Doğalgaz Borusuna Silikonlu Led Şerit Döşenebilir mi?

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Merhaba.

Koridorumdan geçen yaklaşık 10 metrelik doğalgaz borum için Govee 10 metre silikonlu led şerit satın aldım ve geldi. Bu ledin en beğendiğim yani wifi ile pratik bir şekilde kontrol edilebilmesi. Yalnız henüz kurulum yapmadım. Doğalgaz borusundan gaz geçtiği için, led şeritte de elektrik olduğu için acaba bir risk oluşturur mu bilemedim. Ayrıca led şerit risk yaratacak şekilde ısınır mı bilmiyorum.

Ürün linki bu:

Konunun takibindeyim, yorumlarınızı bekliyorum.
Sağlıcakla kalın.

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Tesisatlara periyodik kontrollere gidiliyor. Bu kontrollerde tesisat projeye uygun mu? Kaçak var mı? Diye kontrol ediliyor. Şartnameye uygun değil ve tehlikeli.

Bina 10 yıllık ve doğalgaz aktif. Bahsettiğiniz kontroller bina içi mi yoksa daire içi mi? Daire içi kontrole hiç denk gelmedim henüz. Ama haklısınız.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bizim evde ve binada 14-15 yıllık doğalgaz tesisatı var,şimdiye kadar kontrol'e geleni görmedim. :ok

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Bina 10 yıllık ve doğalgaz aktif. Bahsettiğiniz kontroller bina içi mi yoksa daire içi mi? Daire içi kontrole hiç denk gelmedim henüz. Ama haklısınız.
Daire içine kontrole geliyoruz hatta ilk geldiğimizde içeri giremezsek müsaitlik durumu yok ise 3 defa farklı zamanlarda geliyoruz abone 3 defa da müsait değilim der veya içeriye almaz ise gaz arzı durdurulur. Bir nevi araç muayenesi gibi düşünün muayeneyi geçemeyen yerlere uygunsuzluğa göre süre verilir veya gaz arzı durdurulur. Bu işlem 10-15 seneyi geçen abonelere yapılıyor sıra gelmesi zaman alıyor. Kontrol adımları ise şu şekilde.

Screenshot_20240415_212136.jpg

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,655
59
Bu konuyu diğer forumda,da açmışsın Poı987 Davi0N orada cevabını yazdım burada,da yazayım direkt olarak değil ancak tavanlarda köşe bandı olarak kullanılan strofor,stopiyer lerden önce üzerine kapla sonra ışık bandını uygula bu konuda youtube,de video var buraya,da atıyorum .

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,610
Bu konuyu diğer forumda,da açmışsın Poı987 Davi0N orada cevabını yazdım burada,da yazayım direkt olarak değil ancak tavanlarda köşe bandı olarak kullanılan strofor,stopiyer lerden önce üzerine kapla sonra ışık bandını uygula bu konuda youtube,de video var buraya,da atıyorum .

Strafor petrol ham maddeli ve ısıya çok hızlı tepki veren bir malzemedir.

Led seritlerin dogrudan strafora yapıştırılması bana göre uygun değil.

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
Strafor petrol ham maddeli ve ısıya çok hızlı tepki veren bir malzemedir.

Led seritlerin dogrudan strafora yapıştırılması bana göre uygun değil.

Evde tavan köşelerindeki kartonpiyerler alçı, oraya yapıştırsam ve üründen memnun kalmazsam veya ledin yapışkanıyla ilgili sorun yaşarsam boyaya zarar vermek istememiştim aslında. Boyayı yeni yaptırdım tekrardan uğraşmak istemedim. Aynı zamanda doğalgaz borusu 10m dümdüz gidiyor ama duvarı 2 tane kiriş bölüyor yani kirişlere deymeden dümdüz çekmek için ledi duvardan çekmek gerekir. Ama doğalgaz borusu da anladığım kadarıyla tehlikeli. Akşam fotoğraf atacağım.

Poı987 Çevrimdışı

Poı987

Aktif Üye
16 Eki 2021
63
f6a9e696-6242-45ae-915d-7148531dbaf7.jpg
a6d68938-25cc-4fac-a2aa-0daffb11aedf.jpg

Kapılar beyaza boyanacak, halı alınacak, soldaki eşyalar ya satılacak ya atılacak, ledi de döşeyince güzel durur diye düşünmüştüm.

Aslında şeyi de düşündüm, doğalgaz borusunu tutan duvara sabitlenen kelepçe tarzı yapının alt ve üstünde vidalar var ya, onların üst kısmından plastik vb ince bir çıta çekip onun üstüne mü ledi yapıştırsam?

O çıtayı da o bağlantı yerlerine silikonla yapıştırsam düzgün tutar mı acaba?

Bu şekilde hem boruya temas etmemiş olur. Aynı zamanda ışığın yönü (mümkünse) tavana doğru olup göz almamasını da istiyorum.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,610

Kapılar beyaza boyanacak, halı alınacak, soldaki eşyalar ya satılacak ya atılacak, ledi de döşeyince güzel durur diye düşünmüştüm.

Aslında şeyi de düşündüm, doğalgaz borusunu tutan duvara sabitlenen kelepçe tarzı yapının alt ve üstünde vidalar var ya, onların üst kısmından plastik vb ince bir çıta çekip onun üstüne mü ledi yapıştırsam?

Bu şekilde hem boruya temas etmemiş olur. Aynı zamanda ışığın yönü (mümkünse) tavana doğru olup göz almamasını da istiyorum.
ledi doğalgaz borusuna yapıştırsan bile %99 birşey olmacaktır ama biz %1 ihtimali düşünüyoruz. Kapı yüksekliği 190-200mt civarında gibi geldi.
Ledlerde 210cm yüksekliğinde olacak göze fazla batar gibime geliyor.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43

Bu tesisatı hangi firma yaptı acaba? Duvarın ortasından boru mu geçirilir. Döşeyen usta yorulmamak işten kaçmak için yapmış herhalde dümdüz boru. Tavana yakın olacak şekilde geçmesi gerekirdi. İnternette GFS boruyu araştırın bu borular kanal içinde montaj yapılabiliyor ve güzel duruyor. Olur da yaptırırsanız böyle aşağıdan tesisat çektirmeyin.

Geri
Üst Alt