Dump Yazilim nedir nasil uygulanir?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Foruma ilk kayit oldugum dönemlerde en cok duydugum kelimeydi aman elleme ,calisyorsa dokunma ,cissssss..Meshur mb95 anakart ve youtube denemeleri yaparken en az 100 kez tekrar tekrar ful yazilim yüklemistim.Ekonomik sartlar, teknik ve teorik bilgilerin yetersizligi veya bazi anakartlarin asiri hassas olmasi sebebiyle söylenen bu sözler amaci ögrenmek veya denemek olan kisiler icin fazla frenleyici olmuyor..

Yanlis yazilim yükleme veya modlama islemleri sonrasinda kartin acilmamasi gibi durumlarda genellikle ful yazilimin tekrar yüklenmesi sorunu cözerken, bazen artik ful yaziliminda soruna cözüm olmadigi yazilimsal olarak sorunlarin ortaya cikmasi durumunda flas islemi veya dump yazilim yükleme islemi diye bilinen islemin yapilmasi gerekiyor,özel alet gerekiyor, vestel servislerinin kendisinde olan DB07 aleti bunun icin kullaniliyor ve satilmiyor.

Bu islem icin gerekli olanlar; anakarta ait dump yazilim, alet ve programlamak icin yazilim gerekli.Buradaki problem dump yazilimina erisim acik kaynaklarda cok sinirli.Yurtdisi forumlarda kaynak bulmak biraz daha kolay bazi sitelerde parali olarakta satiliyor,ben gerekli yazilimi yokoono yokoono dan aldim buradan tesekkür ediyorum kendisine,,Thanks yokoono yokoono

Alet olarak CH341A tipi alet kullandim her aletin destekledigi islemci tipleri farkli oldugu icin satin almadan önce kontrol etmenizde yarar var "MX25L1605 serisini desteklemesi gerekiyor vestel anakartlarinin cogunlugunda,

8ffa7c71-8fa7-465e-ba8b-189f17314f9a.jpg

Bu aleti kullanmak icin yazilim olarak herhangi bir programi kullanabilirsniz google da ch341 sofrware diye aratip yükleyin.

Evet hersey hazir gelelim benim yaptiklarima;
Benim yabanci oldugum bir alan bu gibi durumlarda hemen teraspy teraspy nin destek hattina basvuruyorum yardimlari icin buradan ayrica tesekkür ederim.

Anakartinizda öncelikle eprom nerede bulmamiz gerekiyor kaynak Service manual
Epromununuzun üzerinde cok kücük bir nokta var burasi epromunuzun 1 numarali ayagi ve bu yazilim icin önemli..

8a0e30f3-81dc-4889-a3cc-e73058df76c9.jpg

3df68c15-c091-45c5-8d00-c70fd7479480.jpg

Alette mx25 yazan yer bizim kablo baglantilarimizi yapacagimiz alan ve pin 3,3 V olacakAletin üzerinde de 1 den baslayan sayilar var ayrica ara kablonun kirmizi renkli olani da 1 nolu yerlere gelecek, eger ara aparat kullanirsaniz onlarda da sayilara dikkat edin.

8ffa7c71-8fa7-465e-ba8b-189f17314f9a352772f527118c8a.jpg

Normalde epromun sökülüp alet üzerine monte edilip programlanmasi gerekiyor ama bunu yapmak cogu amatör insan icin cok zor,Benim denedigim yönten kisdirgacli ara kablo kullanarak anakart üzerinde programlamayi denedim,gercekten cok zor sabir isteyen bir islem,eger düzgün tutmazsa detec yaptiginizda cevap vermiyor uyarisi cikiyor.

dca5841d-ce5b-44b0-beaa-28012f1ec810.jpg

Baglanti düzgün oldu bu sefer acilan 4 secenekten sol tarafta programin buldugu epromun isimini seciyorsunuz .

c37289a4-8fa0-429a-9c82-931088510143.jpg

Programdaki seceneklerde yazma ve kaydetme secenegi var ayni zamanda bunu dump yazilim arsivi hazirlamak icinde kullanabilirsiniz.Amatör bakisiyla yapilmis bir sunumdur eksik kalanlari yorumlarla tamamlayabilirsiniz.

dc2081ef-7c14-4497-9b80-9f4da569d17e.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Ooo, maşallah dump dosyalarından isterim :) Fotolar bana hiç yabancı gelmedi doğrusu :hihi
Bu arada tebrik ederim ,"sabrın sonu selamettir" in en iyi anlatımı :ok

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
evet hangi lisanda konustugu bile belli degil,ama dosya alinip gönderilebiliniyor görünüyor bir de dilini anlasak

Bild_2023-03-21_233356913.png

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
evet hangi lisanda konustugu bile belli degil,ama dosya alinip gönderilebiliniyor görünüyor bir de dilini anlasak

Bild_2023-03-21_233356913.png
Eeeee, sana yazdım "benimle bir" diye :)
Amigacıların çok iyi bildiği " makine" dili bu , yani sonunda "zaman makimesi"ni keşfettin gibi görünüyor,90'lara gitmişsin :kiskis
Şaka bir yana, hepsinin komutu var ama anladığım kadarı ile tv açılır açılmaz çalışmaya başlıyor hepsi birden.Çok ilginç doğrusu.Bir de bu işleri yaparken anten takılı olmasın çünkü arkada çalışan tv programı - bizde aurora.elf oluyor - nedeniyle yapılan işlemlerin kaydı akıyor cmd - konsol - ekranından

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Eeeee, sana yazdım "benimle bir" diye :)
Amigacıların çok iyi bildiği " makine" dili bu , yani sonunda "zaman makimesi"ni keşfettin gibi görünüyor,90'lara gitmişsin :kiskis
Şaka bir yana, hepsinin komutu var ama anladığım kadarı ile tv açılır açılmaz çalışmaya başlıyor hepsi birden.Çok ilginç doğrusu.Bir de bu işleri yaparken anten takılı olmasın çünkü arkada çalışan tv programı - bizde aurora.elf oluyor - nedeniyle yapılan işlemlerin kaydı akıyor cmd - konsol - ekranından
ben tv yi tv olarak kullanmadim hic, anten veya canak yok evde

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
.teratem de komut verdin mi açılırken,yoksa kendisi mi otomatik başladı makina dili dediğim işe :alala

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri