Dolmuşların Durakta Dolana Kadar Beklemesi

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Merhabalar, Giresun şehrinde yaşadığım şöyle bir sorun var ve bu konudaki haklarımı merak ediyorum. Dolmuşlar zaten ford transitten bozma arabalar, hiçbirisi dolmuş şeklinde olan araçlardan değil, ayağa kalkınca kafan tavana değiyor.

Benim sorunum şu; Bu araçlar şehrin belli noktalarında durağa girince 5-10dk arası bekleme yapıyor, ve duraklarda dolana kadar bekleme yapmaya çalıştıkları için şehir merkezine girişte 90% ihtimalle boş dolmuş olmuyor. Şehir merkezinde binenler genelde ayakta kalıyor.

Dolmuşların kalkış yeri olmayan yerlerde bekleme yapmaları yasal mı?
Dolmuşların ayakta yolcu taşımaları yasal mı?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Aslında bekleme yapmamaları gerekiyormuş,muş diyorum çünkü kasım ayında şöför ile yaptığım muhabbette sormuştum , mecburen bekliyoruz demişti,ama bunu her zaman değil de boş gittikleri saat diliminde yapıyorlarmış, öyle anlattı bana.
Yasal değil bildiğim kadarı ile ,eskiden "ayaktakiler çökün" derlerdi fakat çoktandır dolmuşa sık binmediğimden bilmiyorum ne yapıyorlar.

Aslında bu konuda düzen olmadığından istedikleri gibi davranıyorlar,adamlar tam köşe başında bekleyip yolcu alıyorlar,trafiği tehlikeye de atıyorlar köşede beklerken "ama kimseden çıt yok" diyeyim :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,771
Dolmuş ayakta yolcu alamaz.!
Dolmuşlar,otobüs vb tüm toplu taşımaların servis güzergahı belirlidir..Bu güzergahı belirli sürede tamamlanması gerekir ayrıca belirli duraklara da şu dakika girmen gerekir diye zaman cetveli verilir. Bu düzeni değnekci adındaki kişi kontrol eder.

Şikayetini değnekçiye yapabilirsin.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,677
59
Aslında bekleme yapmamaları gerekiyormuş,muş diyorum çünkü kasım ayında şöför ile yaptığım muhabbette sormuştum , mecburen bekliyoruz demişti,ama bunu her zaman değil de boş gittikleri saat diliminde yapıyorlarmış, öyle anlattı bana.
Yasal değil bildiğim kadarı ile ,eskiden "ayaktakiler çökün" derlerdi fakat çoktandır dolmuşa sık binmediğimden bilmiyorum ne yapıyorlar.

Aslında bu konuda düzen olmadığından istedikleri gibi davranıyorlar,adamlar tam köşe başında bekleyip yolcu alıyorlar,trafiği tehlikeye de atıyorlar köşede beklerken "ama kimseden çıt yok" diyeyim :)
Bu durum tamamen trafik ve soförlerle alakalı bir durum bir emniyet müdürü yeni atandığında hemen böyle bekleme yapan minibüsleri çevirip bir kısım ceza yazıyorlar hiç yasal değil bir süre sonra emniyet müdürünü bu duruma alıştırıyorlar kesinlikle yasal değil.
aynen yukarıda olduğu gibi ayakta yolcu taşımakta tamamen yasak hem trafiği hemde insan hayatını tehlikeye atıyorlar sadece yolcuyu alıp devam etmek zorunda eskiden hatırlarsanız belediye otobüslerinde kesinlikle ayakta yolcu alınmazdı yer olmadımı soför kapıyı kapatırdı ama bu durum ne olduysa 80,li dönemlerin sonunda onlarda ayakta yolcu almaya başladılar şimdi malum soför kendisi diyor arkaya doğru ilerleyelim beyler :hihi :ok

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,677
59
Dolmuş ayakta yolcu alamaz.!
Dolmuşlar,otobüs vb tüm toplu taşımaların servis güzergahı belirlidir..Bu güzergahı belirli sürede tamamlanması gerekir ayrıca belirli duraklara da şu dakika girmen gerekir diye zaman cetveli verilir. Bu düzeni değnekci adındaki kişi kontrol eder.

Şikayetini değnekçiye yapabilirsin.
adminim o değnekçi dediğiniz kişilerde zaten yasal değil,ki duraklarda bekleyip üstelik her seferlerinde soförlerden adeta haraç alıyorlar gereksiz kişi :bye:ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,771
adminim o değnekçi dediğiniz kişilerde zaten yasal değil,ki duraklarda bekleyip üstelik her seferlerinde soförlerden adeta haraç alıyorlar gereksiz kişi :bye:ok
Değnekçi dernek, kooperatif adına duraklarda bekleyip bağlı bulunduğu şoförleri zamanında durağa girip girmediğini denetler.

Elden harçlık alması ayrı bir sorunsal. Kooperatif değnekcilere zaten maaş veriyor.(hatam varsa düzeltin)

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
744
Abicim ona haraç demek ne kadar doğru bilemiyeceğim. Sonuçta şoförler kendileri tutuyorlar. Duraklardaki sıraları takip ediyorlar, yol güzelgahlarında bazı yerlerde de bekleyip önde hangi plaka var, kaç dakika önce gitti gibi bilgileri paylaşıyorlar.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,677
59
Değnekçi dernek, kooperatif adına duraklarda bekleyip bağlı bulunduğu şoförleri zamanında durağa girip girmediğini denetler.

Elden harçlık alması ayrı bir sorunsal. Kooperatif değnekcilere zaten maaş veriyor.(hatam varsa düzeltin)
evet doğrudur denetleyicidir ama gel gör,ki durum vahim benim rastladığım her minibüsle bir yere gittimde bu haracı alıyor gerisini siz düşünün hatta soförler,de buna isyan edip bazen vermek istemiyorlar çok bağırıştıklarına şahit oldum :bilmiyom

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
744
Ben 20 sene önce Marmarisin dolmuşlarına hayran kalmıştım. 20 sene önce adamlar telsiz kullanıyordu, Ne Ankara da vardı, Ne İstanbul da. Yolda bir yolcuyu alamazsa arkadakine şuradaki yolcuyu alamadım diye arkadakine haber veriyordu. Şimdikiler de alıyorlar ellerine telefonu, bir daha düşürmüyorlar ellerinden. Yok sen niye arkamdan hızlı geldin, yok sen niye beni geçtin, yok sen niye yavaş gidiyorsun bana zaman takmışsın gibi. :)

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,677
59
Abicim ona haraç demek ne kadar doğru bilemiyeceğim. Sonuçta şoförler kendileri tutuyorlar. Duraklardaki sıraları takip ediyorlar, yol güzelgahlarında bazı yerlerde de bekleyip önde hangi plaka var, kaç dakika önce gitti gibi bilgileri paylaşıyorlar.
Seni anlıyorum hatta bir ara kart basıyorlar,dı dernek bunları görevlendiriyor ama işin arka yüzü farklı bence buna gerek yok onlar kendi,kendine haberleşiyorlar zaten tel ile dakka tutuyorlar hangi plakanın sabah ilk sefer yapacağını arkasından kimlerin gideceğini belirliyor zaten dernek içlerinde bazıları o görevlilere yakın olduğu için kurala uymuyor ve sonra aralarına ihtilaf çıkıyor maalesef:bilmiyom:ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Ben 60 yaş kartı çıktıktan sonra acil olmayan veya otobüs gitmeyen yer için dolmuş kullanıyorum,eylülde 65 çıkacak eh o zaman gitmediğim yer kalmayacak(desem de inanmayın :) ).Bizim burada da değnekçiler işini iyi yapıyorlar ama köşede beklemelerinin önüne geçemiyorlar maalesef:bilmiyom

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,074
Bu girişle olur gibi
Yakında büyük şehirlerde dolmuş kalmayacak ekmeğine sahip çıksınlar , böyle yaparlarsa dahada hızlanacak dolmuşları kaldıracaklar kalkmasa bile binen olmayacak .

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,677
59
Ben 60 yaş kartı çıktıktan sonra acil olmayan veya otobüs gitmeyen yer için dolmuş kullanıyorum,eylülde 65 çıkacak eh o zaman gitmediğim yer kalmayacak(desem de inanmayın :) ).Bizim burada da değnekçiler işini iyi yapıyorlar ama köşede beklemelerinin önüne geçemiyorlar maalesef:bilmiyom
Geçemezler zaten onların oldukları yerlere yakın durmuyorlar,ki önüne geçmeleri için araçlı takip etmeleri lazım bir ara bunu,da denediler ama kendilerine yakın olanlara pas geçtikleri için bu diğer soförler arasında anlaşılınca iş kavgalara vardı sonra bundan,da vazgeçtiler ancak trafik denetçiler olması gerekli bence ama ihtimas geçmeyecek yakaladımı basacak cezayı gerçek bir herkesin bu konuştuğumuz konular üzerinde razı olacağı kimsenin mağdur olmayacağı bir trafik yasası çıkarılması şart kesin kurallar çıkarılıp uygulamanın delinmeden tam uygulanması gerekli ama tr,de ne kadar uygulanabilir muamma :bilmiyom :bye

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,366
64
Geçemezler zaten onların oldukları yerlere yakın durmuyorlar,ki önüne geçmeleri için araçlı takip etmeleri lazım bir ara bunu,da denediler ama kendilerine yakın olanlara pas geçtikleri için bu diğer soförler arasında anlaşılınca iş kavgalara vardı sonra bundan,da vazgeçtiler ancak trafik denetçiler olması gerekli bence ama ihtimas geçmeyecek yakaladımı basacak cezayı gerçek bir herkesin bu konuştuğumuz konular üzerinde razı olacağı kimsenin mağdur olmayacağı bir trafik yasası çıkarılması şart kesin kurallar çıkarılıp uygulamanın delinmeden tam uygulanması gerekli ama tr,de ne kadar uygulanabilir muamma :bilmiyom :bye
Olmaz zaten ama fahri trafikler var aslında konuya el atmaları lazım bu konuda öyle zaman geliyor ki belediye otobüsü dönemiyor ha bire korna çalıyor ama kime :hihi

Geri
Üst Alt