Vestel 65qa9700 ve bitmeyen sorunlar

seademon Çevrimdışı

seademon

Aktif Üye
21 Mar 2023
216
46
Açıkçası IPS olduğu için siyah netliği ikisinde de mükemmel değil. BOE' nin biraz daha karanlık olmasının sebebi ADS olduğu için siyah performansının biraz daha iyi olmasından dolayı olabilir.
Olabilir renkler falan daha güzel ama karanlık gibi geldi bana

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Olabilir renkler falan daha güzel ama karanlık gibi geldi bana
Esasında kullandıkları panele göre değişir. Mesela Vestel 65Q9900 modelinde kullanılan LG ve BOE marka panelleri karşılaştırdığımızda, BOE'nin de üstün olduğu taraflar var. Mesela LG'nin 85% sRGB değeri hiç iyi değil.

LG DISPLAY
Tipik Kontrast1300:1
G to G6 ms
Yapı TipiIPS
Çözünürlük ve PPI3840×2160 UHD 68PPI
Renk Desteği10 Bit (8+FRC) 1,07 Milyar Renk
Antiglare oranı%3
Sert Katman2H
Geçirgenlik%5,51
Ekran hızı60hz
COF Sayısı8
sRGB%85
Adobe RGB%71
DCI P3%70
NTSC%69
REC 2020%51

BOE DISPLAY
Tipik Kontrast1200:1
G to G8 ms
Yapı TipiADS (IPS)
Antiglare oranı%1
Sert Katman3H
Geçirgenlik%5,10
Ekran Hızı60hz
COF Sayısı12
sRGB%98
Adobe RGB%76
DCI P3%76
NTSC%73
REC 2020%55

seademon Çevrimdışı

seademon

Aktif Üye
21 Mar 2023
216
46
Esasında kullandıkları panele göre değişir. Mesela Vestel 65Q9900 modelinde kullanılan LG ve BOE marka panelleri karşılaştırdığımızda, BOE'nin de üstün olduğu taraflar var. Mesela LG'nin 85% sRGB değeri hiç iyi değil.

LG DISPLAY
Tipik Kontrast1300:1
G to G6 ms
Yapı TipiIPS
Antiglare oranı%3
Sert Katman2H
Geçirgenlik%5,51
Ekran hızı60hz
COF Sayısı8
sRGB%85
Adobe RGB%71
DCI P3%70
NTSC%69
REC 2020%51

BOE DISPLAY
Tipik Kontrast1200:1
G to G8 ms
Yapı TipiADS (IPS)
Antiglare oranı%1
Sert Katman3H
Geçirgenlik%5,10
Ekran Hızı60hz
COF Sayısı12
sRGB%98
Adobe RGB%76
DCI P3%76
NTSC%73
REC 2020%55
boe panelli 65qa9700 TV için karar çıksın bakalım ne diyecekler boe lg önemli değil sıkıntı çıkarmasın yeter ama daha denk gelmedik çok şükür 🤣🤣🤣

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
boe panelli 65qa9700 TV için karar çıksın bakalım ne diyecekler boe lg önemli değil sıkıntı çıkarmasın yeter ama daha denk gelmedik çok şükür 🤣🤣🤣
Boe veya LG IPS gelirse yukarıdaki özelliklerde olacak. BOE benim gözümde kötü değildir, hatta Samsung QN85B gibi baba bir tv modelinde bile BOE panel kullanılmıştır. Fakat local dimming yoksa siyah performansı beklemeyin, siyah renkleri gri'nin bilmem kaçıncı tonu olarak göreceksiniz :hihi

Bir ihtimal HKC marka VA da gelebilir. Hatta renk değerleri kıyaslanırsa en iyisi HKC.

HKC Marka VA Panel
Doğal Kontrast5000:1
G to G (Gri’den griye geçiş)9,5 ms
Yapı TipiVA (FSA)
Renk Desteği10 Bit (8+FRC)
Parlama Engelleme Oranı%2
Sert Katman3H
Geçirgenlik%5,50
Ekran Hızı60hz
COF Sayısı12
sRGB%99
Adobe RGB%79
DCI P3%80
NTSC%70
REC 2020%57

seademon Çevrimdışı

seademon

Aktif Üye
21 Mar 2023
216
46
Boe veya LG IPS gelirse yukarıdaki özelliklerde olacak. BOE benim gözümde kötü değildir, hatta Samsung QN85B gibi baba bir tv modelinde bile BOE panel kullanılmıştır. Fakat local dimming yoksa siyah performansı beklemeyin, siyah renkleri gri'nin bilmem kaçıncı tonu olarak göreceksiniz :hihi

Bir ihtimal HKC marka VA da gelebilir. Hatta renk değerleri kıyaslanırsa en iyisi HKC.

HKC Marka VA Panel
Doğal Kontrast5000:1
G to G (Gri’den griye geçiş)9,5 ms
Yapı TipiVA (FSA)
Renk Desteği10 Bit (8+FRC)
Parlama Engelleme Oranı%2
Sert Katman3H
Geçirgenlik%5,50
Ekran Hızı60hz
COF Sayısı12
sRGB%99
Adobe RGB%79
DCI P3%80
NTSC%70
REC 2020%57
Boe panalde siyah performansı yok ise bendeki boe değil çünkü siyahlar ana renkler harika görünüyor 🤣

Vede servisten gelen arkadaş panel yazılımi güncelledigini beyan etti panel yazılımı 4725 ile girilen menüde hangi sekme altında acaba

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Boe panalde siyah performansı yok ise bendeki boe değil çünkü siyahlar ana renkler harika görünüyor 🤣

Vede servisten gelen arkadaş panel yazılımi güncelledigini beyan etti panel yazılımı 4725 ile girilen menüde hangi sekme altında acaba
Şimdi, önce şunu anlayalım. Cihaz tekrar teslim edildi mi? Çizgi problemi yazılım ile giderildi mi?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Aynen öyle sinirden gülüyorum sanki Vestel önce TV satıyor sonra milletin televizyonunda yazılım deniyor yazılımları fabrikada deneyin
Gerçekten artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Geçen gün bir abimiz beni aradı, başımıza gelen problemlerden, sorunlardan bahsettik, "Sen fazla irdeliyorsun, o yüzden hep senin başına geliyor gibi" dedi birlikte güldük. Evet durumun gülünecek yeri kalmadı sizin için ama gerçekten biraz daha sabır. İnsanı ciddi anlamda yoruyor. Farkındayım. En nihayetinde çözülecek. sonuçta o çizgileri göre göre durma şansları yok.

Yazılım konusunda ise gerçekten ne kadar arge yaparsanız yapın, aynı parti ürünün birinde saçma bir arıza çıkarken bir başkasında hiç problem olmayabiliyor. O yüzden gerçekten (aslında hiç anlaşılmayacak şekilde) şans işi.

seademon Çevrimdışı

seademon

Aktif Üye
21 Mar 2023
216
46
Gerçekten artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Geçen gün bir abimiz beni aradı, başımıza gelen problemlerden, sorunlardan bahsettik, "Sen fazla irdeliyorsun, o yüzden hep senin başına geliyor gibi" dedi birlikte güldük. Evet durumun gülünecek yeri kalmadı sizin için ama gerçekten biraz daha sabır. İnsanı ciddi anlamda yoruyor. Farkındayım. En nihayetinde çözülecek. sonuçta o çizgileri göre göre durma şansları yok.

Yazılım konusunda ise gerçekten ne kadar arge yaparsanız yapın, aynı parti ürünün birinde saçma bir arıza çıkarken bir başkasında hiç problem olmayabiliyor. O yüzden gerçekten (aslında hiç anlaşılmayacak şekilde) şans işi.
Tabiki haklısınız sonuçta abartılacak bir konu değil sohbet muhabbet ve yeni şeyler öğrenmek adına yazıp çiziyorum sayenizde panelleri öğrendim geçen gün işyerine bir marka TV geldi servisci arkadaş baya met etti paneli ne bunun diye sordum kaldı bi sonra çin panel dedi 🤣 bende burdan öğrendim ya çin nedir dedim ya boe mi ads mi lg mi 🤣 servisci arkadaş baktı bana ve iyi günler dedi gitti panelim neymiş servis menüsünden hangisinden bakıyoruz

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,880
Tabiki haklısınız sonuçta abartılacak bir konu değil sohbet muhabbet ve yeni şeyler öğrenmek adına yazıp çiziyorum sayenizde panelleri öğrendim geçen gün işyerine bir marka TV geldi servisci arkadaş baya met etti paneli ne bunun diye sordum kaldı bi sonra çin panel dedi 🤣 bende burdan öğrendim ya çin nedir dedim ya boe mi ads mi lg mi 🤣 servisci arkadaş baktı bana ve iyi günler dedi gitti panelim neymiş servis menüsünden hangisinden bakıyoruz
Yok abartmak kesinlikle söz konusu değil farkındayız. Ne mutlu, bilinçli tüketici oluşturma adımında elimizden birşeyler gelebiliyorsa.

Siz servis menüsü görselini paylaşın, hızlıca bakıp geri dönelim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt