Dilek Hemşireye Yardımcı Olalım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Dilek Akçabelen (30) yoğun bakım hemşiresi olarak 10 yıl boyunca yüzlerce hastaya şifa verdi. Doğum iznindeyken Kovid nedeniyle hastaneye yatırıldı. 34 haftalık bebeği 15 Nisan’da sezaryenle alındı. Kokusunu bile alamadığı oğlu 20 gün sonra taburcu oldu ama genç hemşire tam 41 gündür kalp-akciğer makinesinde yaşam mücadelesi veriyor. 6 kez plazma, iki kez de kök hücre nakli tedavisi gören Dilek hemşire Kovid’i yense de akciğer sertleşmesi yüzünden yaşaması için tek şansı kaldı: Organ nakli. Eşi için kampanya başlatan Tansu Akçabelen (30), gözyaşlarını tutamayarak “İnsanlarımıza organ bağışı yapmalarını rica ediyorum. Lütfen eşime can, oğluma umut olun” dedi.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
akciğer bağışı? olabiliyor mu öyle bir şey? tek böbrekle yaşayan duymuştum ama akciğer nasıl oluyor, bilemiyorum. zor bir durum.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,427
32
Ben de Akciğer nakli olmuyor diye biliyordum meğer oluyormuş.
''Rabbım acil şifasını versin'' demekten başka insanın elinden bir şey gelememesi ne acı :(
Nasıl oluyor ki acaba hocam?Süngerimsi bir yapı olarak biliyorum, dayımın 3 te birini aldılar şuan çok iyi ve kendini onarıyor dediler.Sanırsam bir parça yetiyor ama doku uyumu zor diye duymuştum .

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Nasıl oluyor ki acaba hocam?Süngerimsi bir yapı olarak biliyorum, dayımın 3 te birini aldılar şuan çok iyi ve kendini onarıyor dediler.Sanırsam bir parça yetiyor ama doku uyumu zor diye duymuştum .

Son yıllarda canlı vericilerden de yapılıyor. Akciğerin belirli bir miktarı alınarak nakil ediliyor. Akciğerin yapısı gereği her bir birimi fonksiyonel olmasından ötürü nakil yapılabiliyor. Örnek vermek gerekirse aşağıda resimde işaretlediğim kısım alınarak nakil edilirse akciğer fonksiyon görebilir. Ki zaten dayınız da parça olarak alınabilmesi de bunu gösteriyor. Karaciğer gibi parça olması fonksiyonunun devam etmesine engel değil. Ama böbrek parça alınamaz. Çünkü kısımlarının yaptığı fonksiyonlar birbirinden farklıdır.

48533986-human-lung-anatomy-diagram-illness-respiratory-cancer-graphics-vector.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Son yıllarda canlı vericilerden de yapılıyor. Akciğerin belirli bir miktarı alınarak nakil ediliyor. Akciğerin yapısı gereği her bir birimi fonksiyonel olmasından ötürü nakil yapılabiliyor. Örnek vermek gerekirse aşağıda resimde işaretlediğim kısım alınarak nakil edilirse akciğer fonksiyon görebilir. Ki zaten dayınız da parça olarak alınabilmesi de bunu gösteriyor. Karaciğer gibi parça olması fonksiyonunun devam etmesine engel değil. Ama böbrek parça alınamaz. Çünkü kısımlarının yaptığı fonksiyonlar birbirinden farklıdır.

48533986-human-lung-anatomy-diagram-illness-respiratory-cancer-graphics-vector.jpg

Haberdeki kişi makineye bağlı yaşıyor, muhtemelen ona yeni bir akciğer gerek. :bilmiyom

Geri
Üst Alt