Dijitürk Sinyal Problemi

Ahmet_Jackie Çevrimdışı

Ahmet_Jackie 

Aktif Üye
14 Eki 2018
53
32
Arkadaşlar merhaba,

Dijitürk kullanıyorum ve oturduğum binada uydu yayını merkezi, ve ben de 1. katta oturduğum için sinyal problemi yaşıyorum. TV'de entegre uydu var onda sinyaller yeterli oluyor ama dijitürkçe ne yazıkki bazı kanallar gidip geliyor. Ben de biraz araştırma yaptım ve bir sinyal güçlendirici edindim. Görselini de ekledim konuya. Bu güçlendiricinin hatırı sayılır bir etkisi olmadı. Bunun dışında daha profesyonel güçlendiriciler buldum. aşağıdaki linkte dijitürkün orijinal güçlendiricisi var onu alsam bu sorundan kurtulur muyum veya başka bir çözüm önerisi olan var mı?

Adsizc1a989eb3e82d53b.jpg

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
güçlendirici yerine rg6 u6 kablo ile yenileyin hatta maliyeti biraz yükselterek rg11 kablo çekin güçlendiriciler ile sorununuzu çözeceğinize emin değilim. Piyasada u6 adı altında satılan ucuz kablolara dikkat edin bakır gibi gözükseler de bakır olmayabiliyorlar. iyi bir kablo alırsanız sinyal kalitesinde 50 metrede %3 lük bir kayıp olur.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Menü Kurulum Gelişmiş kurulum menüsüne girip uydu ayarı bölümünden sinyal seviyesinin %100 olduğundan emin olun.

O menüde bulunan Lnb türünün MDU5 olup olmadığını kontrol edin. Değilse bu Lnb modeli ile apartman çanağındaki Lnb nin değişmesi gerekiyor.

Bunları yapmadan, kablo ve güçlendirici masrafı yapmayın, nafile olabilir.

Not: teknik olarak bildiğimden değil, başıma geldiği için yazdım.

Ahmet_Jackie Çevrimdışı

Ahmet_Jackie 

Aktif Üye
14 Eki 2018
53
32
Teşekkürler cevaplarınız için.

Umut Barış Umut Barış , apartman yöneticisyle görüşüp çatı katına bir bakmam gerekecek bunun için.

D NetCaliber , çatıdan gelen kablo tesisata döşeli olduğu için kabloyu komple değiştiremeyeceğim, evin ierisindeki kabloyu değiştirmem de fayda etmeyecek sanırım. Çünkü direkt gelen hattı cihaza bağlayı denemiştim sinyal seviyesinde bir değişiklik olmamıştı.

Bina eski muhtemelen kablolardan kaynaklanıyor ? Binanın cephesi de ters yöne baktığı için ayrı bir çanak da takamıyorum. Kablo değişikliği dışında önerisi olan var mı :ara

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teşekkürler cevaplarınız için.

Umut Barış Umut Barış , apartman yöneticisyle görüşüp çatı katına bir bakmam gerekecek bunun için.

D NetCaliber , çatıdan gelen kablo tesisata döşeli olduğu için kabloyu komple değiştiremeyeceğim, evin ierisindeki kabloyu değiştirmem de fayda etmeyecek sanırım. Çünkü direkt gelen hattı cihaza bağlayı denemiştim sinyal seviyesinde bir değişiklik olmamıştı.

Bina eski muhtemelen kablolardan kaynaklanıyor ? Binanın cephesi de ters yöne baktığı için ayrı bir çanak da takamıyorum. Kablo değişikliği dışında önerisi olan var mı :ara

Dairede baca varsa, bacadan daireye kablo çekin.

Ahmet_Jackie Çevrimdışı

Ahmet_Jackie 

Aktif Üye
14 Eki 2018
53
32
güçlendirici yerine rg6 u6 kablo ile yenileyin hatta maliyeti biraz yükselterek rg11 kablo çekin güçlendiriciler ile sorununuzu çözeceğinize emin değilim. Piyasada u6 adı altında satılan ucuz kablolara dikkat edin bakır gibi gözükseler de bakır olmayabiliyorlar. iyi bir kablo alırsanız sinyal kalitesinde 50 metrede %3 lük bir kayıp olur.
Lavobo , Banyo havalandırma boslugunu kullanın.

Aynen yine bu da aklıma gelmedi :bilmiyom D NetCaliber'in dediği kablodan bulup doğrudan çatıdan havalandırma boşluğundan o kabloyu çekeceğim sorun çözülecek muhtemelen :clap2

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Aynen yine bu da aklıma gelmedi :bilmiyom D NetCaliber'in dediği kablodan bulup doğrudan çatıdan havalandırma boşluğundan o kabloyu çekeceğim sorun çözülecek muhtemelen :clap2
Benden sonra 1 yorum daha yapılmış onuda dikkate almalısınız. sizin üst katlarınızda digitürk kullanan varsa onlara sormak mantıklı olacaktır. Yada digitürk uydu alıcınızı üst katlarda oturan bir komşunuza çıkarıp denemek çok faydalı olacaktır

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Tv uydusunda sinyal gidip-gelmiyorsa ve sadece digiturk alıcısında oluyorsa belkide sorun digiturk çanağındadır,ayarı kaçmış da olabilir ,ayrıca apartman kaç katlı acaba ,yani kabloya para vermeden önce çanağa bir baktırın derim :)

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Kabloda Problem olabilir özellikle şuan kış mevsiminde daha çok eskir kablo ama onun öncesinde servisi yada televizyoncu varsa çanak ayarını kontrol ettirin.

stone Çevrimdışı

stone

Aktif Üye
14 Eki 2019
269
az kaldi, 27 Ocak dan itibaren yeni Uydu faliyete gececek artik 60cm Antenle Digitürkü Eutelsat 7C den izlerseniz

E7C_Predicted_Ku-band_West_Downlink.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt