Düşük kare hızlarında Judder/Stutter sorunu

D Çevrimdışı

Dalessandro

Yeni Üye
3 May 2024
4
30
Bu zamana kadar 1920*1080p 60 hz eski tip tft/lcd monitör kullandım. Yeni sistemimle birlikte Dell g2724d 1440p 165 hz IPS bir monitöre geçiş yaptım. Her şey bu monitöre geçtikten sonra başladı.

Masaüstünde bir medya playerda ve ya herhangi bir tarayıcıda YouTube, Netflix'te herhangi bir video-film izlediğimde göz tırmalayan bir titreme ile karşı karşıya kalıyorum. Videoda yatay hareket esnasında bu titreme hatsafhaya çıkıyor. Yabancı kaynaklarda buna judder demişler. Bana kalsa bu işin içinde sadece judder yok stutter de var. 60 Fps içerikte ise en ufak bir sorun yok yağ gibi akıyor görüntü.

Rtings ve Reddit gibi platformlarda hızlı tepkime süresine sahip monitörlerin düşük kare hızına sahip içeriklerde bu soruna yol açtığıyla alakalı açıklamalar var. Eski tip tv ve monitörlerde titremenin görülmeme nedeni olarak kötü hareket bulanıklığına sahip olmaları olduğu söyleniyor. Gerçekten de öyle çünkü eski monitörümü sisteme bağladığımda bu titremeleri göremiyorum. İşin ilginci yerel kaynaklarda bu sorundan bahseden bazı insanlar olmuş ama genel olarak çoğu kişi farkında değil sanırım.

Ben her yolu denedim. Yenileme hızını 24'e bölünebildiği için 120 yaptım olmadı. Farklı bir yine gaming kategorisinde olan 165 hz MSI G272qpf-qd ile denedim onda da sorun devam etti.

albanez albanez hocam eski tarihlerde çeşitli mecralarda bu konuyla alakalı yazdığın birkaç yazıyı okudum. Bu konuyla alakalı yerel platformlarda senin kadar kimse bilgin ve yetkin değil. Bilgisayarda akıcı bir şekilde film ve ya dizi izlemek yeni nesil monitörlerle gerçekten mümkün değil mi? İlla SVP tarzı yazılımlar kullanıp FPS'i yapay olarak 60'a mı çekmemiz gerekiyor? Ya da bu titremeleri minimuma indiren monitörler var mı?

Son düzenleme:
Z Çevrimdışı

zubizaretta

Aktif Üye
3 Mar 2023
100
49
Bahsettiğiniz uygulamalar (Youtube, Netflix) malesef ileri düzey kullanıcı ayarları sunmuyorlar bildiğim kadarı ile. Mesela Kodi, monitörün tazeleme hızını içeriğe göre ayarlayabiliyor, böyle bir seçenek var. Ama bunu her monitörde/ekranda yapabiliyor mu bilmem. Benim televizyonda yapıyor. Ancak sizin tazeleme hızını 120 yaptıktan sonra bile 24hz (film olsa gerek) içeriği hala kötü tecrübe ediyor olmanız ilginç. Belki de buradan şunu anlamamız lazım, oyuncu monitörleri, film/dizi izlemek için doğru ekranlar değil.

Bir de içeriği ekranın tazeleme hızına uydurmak var, ki son cümlede sanırım ondan bahsetmişsiniz. O çok daha zor ve meşakatli bir şey. Ekranı üreten firmanın o tip bir yazılımı cihaza gömmesi lazım ki bir işe yarasın. Üçüncü parti uygulamalarla oldukça zor bir şey olsa gerek. Arkadaşın Philips televizyonu mesela yazılımsal olarak 24 fps içerikleri 60'a çekiyordu, nasıl yapıyordu, büyük ihtimalle aralara fazladan kareler ekliyordu. Belki bazı ekran kartlarının sürücü yazılımları bu tip numaralara izin veriyordur.

D Çevrimdışı

Dalessandro

Yeni Üye
3 May 2024
4
30
Bahsettiğiniz uygulamalar (Youtube, Netflix) malesef ileri düzey kullanıcı ayarları sunmuyorlar bildiğim kadarı ile. Mesela Kodi, monitörün tazeleme hızını içeriğe göre ayarlayabiliyor, böyle bir seçenek var. Ama bunu her monitörde/ekranda yapabiliyor mu bilmem. Benim televizyonda yapıyor. Ancak sizin tazeleme hızını 120 yaptıktan sonra bile 24hz (film olsa gerek) içeriği hala kötü tecrübe ediyor olmanız ilginç. Belki de buradan şunu anlamamız lazım, oyuncu monitörleri, film/dizi izlemek için doğru ekranlar değil.

Bir de içeriği ekranın tazeleme hızına uydurmak var, ki son cümlede sanırım ondan bahsetmişsiniz. O çok daha zor ve meşakatli bir şey. Ekranı üreten firmanın o tip bir yazılımı cihaza gömmesi lazım ki bir işe yarasın. Üçüncü parti uygulamalarla oldukça zor bir şey olsa gerek. Arkadaşın Philips televizyonu mesela yazılımsal olarak 24 fps içerikleri 60'a çekiyordu, nasıl yapıyordu, büyük ihtimalle aralara fazladan kareler ekliyordu. Belki bazı ekran kartlarının sürücü yazılımları bu tip numaralara izin veriyordur.
Üçüncü parti programlardan Svp dediğim program içeriğin FPS'ini 60'a çekiyor. Üretici firmaların gömdüğü yazılımlar var. Sadece TV'lerine ekliyorlar. LG True Motion demiş mesela. Samsung'un Judder Reduction'ı var. Genel adı motion interpolation olarak geçiyor. Ama monitörlerde böyle seçenekler sunmuyorlar. Çünkü giriş gecikmesi ekliyor. Ama dizi/film içerikleri için sunabilirlerdi.

Oyuncu monitörümde 1440p için 60-120-144 ve 165 hz yenileme seçenekleri mevcut. Başka da hiçbir seçenek sunmuyor. Her oyuncu monitörü böyle midir bilmiyorum. Hangisini seçersem seçeyim titreme oluyor. Ve titremeleri TV'ye nazaran daha fazla yaşıyorum.

Sistemi Samsung marka au9000 TV'ye bağladığımda ise 23.98'den tutun 60 hz'e kadar tüm yenileme seçenekleri mevcut. Tv'yi 24 hz'e ayarladığımda eğer film de 24 fps ise titreme minimuma iniyor. 60 hz ile 24 fps film izleyince monitördeki kadar olmasa da TV'de de titreme oluyor. İçeriğin FPS'i kaçsa tazeleme hızını değiştirmem gerekiyor. Bu seçenek titremeleri azaltıyor. Fakat monitörde böyle bir şansım yok. Sadece 4 tane tazeleme hızı var.

Ama bu TV özelinde yorum yapamıyorum çünkü bu TV'nin de kötü bir panele sahip olduğunu biliyorum. Monitöre göre az olsa da titreme yapıyor. Tizen işletim sistemi üzerinde yer alan kendi uygulamalarında düşük kare içerik izleyince onda da titreme ve takılma mevcut. :)

Şu bilgiyi de ekleyeyim. TV'yi ve yeni monitörü hem eski sistemimle hem de laptop ile test ettim. Bu sorunları yine yaşadım. Hatta 2016 model 720p laptop'un ekranında film yağ gibi akarken 2024 model 13 bin liralık monitörde zangır zangır titriyordu. :)

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
kardeş kısa cevap şu dur dandik de olsa "TN" panel kullanacaksın,bu bahsettiğin sorunlar eskiden hemen hiç yokken
yani millet paso TN panel kullanırken hemen hiç olmazdı 1080/60 dan bahsediyorum!

sonra daha iyi resim(grafik anlamında tabiki+daha doğru resim)için TN ler le birlikte daha pahalı IPS ve VA lar çıktı
ama VA ların hemen hepsi osuruk çıktılar tek tük iyisi olsa bile(bir tek Samy de vardı o da PVA lar gibi)
bu da tutmadı(VA) iş IPS lere kaldı ama hangi varyant/tip v.s IPS soru bu!

millet IPS diyor,iyi de kardeşim hangi IPS ve kim üretmiş bu mereti örneğin EIZO mu!

günümüze gelirsek genel olarak hemen hepsi kötü veya vasat(VA-IPS ler)

Samsung dan artık çıkmıyor çünkü işi bıraktı herifler bu konuda!
Sharp dükkanı çokdan kapattı

bir IPS tantanası gidiyor ama milleti yiyorlar
++

FILM derken bunu da açmak gerekiyor örneğin çekim 24fps ise başka ama bunu veriş lekli veya media dan okumak şekli
bambaşka!

biz FILMciler olarak referance aldığımız tek yer vardır o da Bluray dır ve şimdiler de eski BD ler ve yeni UHD BD ler
işte buradan kayıtlı media dediğimiz DVD sini okutursan gerçek 24fps yi alırlsın!

Monitöre gelirsem,filmi indirdin diyelim ki 24fps ve HDD ye attın ve ext.HDD/stick lere attın iyi de bununla monitörü
24Hz e bile ayarlasan o iş hem sakat olur hem de tekniğine uygun olmaz

Monitöreden kafana göre atama yaparsan yine olmaz,ayrıca panelin dahili işlemesi de etkendir! ve son olarak MediaPlayer(PC nin)
bu etkendir!

kısaca 24fps işi böyle her cihazdan panel den filan doğru izlenmez

fps 50/60 zaten paneller için uygun değildir özellikle 50/25 ler!!
ama 60/30 da panelin NTFS col.standard olursa ki bu da sadece USA/China/Japan gibi
sorunsuz veya süper v.s olur!

bir diğer yalnış bilgi de şudur monitörler var 120/144 yok 160 v.s v.s Hz olarak iyi de bunlar en fazla Gaming de iş yaparlar yaw!
ben FILM açacağım ya da Bluray bağladım PC ye bile desen bu Hz ler işine yaramaz,onun için yukarıda yazmıştım en babası
dandik TN ler dir diye:ok

ayrıca monitörler "Graphic" içindir film için değildir! ikinci yalnış da işte bdur
adam TV aldım yok "144Hz" miş diyorya ne alaka bu şimdi herif Ferrari aldığını sanıyor ama Ford ancak olur!

resim 60fps de sorunsuz olur/olabilir sadece ama bu da daha çok panelin sistemi destekleme çalışmasıyla ilgilidir
Judder/Stutter takılma-kare atlama-tutukluk yapma v.s bunlar daha ritm-algılama dediğimiz kadans(cadence)ile ilgili
durumdur,monitörler bu konuda en başarlı olanlardır en başta da TN sonra IPS sonra da VA geliyor
ancak IPS ve VA ların bir sürü alt varyantları olduğu için "hangi IPS/VA" diyoruz bunun için!

not;panelin yani diyelimki monitörün olsun bu+MediaPlayer hangisi ve çeştli Player ile denedinmi? gibi

ve tabiki player gelişmiş ayarları tam uyumlu/doğrumu!
örneğin "Tearing" ayarı varmı veya doğru çalışıyormu,ayarı var ama çalışmayabilir

PC den G.Card çıkışı tekmi yoksa bendeki gibi çift olup birisi monitöre birisi TV ye??

...Rtings ve Reddit gibi platformlarda hızlı tepkime süresine sahip monitörlerin düşük kare hızına sahip içeriklerde bu soruna yol açtığıyla alakalı açıklamalar var...

bu kısmen doğrudur!
buna en tipik örnek,Sony TV ler "Bluray" ile aynen böyle uyumsuz olabiliyor genel de! aynı BD yi örneğin bir başka TV de sorunsuz
izlerken Sony de 24fps de Judder/Stuttter(özellikle stutter) cadence sıkıntısı son 20 senedir çok gördüm hala da görüyorum
bazı panelleri test ederken!

üstelik Bluray SONY marka oluyor,ama Panasonic de süper başarılı veya LGE de gibi

eski TV ler dediğin nedir bunu da açmak lazım yani her "eski TV" tabiki böyle değildir hatta çoğu bu konuda başarısızdır
ama bir Pioneer/Panasonic PDP ler veya neredeyse eski Tosh LCD lerin tamamı bu konuda süperdir! ama LGE ler öyle değildir
hatta PDP leri bile yaramazdı,Sony ler vasatken Philips ler ise çok başarılıydı

ama eski TN moniterlerin neredeyse hepsi adeta süperken IPS leri vasat di VA ları kötüydü

yani "eski" tanmı da böyledir

senin eski monitörün de belki TN dir veya iyi bir IPS dir!

++

FILM harici örneğin Gaming için bu sorunlar daha az hatta hiç olmayabiliyor ama film işi farklıdır!
ya uygun monitör bulacaksın ki biraz zor ya da bu işi TV den halledeceksin ama o da tam garanti olmaz
ya da bizim gibi daha rahat çözüm olarak TV-Box kullanacaksın!

o yüksek Hz ler

1-Gaming içindir aslında
2-Graphic de iş görürler
3-biraz da marketing türü "sallamalardır"
4-IPS ler ise yine graphic içindir+daha doğru veya tam doğru resim içindir(film değil ama!)

şimdi insanlar bir şey alıyor ve alet her şeyi süğer yapsın istiyor tam bir all-in-one olsun diyor
ayrıca bir çuval da para bayılmış ama kazın ayağı öyle değildir!

++

örneğin sen de TV nedir öncelikle?
PC den çakmam zaten konumuz da tam bu değildir!
Monitörlerin çoğu senin aldığın da dahil "marketing" fazla yemiş dir,yani katalog verilerine
veya sallama bilgiler dolu Broşürlerine takılma!

++

ve son olarak gerek TV gerekse de Monitör "UHD" ise bunlar ve içerikler de ağırlıklı olarak
720/10808(p) ise durum yine pek parlak olmaz!

TV ler(UHD)her içeriği aynı kalitede işleyemiyorlar!
Monitörlerde de durum aynı gibi

++

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
D Dalessandro Aynı sorundan bende dertliyim ve bunun hiçbir çözümü yok maalesef. 9 serisi Sony tv olmasına rağmen hem sistem hızlı olsun hem de ''Otomatik Kare Eşleme'' özelliği var diye Apple TV 4K kullanıyorum. Hızlı panellerde bunun çözümü yok sanırım, TN panel de olsa fark etmez.

Bilgisayarda kullandığım monitör de 165 hz sizin gibi, aynı ekranda hem ofis işlerimi yapıyorum, hem çizim yapıyorum, hem oyun oynuyorum arada, hem de film izliyorum. Fakat ne yaptıysam film izlerken televizyondaki hareket işleme uyumunu monitör veremiyor. Ekran hızını 120'ye düşürdüm, ekranı film moduna aldım, ekran kartına girip kare sayısını 24'e sabitledim ancak hiçbiri işe yaramıyor.

Bu nedenle 1 adet daha Apple TV aldım ve artık bilgisayarda film izleyeceksem direkt Apple TV 4K kutu üzerinden izliyorum.

D Çevrimdışı

Dalessandro

Yeni Üye
3 May 2024
4
30
D Dalessandro Aynı sorundan bende dertliyim ve bunun hiçbir çözümü yok maalesef. 9 serisi Sony tv olmasına rağmen hem sistem hızlı olsun hem de ''Otomatik Kare Eşleme'' özelliği var diye Apple TV 4K kullanıyorum. Hızlı panellerde bunun çözümü yok sanırım, TN panel de olsa fark etmez.

Bilgisayarda kullandığım monitör de 165 hz sizin gibi, aynı ekranda hem ofis işlerimi yapıyorum, hem çizim yapıyorum, hem oyun oynuyorum arada, hem de film izliyorum. Fakat ne yaptıysam film izlerken televizyondaki hareket işleme uyumunu monitör veremiyor. Ekran hızını 120'ye düşürdüm, ekranı film moduna aldım, ekran kartına girip kare sayısını 24'e sabitledim ancak hiçbiri işe yaramıyor.

Bu nedenle 1 adet daha Apple TV aldım ve artık bilgisayarda film izleyeceksem direkt Apple TV 4K kutu üzerinden izliyorum.
Ülkemizde genel olarak böyle yüksek hz'li ips panel kullanan kullanıcı sayısı az. Yeni teknolojileri deneyimleyemiyorlar. Haliyle şikayet konusu dahi olmuyor. Deneyimleyebilenler ise sorunların farkına varamayan düz kullanıcılar. Ben de sizin gibi yapıp oyunu PC'den oynuyorum. Film/dizi içeriğini mecbur TV'den izliyorum.

Peki hocam sana da sorayım. Turkcell TV+ Pro mevcut. Klasik superonline üzerinden yayın yapan bir kutu bilginiz vardır. Onu monitöre HDMI ile bağlayınca normal yayınlarda böyle judder ve ya stutter olmuyor. Bildiğim kadarıyla oradaki yayınlar da 24-30 fps. Onda neden judder ve ya stutter olmuyor? PC'nin yapamayıp böyle box'ların yaptığı ne var?

kardeş kısa cevap şu dur dandik de olsa "TN" panel kullanacaksın,bu bahsettiğin sorunlar eskiden hemen hiç yokken
yani millet paso TN panel kullanırken hemen hiç olmazdı 1080/60 dan bahsediyorum!

sonra daha iyi resim(grafik anlamında tabiki+daha doğru resim)için TN ler le birlikte daha pahalı IPS ve VA lar çıktı
ama VA ların hemen hepsi osuruk çıktılar tek tük iyisi olsa bile(bir tek Samy de vardı o da PVA lar gibi)
bu da tutmadı(VA) iş IPS lere kaldı ama hangi varyant/tip v.s IPS soru bu!

millet IPS diyor,iyi de kardeşim hangi IPS ve kim üretmiş bu mereti örneğin EIZO mu!

günümüze gelirsek genel olarak hemen hepsi kötü veya vasat(VA-IPS ler)

Samsung dan artık çıkmıyor çünkü işi bıraktı herifler bu konuda!
Sharp dükkanı çokdan kapattı

bir IPS tantanası gidiyor ama milleti yiyorlar
++

FILM derken bunu da açmak gerekiyor örneğin çekim 24fps ise başka ama bunu veriş lekli veya media dan okumak şekli
bambaşka!

biz FILMciler olarak referance aldığımız tek yer vardır o da Bluray dır ve şimdiler de eski BD ler ve yeni UHD BD ler
işte buradan kayıtlı media dediğimiz DVD sini okutursan gerçek 24fps yi alırlsın!

Monitöre gelirsem,filmi indirdin diyelim ki 24fps ve HDD ye attın ve ext.HDD/stick lere attın iyi de bununla monitörü
24Hz e bile ayarlasan o iş hem sakat olur hem de tekniğine uygun olmaz

Monitöreden kafana göre atama yaparsan yine olmaz,ayrıca panelin dahili işlemesi de etkendir! ve son olarak MediaPlayer(PC nin)
bu etkendir!

kısaca 24fps işi böyle her cihazdan panel den filan doğru izlenmez

fps 50/60 zaten paneller için uygun değildir özellikle 50/25 ler!!
ama 60/30 da panelin NTFS col.standard olursa ki bu da sadece USA/China/Japan gibi
sorunsuz veya süper v.s olur!

bir diğer yalnış bilgi de şudur monitörler var 120/144 yok 160 v.s v.s Hz olarak iyi de bunlar en fazla Gaming de iş yaparlar yaw!
ben FILM açacağım ya da Bluray bağladım PC ye bile desen bu Hz ler işine yaramaz,onun için yukarıda yazmıştım en babası
dandik TN ler dir diye:ok

ayrıca monitörler "Graphic" içindir film için değildir! ikinci yalnış da işte bdur
adam TV aldım yok "144Hz" miş diyorya ne alaka bu şimdi herif Ferrari aldığını sanıyor ama Ford ancak olur!

resim 60fps de sorunsuz olur/olabilir sadece ama bu da daha çok panelin sistemi destekleme çalışmasıyla ilgilidir
Judder/Stutter takılma-kare atlama-tutukluk yapma v.s bunlar daha ritm-algılama dediğimiz kadans(cadence)ile ilgili
durumdur,monitörler bu konuda en başarlı olanlardır en başta da TN sonra IPS sonra da VA geliyor
ancak IPS ve VA ların bir sürü alt varyantları olduğu için "hangi IPS/VA" diyoruz bunun için!

not;panelin yani diyelimki monitörün olsun bu+MediaPlayer hangisi ve çeştli Player ile denedinmi? gibi

ve tabiki player gelişmiş ayarları tam uyumlu/doğrumu!
örneğin "Tearing" ayarı varmı veya doğru çalışıyormu,ayarı var ama çalışmayabilir

PC den G.Card çıkışı tekmi yoksa bendeki gibi çift olup birisi monitöre birisi TV ye??

...Rtings ve Reddit gibi platformlarda hızlı tepkime süresine sahip monitörlerin düşük kare hızına sahip içeriklerde bu soruna yol açtığıyla alakalı açıklamalar var...

bu kısmen doğrudur!
buna en tipik örnek,Sony TV ler "Bluray" ile aynen böyle uyumsuz olabiliyor genel de! aynı BD yi örneğin bir başka TV de sorunsuz
izlerken Sony de 24fps de Judder/Stuttter(özellikle stutter) cadence sıkıntısı son 20 senedir çok gördüm hala da görüyorum
bazı panelleri test ederken!

üstelik Bluray SONY marka oluyor,ama Panasonic de süper başarılı veya LGE de gibi

eski TV ler dediğin nedir bunu da açmak lazım yani her "eski TV" tabiki böyle değildir hatta çoğu bu konuda başarısızdır
ama bir Pioneer/Panasonic PDP ler veya neredeyse eski Tosh LCD lerin tamamı bu konuda süperdir! ama LGE ler öyle değildir
hatta PDP leri bile yaramazdı,Sony ler vasatken Philips ler ise çok başarılıydı

ama eski TN moniterlerin neredeyse hepsi adeta süperken IPS leri vasat di VA ları kötüydü

yani "eski" tanmı da böyledir

senin eski monitörün de belki TN dir veya iyi bir IPS dir!

++

FILM harici örneğin Gaming için bu sorunlar daha az hatta hiç olmayabiliyor ama film işi farklıdır!
ya uygun monitör bulacaksın ki biraz zor ya da bu işi TV den halledeceksin ama o da tam garanti olmaz
ya da bizim gibi daha rahat çözüm olarak TV-Box kullanacaksın!

o yüksek Hz ler

1-Gaming içindir aslında
2-Graphic de iş görürler
3-biraz da marketing türü "sallamalardır"
4-IPS ler ise yine graphic içindir+daha doğru veya tam doğru resim içindir(film değil ama!)

şimdi insanlar bir şey alıyor ve alet her şeyi süğer yapsın istiyor tam bir all-in-one olsun diyor
ayrıca bir çuval da para bayılmış ama kazın ayağı öyle değildir!

++

örneğin sen de TV nedir öncelikle?
PC den çakmam zaten konumuz da tam bu değildir!
Monitörlerin çoğu senin aldığın da dahil "marketing" fazla yemiş dir,yani katalog verilerine
veya sallama bilgiler dolu Broşürlerine takılma!

++

ve son olarak gerek TV gerekse de Monitör "UHD" ise bunlar ve içerikler de ağırlıklı olarak
720/10808(p) ise durum yine pek parlak olmaz!

TV ler(UHD)her içeriği aynı kalitede işleyemiyorlar!
Monitörlerde de durum aynı gibi

++
Teşekkürler ederim hocam geri bildirimin için. Rtx 4070 ekran kartım var. Tek çıkış alıyorum. O da Display Port ile monitöre. Tv'ye çıkış aldığımda da HDMI ile yine tek. Bunu da neden sorduğunu biliyorum :) Yüksek ihtimal Windows'un neden olduğu çiftli ekran sorunlarından şüphelendin ama sorun ondan kaynaklı değil. Ayrıca VLC Player ve ya Windows Medya Oynatıcısı ya da Chrome'dan bir video içeriği farketmeksizin bu stutter ve judder'ları yaşıyorum. Kendi çektiğim 30 fps videosu takılıyor. 60 fps video yine akıyor. Herşeyi test ettim.

Ben genel olarak anlatmak istediğini çok iyi anladım. PC kanadında iyiden iyiye saçmalamaya başladılar. Daha birçok sorun var ama detaya girmeye gerek yok. Sadece şu kadarını söyleyeyim. Lg bile kendi ürettiği monitörlerde artık kendi paneli yerine BOE marka panelleri kullanıyor. Gerisini sen hesap et :)

Peki hocam şunu merak ediyorum. TV+ gibi kutuları monitöre bağladığımda neden bu tarz titremeleri görmüyorum?

Aynı şekilde Samsung AU9000 mesela. Kendi içindeki uygulamalarda ve bilgisayardan gelen görüntülerde titreme ve takılmalar oluyorken çanak antenden gelen yayınlarda en ufak sorun olmuyor. Ordaki yayınlarda 60 FPS'ten az. Çoğu da 24p fps. Orada neden sorunla karşılaşmıyorum?

Bu çanak antenden ve box kutulardan yayınlar hem monitör hem de TV'de titreme ve takılma yapmıyor. Windows'tan gelen görüntülerle aralarında nasıl bir fark olabilir anlayamıyorum.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Peki hocam sana da sorayım. Turkcell TV+ Pro mevcut. Klasik superonline üzerinden yayın yapan bir kutu bilginiz vardır. Onu monitöre HDMI ile bağlayınca normal yayınlarda böyle judder ve ya stutter olmuyor. Bildiğim kadarıyla oradaki yayınlar da 24-30 fps. Onda neden judder ve ya stutter olmuyor? PC'nin yapamayıp böyle box'ların yaptığı ne var?
Sebebini ben de merak ediyorum. Bilgisayar ve monitörler daha çok oyun ve ofis işleri için, bahsettiğiniz kutular ise film ve video seyretmek için tasarlanıyor. Belki de sebebi bu olabilir. Oyuncu monitörleri de yüksek kare hızı için tasarlanmış.

Sebep ekran kartı ayarlarımız da olabilir, FreeSync, VSync gibi şeyleri kapatmak lazım. Ama ben onu da kurcalamama rağmen istediğim hareket doğallığını alamadım. Apple TV ile kullanıyorum, böyle çok güzel.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,620
Turkcell TV+ yayınlarını 50 FPS verir.

D Çevrimdışı

Dalessandro

Yeni Üye
3 May 2024
4
30
Turkcell TV+ yayınlarını 50 FPS verir.
Yüksek sinyal gönderiyor olabilir ama sonuçta açıp bir ulusal kanal izlediğimizde 24 fps yayın görüyoruz. Bu box'lar Show TV'nin 24 fps yayınını 50 fps mi yapıyor? :)
Sebebini ben de merak ediyorum. Bilgisayar ve monitörler daha çok oyun ve ofis işleri için, bahsettiğiniz kutular ise film ve video seyretmek için tasarlanıyor. Belki de sebebi bu olabilir. Oyuncu monitörleri de yüksek kare hızı için tasarlanmış.

Sebep ekran kartı ayarlarımız da olabilir, FreeSync, VSync gibi şeyleri kapatmak lazım. Ama ben onu da kurcalamama rağmen istediğim hareket doğallığını alamadım. Apple TV ile kullanıyorum, böyle çok güzel.
YouTube'da 24 fps video izledim ve titreme olmadı. Ama gerçek 24 fps. Titreme olan videoların ortak noktası sıkıştırılmış videolar olması. Bit rate kalitesinin epey düşük olmasından kaynaklanıyor. Eğer bir video sıkıştırılmışsa ve sen bunu özellikle bir PC üzerinden izliyorsan geçmiş olsun. Ki YouTube ve internet alemi videolarının %95'i sıkıştırılmış içeriklerden oluşuyor.

Z Çevrimdışı

zubizaretta

Aktif Üye
3 Mar 2023
100
49
Bugün "streaming" denilen servislerin tamamı zaten sıkıştırılmış içerik sunuyorlar. 4K da izlesek o bile sıkıştırılmış 4K, ki zaten sıkıştırılmamış olsa ne internet hızımız ne de kotamız yetmez o içerikleri gerçek zamanlı izlemeye. Ben "sıkıştırılmış" içeriğe karşı değilim, tam tersine destekliyorum. Müziği de spotify'da dinliyoruz sonuçta, o da sıkıştırılmış. MP3'ün doğuşuna tanıklık etmiş bir insanım. Her türlü müziğe ucuz ve kolay erişim sağlamış bir teknolojiden bahsediyoruz. Eski anlayışla zengin para babalarının kontrolünde olan "plak şirketleri" denilen olgunun sonunu getirmiştir. Müziği özgür kılmıştır ve sanatçıların kendi müziklerini, kendi yaratıcılıklarını kontrol edebilmesine olanak sağlamıştır. Popüler müziğin kalitesini yerle yeksan etmiştir tamam, ona bi lafım yok, malesef orası öyle. Ama olsun, ben şimdi internette canımın istediği ülkenin, bilmemne kasabasının bilmemne köyünde evinin garajında müzik yapan bir amatör rock grubunun müziğine erişebiliyorsam bunun sebebi "sıkıştırma"dır. Hatta garajdan canlı konserini yutub'da izleyebiliyorsam bu da sıkıştırmadır. Sıkıştırılmış içerik ile sıkıştırılmamış (raw) içerik arasındaki farkı, benim gibi sıradan bir insanın fark etmesi, hele ki evimizdeki ucuz donanımlarla, oldukça zor. Seneler önce denemiştim mesela, MP3 ile cd arasındaki farkı 190kbps'den sonra duyamıyordum. Aynı şekilde, evimdeki ucuz televizyona 4K yutub videosu açınca cam gibi görüyorum. Daha iyisine ihtiyacım yok açıkçası.

24 fps konusundan bahsetmek gerekirse, Holivud hala daha ben bu filmi 60fps (ya da daha yüksek) çekeyim, daha akıcı olsun, insanlar rahat rahat izlesin demiyor. Bunun muhtelif sebepleri var. Birisi sanırım 24 fps'nin kafamıza "film budur" diye kazınmış olması. Bir filmi 60fps izleyince haber bülteni izliyormuşuz gibi geliyor bi çoğumuza. Bir diğer sebep de tabi görsel efektlerin ve "stunt work" denilen yani dublörlerin yaptığı işlerin 24fps ile çok daha rahat gizlenebilmesi. Bir aksiyon filmini mesela 60fps izlesek büyük ihtimalle bi çok film hilesini gözümüzle görüp yakalayabiliriz. Kare hızının artması gerektiği konusunda sizlere katılıyorum. Hele ki bugünki sıkıştırma teknolojileri ve ucuzlayan donanımlar sayesinde, içeriklerdeki kare hızlarının artırılması daha da kolay. Hala daha 24 fps'de sürünmenin bir artısını görmüyorum. En az 60 olmalı. Ben sektörün bu yönde bir hamle yapacağına inanıyorum. Tek engel holivud gibi gözüküyor. Artık "pratik efekt" kullanmayan her şeyi bilgisayarla yapan film sektörünün 24fps'ye bir bağımlılığı olmaması lazım.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
YouTube'da 24 fps video izledim ve titreme olmadı. Ama gerçek 24 fps. Titreme olan videoların ortak noktası sıkıştırılmış videolar olması. Bit rate kalitesinin epey düşük olmasından kaynaklanıyor. Eğer bir video sıkıştırılmışsa ve sen bunu özellikle bir PC üzerinden izliyorsan geçmiş olsun. Ki YouTube ve internet alemi videolarının %95'i sıkıştırılmış içeriklerden oluşuyor.
Ben Youtube platformunu değerlendirmeye katmıyorum esasında, Netflix, Disney+, Amazon gibi uygulamalardan bahsediyorum. Çünkü Youtube üzerindeki videolar hem bitrate hem de çekim kalitesi olarak sinematik görüntüler gibi profesyonel olmuyor.

Örneğin ''Panning Shot'' dedikleri, görüntünün ağır çekim şekilde yatay olarak döndüğü sahnelerde ''Judder'' olmaması için kamerayı belli bir hızda döndürmek gerekiyor. Çok hızlı döndürüldüğünde ''Judder'' a neden oluyor.

Burada açıklanmış,

Yukarıdaki videonun ilk 10 saniyesi ile dakika 1:00-2:00 arasını kıyaslayın. Bir taraftan diğer tarafa dönerken 7 saniyenin altında işlem gerçekleşirse ''Judder'' kaçınılmaz oluyor.

Böyle bir videoda televizyonun görüntü yumuşatma ayarını sonuna kadar açsanız da pek bir şey fark etmiyor. Görüntü yumuşatma demişken, monitörlerde, tv'lerdeki gibi görüntü yumuşatma ve araya kare ekleme gibi özellikler olmaması da bir etken olabilir.

Geri
Üst Alt