Dünyanın En iyi LCD Televizyonu: Sony X95L

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,336
39
İddialı bir başlık olabilir ancak bu benim şahsi görüşüm. HDTVTEST'ten Vincent Teoh güzel bir inceleme yapmış. Rakiplerine göre daha az sayıda karartma bölgesine sahip olmasına rağmen ortaya sunduğu resim kalitesi muazzam.
HiSense_vs_Sony_vs_Samsung_vs_TCL.jpg

Dezavantaj olarak en büyük problemi alt yazılardaki blooming yani çiçeklenme diyebiliriz. Samsung QN95C modelinde blooming neredeyse hiç yok fakat yüksek miktarda black crushing mevcut. Bu da çok fazla detay kaybına yol açıyor.
Blooming.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,606
Paylaşım için teşekkürler. blooming sorunu yazılımsal olarak düzeltilemez mi.? Sonuçta bu panellerde bölgesel karartma özelliği mevcut.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Paylaşım için teşekkürler. blooming sorunu yazılımsal olarak düzeltilemez mi.? Sonuçta bu panellerde bölgesel karartma özelliği mevcut.
Bence c745 bu konuyu çözen model. 1000 nit parlaklığın üzerine çıkan tüm modellerde bu sıkıntılar var diye biliyorum. (c845, qn95c, x95l, u8k)

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,336
39
Rica ederim.

Yazılımsal olarak belki iyileştirilebilir ama bu sefer resim kalitesinin başka artı yönlerinde bozulma olabilir; gölgelerde detay kaybı veya siyaha boğma gibi. Bunun yerine bölge sayısının arttırılması ve mümkün olan en küçük Mini Led piksellerinin kullanılması daha iyi olur. İleride bunların da çok daha küçüğü olan Mikro Led'ler yaygınlaşırsa, OLED kalitesinde siyahlar görebiliriz.

Geçenlerde bir teknoloji mağazasında Macbook Pro ve Ipad Pro ekranını incelemiştim. Ipad nerdeyse OLED gibi görünüyordu. Ufacık ekranda 2.500 küsür tane karartma bölgesi olunca iyi bir sonuç çıkıyor.

Aslında Sony'nin geniş alandaki blooming kontrolü Samsung'dan daha iyi, zaten Rtings incelemesinde Samsung 8 puan alırken Sony 8,5 almış bu konuda. Sıkıntı alt yazılarda. Benim evdeki televizyon da öyle, alt yazı kenarındaki ışık dağılmaları haricinde çok iyi siyah sunuyor.

Ben bu konuyu da bir nebze şöyle çözdüm; Apple TV'de çok ince alt yazı ayarları mevcut. Oradan alt yazı saydamlığını 50% yapıp etrafına da gölgelendirme yapıyorum 🙂

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,336
39
Bence c745 bu konuyu çözen model. 1000 nit parlaklığın üzerine çıkan tüm modellerde bu sıkıntılar var diye biliyorum. (c845, qn95c, x95l, u8k)
Evet Ümit Hocam, ışık şiddeti artınca kontrolü zorlaşıyor. C745 diğerleri kadar parlak olmadığı için blooming daha az. Ama görüntü kalitesi de diğerleri ile karşılaştırılmaz bence.

Geri
Üst Alt