dış cephe tabela montajı

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Merhaba dostlar. Yakın zamanda iş yerim için 100*70 boyutlarında bir tabela yaptırdım. Tabela çerçeveli profilden yapılma bir tabela. ağırlığı 5-7 kg civarı. Tek elle kaldırabiliyorum. İki cam arasına asılması gerektiğinden montajı biraz zordu. Tabelacım iki yandan ikişer lime demiri uzatıp (4 lime) bunu duvara yapıştırarak vida ile montaj yaptı. Duvar delikli tuğladan yapılma. Vidaların uzunluğu 10 cm. Ancak içime sinmeyen bir konu var ki önce vidaları dübelsiz monte etmeye çalıştı. Olmayınca tabelayı da geri içeri alamadığından vidaları çıkartıp açtığı deliklere nispeten daha küçük dübelleri içeri gönderip sıkma işlemini yaptı. Yani dübeller duvar dışında olmadığı gibi içerde de ne kadar sıkıyor bilmiyorum. Tek bildiğim torklu matkabın sonuna kadar sıktığı ve şu an için yerinden oynamadığı. Sorduğumda hiç bir şey olmaz. Sağlam oldu dedi. Ama içim de rahat değil. Bu sizce doğru bir montaj şekli mi? Tekrar bir montaj işine girişmeli miyim? Eğer tekrar montaj önerirseniz nasıl yapmalıyım? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

WhatsApp-Gorsel-2022-12-30-saat-11.17.01.jpg

WhatsApp-Gorsel-2022-12-30-saat-11.18.35.jpg

Son düzenleme:
evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Merhaba

Torx başlı vida olduğuna göre buldex (beton) vidası kullanmış. Tuğla arası betona denk geldiyse tutunur. Bizde sıkarken boşa döndürmeyi severiz. dişlerin tutunduğu yeri yok ederiz. Gereğinden fazla kuvvet uygulam gibi bir durum var.
kulakları neden o kadar uzun tuttu ki,
görüntü ve sağlamlığı arttırmak için ( belirli aralıklarda sökmek gereksinimi varsa)
Trifon saplama ile duvara sabitlerdim. Tuğla içinde yılan gibi kıvrılan dübel kullanırdım.
dıaşrıda gözüken yere kör somun ile dekoratif görünüm sağlardım.
Piyasada en çok kullanılan sarı dübel yerine gri renkte yumuşak kıvrılan dübeli tercih ederdim. Beyaz sertler sıvası çok kalınlarda.
kapı montaj köpüğü (poliüretan köpük) deniz tutkalı gibi genleşen bir ürün eliniz altında varsa dübel deliğinde sıkmasını sağlardım.

m4-kor-somun-siyah-10-adet__0808951309793753.png
IMG-4769720323251680210.webp
_0014_faturalitrifonsaplama_yNjM.jpg

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
İlginiz için teşekkür ederim. Tabela düşerse kimsenin sağlığı ile oynamak istemem. Bakalım dekoratif bir çözüm bulmaya çalışacağım

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
İçinize sinmiyorsa en güzeli çelik dübel alıp aydı delikleri kullanarak takın. Sadece üst iki tanesini bile bu şekilde yapsanız yeter. Sonrasında da sprey boya ile çelik dübelin gözüken kısmını siyaha boyarsınız.

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
rica ederim.
dekoratif sıvalı ve delikli tuğlada çelik dübel kullanmayın. tuğlayı kırmak, törpüleme yapar.
kimyasal dübelde boşluğu doldurana kadar bolca harcarsınız.
İlginiz için teşekkür ederim. Tabela düşerse kimsenin sağlığı ile oynamak istemem. Bakalım dekoratif bir çözüm bulmaya çalışacağım

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
rica ederim.
dekoratif sıvalı ve delikli tuğlada çelik dübel kullanmayın. tuğlayı kırmak, törpüleme yapar.
kimyasal dübelde boşluğu doldurana kadar bolca harcarsınız.
İkinci bir yol buldum. Bu konuda da fikrinizi almak isterim. Tabelayı hiç yerinden çıkarmayacağım. Aynı boyutta iki profil kestirip aynı renge boyatacağım. Sadece Limelerin olduğu kısmı alt taraftan kısmen kestirip boş bıraktıracağım. Bir nevi geçme olacak. Profiller çerveye yaslanacak. Limeler dışardan görünmeyecek. Profilleri alt ve üst uçlardan deldirip dediğiniz gibi uygun dübel ve vida ile monte ettireceğim. Böylece profiller hem çerçeve etrafındaki çirkin görüntüyü örtecek hem de olaki ilk atılan vidalardan kurtulacak olursa ikinci bir güvenlik önlemi olacak. Sağlamlığından da endişemiz olmayacak. Bana olur gibi geldi ama sizin de fikrinizi almak isterim

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Aşağıdaki çelik dübel ile montaj olsaydı iyi olurdu.

03807.jpg
Evren beyin dediği üzere çelik dübel delikli tuğlaya ne kadar olur bilemedim. Ama olursa düşündüğüm profilleri onunla monte edebilirim. Tabelayı çıkartmayı göze alamıyorum. Hem iki cam arasında hem de aynı yeri kullanırsam bu defa delinen yerdeki tuğla kırılabilir de. Dekoratif bir güçlendirme daha uygun gibi

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Kesinlikle tuğla dübeli yada kimyasal dübel dışında birşey kullanmayın. Çözüm ön gördüğünüz şeyi tam anlamadım lakin kimyasal dübelden pahalıysa uğraşmayın basın kimyasalı geçsin.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bence hiç kendini zorlama üsten iki vidayı sok sırayla içine epoksi sık, sonra alttarafa uygula. tekrar vidaalari tak, o duvar yıkılır epoksi salmaz 😊 tabiki bu işlem dübel öncesinde yapılmalı ama sonuçta dübel takılmış,
Bu şu işe yarıyor, boş duvar boş tuğla olsun fark etmez oraya bir nevi içten beton haline getirmiş olursunuz.

images99b84860a6ef1abf.jpg

Ayrıca ben boya fln sikmaniza karşıyım torx bist uçlu vida olduğu için içi dolacaktır bu nedenle sökerken dış kaçırma vs durumu gerçekleşebilir.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
İşin doğrusu roket ya da boşluk dübeli. Eğerzemin zayıfsa kimyasal dübel. Buradaki en büyük sıkıntı malzeme kalitesi. Ne yazık ki benim bugüne kadar aldığım plastik dübeller dış ortam uygulamalarında gevrekleşip bir süre sonra kendini salabiliyor. Bu nedenle çok abartmamak kaydıyla sıkıp çelik düveli dış ortamlarda daha güvenli olduğunu düşünüyorum.
Kullanılan vida havşa başlı bir vida ve uygulandığı yerde ona göre havşa açılması gerekir. Eğer böyle bir olanak yoksa direkt mercimek başlı vida kullanılmak daha doğru ve dekoratif bir uygulama olacaktır.

P Çevrimdışı

paşapaşa 

Yeni Üye
28 Mar 2021
17
58
tabela çerçevesini silikon MASTİK ile yapıştırsan bile olur çok ağır bir tabela değil zaten

A Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
97
44
Herkese ilgisi için teşekkür ederim. Sökme işi pek içime sinmiyor. Çünkü yapılan işin çok sağlam olmadığını düşünüyorum. Daha çok bozmak istemiyorum. Profil maliyetli değil. Çerçevede kullanılan malzemenin aynısı. Sadece çerçeveyi kalınlaştırmış gibi olacağım. Vidalama işinde de dediğiniz gibi kimyasal dübel kullanayım. Bakalım nasıl bir şey ortaya çıkacak. Yapınca resimleri atarım. Ama sanırım 2023 e kaldı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt