Domuz köftesi helal olmuş... Köfteci YS

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Gerçekten kullandığına inanan var mı ? Ben Bursalıyım, hatta Yenişehirliyim yani ana üretim tesisinin üretildiği yerde. Burada hiç kimse domuz eti kullandığına inanmıyor çünkü hiç mantıklı gelmiyor. Piyasadan ucuza sattığı doğru ancak biz daha çok soya karıştırdığını düşünüyorduk.

Bu işletme günde 250 büyük baş, 1.000 adet de küçükbaş kesiyor her gün. Yani günde yaklaşık 100 ton köfte satıyor.

Soru 1: Anlamlı şekilde kar edebilmesi için hatırı sayılır miktarda domuz eti karıştırması gerekir. Bu kadar çok domuz eti tedarik edebilir mi ?
Soru 2: Türkiye'de yıllık 3 milyon ton domuz eti üretimi olduğu yazılıyor. Bana biraz abartı gibi geldi. Yani bu ülkede sığırdan daha çok domuz mu yetiştiriliyor ?
Soru 3: Domuz eti çok mu ucuz ? Yani çiftlikte özel olarak domuz üreten bir işletme çok daha ucuza mı satacak bu etleri ? Kaçak avcılardan tedarik ediyorsa Yusuf'un binlerce avcısı mı var ?
Soru 4: Milyonlarca TL cirosu olan bir işletme kayda değer getirisi olmayacak bir şey için itibarını riske atar mı ?

Domuz yetiştiriciliği ve domuz eti satışı yapan Gourmet Pork şirketinin yetkilisi Halit Özbahçıvan, Patronlar Dünyası’ndan Mustafa Ali Aykol’a konuştu.

Bakanlığın listesindeki şirketlerin çiftliklerde yetiştirilen evcil domuzların etini değil yaban domuzu eti kullandığını söyleyen Özbahçıvan şöyle konuştu:

“Karkas (kemikli) dana eti 300-350 liradan satılıyor. Karkas domuz etinin de güncel satış fiyatı 350-400 lira bandında. Ucuz olması için çiftliklerde yetiştirilen domuzların etlerini kullanmaları anlamsız olur. Hem böyle bir fiyat skalası varken hiçbir şirket bu riske girmez. Onların kullandığı sağlıklı olan çiftlik domuzları değil, yasalara aykırı şekilde avlanan ve ticareti yapılan yaban domuzları.”

S Çevrimiçi

sorunadam 

Aktif Üye
1 May 2023
96
42
Gerçekten kullandığına inanan var mı ? Ben Bursalıyım, hatta Yenişehirliyim yani ana üretim tesisinin üretildiği yerde. Burada hiç kimse domuz eti kullandığına inanmıyor çünkü hiç mantıklı gelmiyor. Piyasadan ucuza sattığı doğru ancak biz daha çok soya karıştırdığını düşünüyorduk.

Bu işletme günde 250 büyük baş, 1.000 adet de küçükbaş kesiyor her gün. Yani günde yaklaşık 100 ton köfte satıyor.

Soru 1: Anlamlı şekilde kar edebilmesi için hatırı sayılır miktarda domuz eti karıştırması gerekir. Bu kadar çok domuz eti tedarik edebilir mi ?
Soru 2: Türkiye'de yıllık 3 milyon ton domuz eti üretimi olduğu yazılıyor. Bana biraz abartı gibi geldi. Yani bu ülkede sığırdan daha çok domuz mu yetiştiriliyor ?
Soru 3: Domuz eti çok mu ucuz ? Yani çiftlikte özel olarak domuz üreten bir işletme çok daha ucuza mı satacak bu etleri ? Kaçak avcılardan tedarik ediyorsa Yusuf'un binlerce avcısı mı var ?
Soru 4: Milyonlarca TL cirosu olan bir işletme kayda değer getirisi olmayacak bir şey için itibarını riske atar mı ?
Açıkçası bana da çok mantıklı gelmiyor. Köfteci Yusuf o kadar büyük hacimlerde et işliyor ki içeriğinde domuz olması halinde mutlaka herhangi bir transfer anında görüntülenirdi. Üstelik orada çalışan hiç kimse şüphelenmemiş. Bana direk kumpas gibi geliyor.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk 

Süper Üye
Top Poster Of Month
21 May 2018
752
Açıkçası bana da çok mantıklı gelmiyor. Köfteci Yusuf o kadar büyük hacimlerde et işliyor ki içeriğinde domuz olması halinde mutlaka herhangi bir transfer anında görüntülenirdi. Üstelik orada çalışan hiç kimse şüphelenmemiş. Bana direk kumpas gibi geliyor.
%100 gerçek...

Moderatör tarafında düzenlendi:
L Çevrimdışı

lavanta

Aktif Üye
20 Tem 2024
58
49
Bu kadar geniş hacimli bir şirketin böyle bir şey yapması çok mantıksız geliyor. Neden kendilerini riske etsinler. Biz de daha çok soya kattıklarını düşünüyorduk. Resmi yollardan domuz eti kullanmak zaten mantıksız, yaban domuzu kullanmak da bu hacimde bir işletmede gizlenemezdi yani rapora tahlile ihtiyaç olmadan görürdük.
Bu işte başka bir iş var ancak ilerde ortaya çıkar.
Ha bu raporlara ne diyeceğiz onu da anlamıyorum. Bu raporlar bir üst yapı, kurum tarafından soruşturulmalı bence.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Süper Üye
11 Mar 2019
507
41
Domuz eti kullanmışsa da kullanmamışsa da sürpriz olmaz benim için. Hatta raporda hata varsa ya da işin içinde kasıtlı birşeyler varsa o da şaşırtmaz beni. Gayrı memlekette olan biten hiçbir şeye şaşıramıyorum artık.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk 

Süper Üye
Top Poster Of Month
21 May 2018
752
Bu soruyu hala soruyorsan anlatsam da anlayamazsın. Sen soruya cevap ver. Test edilirken, numune alınırken orada mıydın da %100 gerçek diyebiliyorsun!

Her okuduğuna inanan, sorgulamayan kitleler için kullanılan bir tanım vardı. Neydi o.
sen oradaydında... testi yapan yer yeterince güvenilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
grezimonk Çevrimdışı

grezimonk 

Süper Üye
Top Poster Of Month
21 May 2018
752
image_2024-10-18_004626406.png

listede olması yeter...

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
13 Tem 2021
3,112
60
Ülkemizde domuz çifliklerinin son zamanda artması ve bir çok olayda bunların çıkması ne kadar doğrudur sorgulanır ancak köfteci yusuf benim,de hemşehrim hemde benim doğduğum yer olan orhangazilidir ve buna ne kadar tamah eder bu kadar büyüyen bir işletmenin sonunu düşünmeden bu şekilde hareket ettiğini sanmıyorum bu zaten bazı tvlerde,de duyduğum kadarıyla bir bakan tarafından komplaya ve millet üzerinde algı yapmak için üretilmiş birşey testi yapan kurumun ne kadar doğru olduğu sorgulanmalı bir işletmeyi bu kadar kolay karalamamalı ben sırf hemşehrim diye savunmuyorum ama meşhur olmadan öncede iyi tanıdığım ve sevilen bir insandır geçmişinde,de böyle birşey yoktur orhangazi,bursa yolu üzerinde,ki dükkanına meşhur olmadan önce gerek ilçede gerekse yoldan gelip geçen onun iyi bir köfte yaptığını bilen insanlar yemeden geçmezlerdi neden kendi ipini çeksin diğer rakip şirketler tarafından ve bu bakanında belki sahibi olduğu bir zincir vardır sırf bunu durdurmak amaçlı böyle birşey yaparak müşterinin kendi işletmelerine yönlendirme amaçlı olabilir.
şaka amaçlı birçok dostuma dedimki helal olsun bak sizede domuz etini yedirmiş onun için bu kadar lezzetli diye ama sakın kimse yanlış anlamasın düşünsenize neden sadece bu test ankarada yapılıyor ve oradaki şubelerde çıkıyor bence bu bir komplo ve ben alnının akıyla çıkacağına eminim burası türkiye insanları karalamak okadar kolayki ama siyasete bak hepsi sütten çıkmış ak kaşık şuçlu olsalar bile dokunulmazlıkları var kimse birşey diyemiyor,yapamıyor buda hayatımızdaki çelişkiyi adaletsizliği hukuksuzluğun göstergesi değilmi sevgi ve selamlarımla.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk 

Süper Üye
Top Poster Of Month
21 May 2018
752
yazdıına sende inanmıyon ama herkezi ak gürüh ile damgalıyon köfteci girezimonk :haha tamam hadi anladı herkez bari ben ööle yazmadım bakın öölemi yazmışım de olay kapansın nedense yaz dıklarına inanmayanlar çoğalmış:mutlu
analiz ortada maaşlı troller inanmıyor domuz döneri, köftesi afiyet olsun...

Geri
Üst Alt