Duvar Boyasından Anlayan ya da Boya Ustası Var mı?

Kamer Çevrimdışı

Kamer

Yeni Üye
29 Nis 2022
1
33
Merhabalar,
Evimizde bir duvarı dekor duvarı yapmak istedik. Duvarı temiz bir şekilde boyadık ancak aşağıda gördüğünüz üzere duvarın süpürgelik ile buluştuğu noktada izler kaldı. Bunu nasıl yok edebilirim? Aslında süpürgelik bölgesine rulo fırça ile inmediğimiz için normal fırça ile boyadık. İz kaldı. Daha sonra o izi kaybedelim diye rulo fırça ile boyama yaptık. Yine İz kaldı. Nasıl yok edebileceğimi bilen var mı? Teşekkür ederim.

WhatsApp-Image-2022-04-29-at-08.25.13.jpg

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
rulo ile başlayan rulo ile biter fırça kestirme için yani köşeler için kullanılır acemi bir boyacı olarak mutfak boyasını bu şekilde yaptım sizin resimdeki gibi bir kusur ortaya çıkmadı

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Ankaradaysanız uğraşmak istemez birine yaptırmak isterseniz tavsiye edebilirim (Armut sitesinden bulmuştum, temiz ve güzel iş yapmıştı). Başka şehirdeyseniz yine şehrinizdeki boyacı yorumlarına göre birinden destek alabilirsiniz. Bende geçen yaz ramchomania ramchomania dediği gibi boyadım bir problem olmadı. Süpürgeliklere kağıt bant ile dikkatlice örtüp rulo ile tüm duvarı tarayarak üstünden geçebilirsiniz. Boyayı kutusunun üstünde yazdığı miktarda ve materyalde (su,tiner…vs ne yazıyorsa) inceltmeniz ve doğru tip rulo kullanmanız bir diğer önemli konu.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Stüdyo olarak kullandığım odamı sanırım 10 15 gün önce kendim boyadım ki gençliğimden beri bu tarz işleri kendim yaparım.

Önce süpürgelik kısımları fırça ile yatay geçip, sonra rulo ile dikey halde duvarın tamamını boyamalısınız ancak rulo ile inebildiğiniz kadar süpürgeliğe yaklaşmalısınız. Yatay fırça izlerini dikey rulo hareketiniz kapatıyor ve duvarda hem iz hem de ton farkı oluşmuyor.

Ben boyama yaparken Priz kenarları (Priz sökmek istemeyenler için ve ben de sökmiyorum), kapı kenarları, Süpürgelikler, tavan kestirmeleri gibi tüm kıyı kenar kısmını fırça ile bir tur geçer sonra ruloya başlarım.

Hem süre konusunda avantaj sağlıyor hem de yukarıda yazdığım gibi duvarda ton farkı oluşmasının da önüne geçiyor.

Bu arada Boya/Su oranınıza da dikkat etmenizi öneririm.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Süpürgeliği temizlemekten bahsediyorsanız tiner kullanmalısınız.
Süpürgelikle kesişen yeri boyamak istiyorsanız resimdeki fırçadan almalısınız;

Kestirme fırçası diye geçer;

9921931247666.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt