceği bastırmadan kolanyalı kulak çubuğuylamı temizledin. Sormamın sebebi ne yaptığını bilmediğim için, şunu yap derim, ama onu belkide yapmışsındır.

Sana tavsiyem madem küçük CD leri okuyor, normal 600 MB lık CD yi takıp düşük boyutlu 10MB, 50 MB lık bir dosya yazdırmayı dene, Yazmıyor ise, masa üstü varsa ondan 10-50 MB arası bir data yazdır, seninkine takıp okuyor mu onu kontrol et. Küçük CD yi okuduğuna göre data az olacağı için onuda okuması lazım. Okudu diyelim, ozaman aşağıdakileri uygula.

DVD sürücüsünün kapağını açıp ters çevir, arkada bir sac plaka olacak, onu söküp kızak kısmına ulaşırsın. Tozunu mümkünse hava üfleyerek al. merceğin üzerinde iki taraflı hareket etmesini sağlayan iki silindir çubuk göreceksin, Lensi dışa doğru kaydırıp sona geldiği yerin biraz merkeze doru olan kısmına evde mutlaka krem vardır, çok az krem sür, amaç Lens sona geliyorsa kremin üzerinden geçip kremi dağıtacak, fazla olmamak kaydıyla korkma bir şey olmaz, amaç okumaya çalıştığında mercek sona kadar geliyorsa sürdüğün kremi dağıtacaktır, dağıtırsa kızakta sorun yok demektir. Yapmadığını varsayarak bir de kulak çubuğuna kolonya damlatıp bastırmadan lensin üzerine sürmen.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Hem DVD hem CD olarak denedin mi? Her ikisinide mi okuyamıyor. Temizliği hava tutarakmı yaptınız, yoksa merceği bastırmadan kolanyalı kulak çubuğuylamı temizledin. Sormamın sebebi ne yaptığını bilmediğim için, şunu yap derim, ama onu belkide yapmışsındır.

Sana tavsiyem madem küçük CD leri okuyor, normal 600 MB lık CD yi takıp düşük boyutlu 10MB, 50 MB lık bir dosya yazdırmayı dene, Yazmıyor ise, masa üstü varsa ondan 10-50 MB arası bir data yazdır, seninkine takıp okuyor mu onu kontrol et. Küçük CD yi okuduğuna göre data az olacağı için onuda okuması lazım. Okudu diyelim, ozaman aşağıdakileri uygula.

DVD sürücüsünün kapağını açıp ters çevir, arkada bir sac plaka olacak, onu söküp kızak kısmına ulaşırsın. Tozunu mümkünse hava üfleyerek al. merceğin üzerinde iki taraflı hareket etmesini sağlayan iki silindir çubuk göreceksin, Lensi dışa doğru kaydırıp sona geldiği yerin biraz merkeze doru olan kısmına evde mutlaka krem vardır, çok az krem sür, amaç Lens sona geliyorsa kremin üzerinden geçip kremi dağıtacak, fazla olmamak kaydıyla korkma bir şey olmaz, amaç okumaya çalıştığında mercek sona kadar geliyorsa sürdüğün kremi dağıtacaktır, dağıtırsa kızakta sorun yok demektir. Yapmadığını varsayarak bir de kulak çubuğuna kolonya damlatıp bastırmadan lensin üzerine sürmen.

Sürücüyü açtım, esnek kabloları söktüm. Kablo ve konnektör içlerini temizledim.
Sürücünün içindeki tozu da temizledim.
Optik okuyucuyu kulak pamuğu ve kolonya ile temizledim.
CD, DVD denedim. Fark etmiyor.

Az önce sürücüyü tekrar söktüm, bu sefer optik okuyucuyu da sürücüden söktüm baktım ama nafile.
Mini disc'leri de okumuyor artık.

Sahibi zaten okumadığını söylemişti. Sorun yok. :kiskis
Konu kapanabilir. :kop

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Yav ugrasma bende atil durumda olan
Dvd sürücü olacak
Paketler gönderirim musait zamanda. :ok

Teşekkür ederim ancak cihazı müşteriye yarın teslim edeceğim büyük ihtimal.
Sürücü msata dizüstü dvd sürücü.
Müşteri olur getir tak derse, senin sürücüyü takarım. :kop

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri