Deprem Sismik İzolatörü

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Binanın karkası yani beton ve demiri toplam bina maliyetnin %25 tekabül ediyormuş.

Arkadaşım, kardeşim, biraderim sayın müteahhitim geriye kalan %75'den çal ama o %25'lik kısım yani binayı ayakta tutan ve değişirilmesi mümkün olmayan yerden çalma be kardeşim.
Hocam hırsız çalar. Mesleği budur. Mesele bizim hırsıza gereken cezayı vermemizle çözülür. Hırsız sadece müteahit değil. Ona şahsi menfaati için dava açmayan savcı da hırsız. Onun çalmaması için gerekli yasaları çıkartmayan, var olan yasanın uygulanmasını denetlemeyen politikacı da hırsız. Hatta o politikacıya kendi rantı için oy veren vatandaş bile hırsız. "İmar affı" meselesinde kaçak yapısına ruhsat verecek partiye oy veren insanın hiç suçu yok mu? Hepimizin içine işlemiş bir çürümüşlük var. Hani Sezen Aksu diyor ya, "masum değiliz hiç birimiz". İğneyi kendine çuvaldızı başkasına hesabı. Hepimizin şapkayı önümüze koyup düşünme vaktidir. Önümüzde seçim var (eğer iptal edilmez ise). Çok süper alternatiflerimizin olmadığının ben de farkındayım. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Malesef malzeme ortada. Keşke her şeyi ithal edebildiğimiz gibi politikacı da ithal edebilseydik.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Google izolatörün fiyatını kabaca araştırdım ortalama adet başına 5000-6000 dolar maliyeti var.

bir binada ortalama 40 kolon olsa 4-5 milyon tl toplam maliyeti olur.

ülkemizde elle tuturlur dairelerin fiyatının 2milyondan başladığı düşünülürse 20 dairelik bir yapıda daire başına 250bin tl maliyet demek.

Can bu kadar UCUZ OLMAMALI.
Hocam üzülerek sektörde çalışan hatta sismik ürünler satan bir firmanın eki bir yöneticisi olarak müteahit kısmının ciğerini bilerekten onların ağzıyla diyorum ki “insan hayatı bu kadar değerli değil”! Yıllarca anlattık çabaladık lakin o koca koca firmaların nasıl yönetildiğini bir görseniz duysanız aklınız şaşar. Ülke içinde her türlü en ucuz malzemeyi kullanan müteahhitler ülke dışında kuzu gibi yatırımcının marka listesi dışında nefes alamazlar. Her işin nasıl yapılacağı ve hangi marka modelden yapılacağı bellidir. Ülkemizde kağıt üstünde bu bilgiler olsada uygulamada müteahhitlerin yatırımcı kısmında birilerini görmesi birilerine güzellik yapması sonucu muadil olarak hem marka hemde imalat metod çok kolay değişir.

Normal bir işte binaların tüm projeleri bellidir çakıştırılır ve her alt yüklenici kendi sorumluluk alanında imalatı yapar lakin bizde cevval davranan alt yüklenici usta başı mühendise ayar verir kafasına göre işe girişir, onun yanlışıyla birlikte tüm diğer disiplinler onun yaptığı işe uyarak kendine en az maliyetli imalatı yaparlar. İşin ilerleme aşamasında görülürkü ihaledeki proje ile yapılan proje bambaşkadır. Herkes imalata yönelik projesini oluşturur ve çakıştırır.

İşin özeti bizim ülkemizde inşaat alanında çok şeyin değişmesi şart. Mühendisine Mimarına değer vermeyen bir ülke maalesef bu tip acıları yaşamaya devam etmeye mahkumdur. Kaldı ki bu yıkılan evlerin müteahitlerinin cürmü benim bahsettiklerimle boy ölçüşemez. Orada dönen hile hurda hatayı varın siz hayal edin.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Çoğu duruma net bir çare ışığı resmen. Ama muadil ürün konusunun aşılması gerekiyor.
Mevzu burada başlıyor. Muadil dedilleri şey aslında muadil olmuyor ama bir şekilde kabul ettiriyorlar. Ufak müteahitlerin cennet köşesinde böyle dertleri yok. Herşeyin en ucuzu en süslüsü seçilerek şişirme iş yapılır. Alan kişide daireye girince kendini oval ofiste zanneder. Bilmezki aslında kalite olarak tıklım tıklım boş bir ev alıyor.

Burada yerel Belediyeler ve tabiki ilgili Bakanlığa çok iş düşüyor. Aslında hepsi tek kişiye bağlı olduğu için dolayısıyla kabahatide o kişiye buluyoruz! İlgili Bakanlık işini yapamıyorsa Sağlık Bakanlığı devreye girerek bu kişilerin üremesini durdurmalı yoksa bu devran böyle dönmeye, bizimde ciğerimiz yanmaya devam edecek.

Zihniyet değişmezse izolatör koymakta işe yaramayacak demek istiyorum. Şu videoyu izlediğimde hiç şaşırmadım. İnşaatların kaba kısımları hakkında çok bilgim ve mesaim olmadı lakin anlattıkları hiç yabancı gelmedi bana.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Mevzu burada başlıyor. Muadil dedilleri şey aslında muadil olmuyor ama bir şekilde kabul ettiriyorlar. Ufak müteahitlerin cennet köşesinde böyle dertleri yok. Herşeyin en ucuzu en süslüsü seçilerek şişirme iş yapılır. Alan kişide daireye girince kendini oval ofiste zanneder. Bilmezki aslında kalite olarak tıklım tıklım boş bir ev alıyor.

Burada yerel Belediyeler ve tabiki ilgili Bakanlığa çok iş düşüyor. Aslında hepsi tek kişiye bağlı olduğu için dolayısıyla kabahatide o kişiye buluyoruz! İlgili Bakanlık işini yapamıyorsa Sağlık Bakanlığı devreye girerek bu kişilerin üremesini durdurmalı yoksa bu devran böyle dönmeye, bizimde ciğerimiz yanmaya devam edecek.

Zihniyet değişmezse izolatör koymakta işe yaramayacak demek istiyorum. Şu videoyu izlediğimde hiç şaşırmadım. İnşaatların kaba kısımları hakkında çok bilgim ve mesaim olmadı lakin anlattıkları hiç yabancı gelmedi bana.

Olaya bak malzemeden çalınmasa bile işcilikten kaçmak için betonun kalitesi düşürülüyor. Lanet Olsun...

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Sırf usta başı yıllardır öyle yaptığı için. Hiç kimse ona doğruyu anlatamaz işi bırakmakla tehdit eder ve çoğu patron böyle “iş bile ustabaşlarına” bağlıdır.

Ben müteahhit olsam o ustabaşılardan çoğunun beynini delerdim. Nereye beni tehdit ediyor. Bence iş hortumculuktan kaynaklanıyor. Ustabaşı minarenin kılıfı. Tencere yuvarlanıyor kapağını buluyor. Hatay belediye başkanı rönesansın müteahhitini savunmaya geçmiş. İşin içine para girince din, siyaset, dünya görüşü, her halt yalan.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Ben müteahhit olsam o ustabaşılardan çoğunun beynini delerdim. Nereye beni tehdit ediyor. Bence iş hortumculuktan kaynaklanıyor. Ustabaşı minarenin kılıfı. Tencere yuvarlanıyor kapağını buluyor. Hatay belediye başkanı rönesansın müteahhitini savunmaya geçmiş. İşin içine para girince din, siyaset, dünya görüşü, her halt yalan.
Ah o PARANIN gözü çıksın.
Dostu Düşman, Düşmanı Dost eder.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Hocam işte çoğunun göbeği bağlı ve kesemiyor çünkü piyadada işten anlayan usta sayısı çok az yetişmiyor. Bunlarda at koşturuyor bu şekilde. Ancak patronun canına çok tak edecekte öyle kovacak. Kaç kere gördüm mühendislerin şantiyede 2. 3. sınıf çalışan muamelesi gördüğünü. Onlara okumuş cahil imza yetkilisi olarak görüyorlar. Usta ağzıyla konuşan mühendise bayılırlar ama diğer tarzın altını kazarlar yada uçurtma yapar uçururlar. Malesef inşaat sektöründe problem çok büyük. Malzemeyi iyi alsanız işçilik zayıf çoğu zaman.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Hocam işte çoğunun göbeği bağlı ve kesemiyor çünkü piyadada işten anlayan usta sayısı çok az yetişmiyor. Bunlarda at koşturuyor bu şekilde. Ancak patronun canına çok tak edecekte öyle kovacak. Kaç kere gördüm mühendislerin şantiyede 2. 3. sınıf çalışan muamelesi gördüğünü. Onlara okumuş cahil imza yetkilisi olarak görüyorlar. Usta ağzıyla konuşan mühendise bayılırlar ama diğer tarzın altını kazarlar yada uçurtma yapar uçururlar. Malesef inşaat sektöründe problem çok büyük. Malzemeyi iyi alsanız işçilik zayıf çoğu zaman.

Dostum mühendis konusunda sonuna kadar katılıyorum. Bu biraz da çekememezlikten geliyor. Bilim, eski tarzı silince kabızlık başlıyor. Bir nevi ezikliğin dışa vurumu.

Benim önceki mesajda dediğim, ben patron olacağım, parasını vereceğim, bana artistlik yapacak öyle mi. Vallahi kovmam, inşaatta ıslayıp ıslayıp odunu veririm. Üç günde mum olur. Gidebiliyorsa gitsin göreyim. Bunlar şirketi kurmuş. Patron dürüstse hepsi istemeyerek de olsa uyar. Gerisi tavşan kaç tazı tut.

Ah o PARANIN gözü çıksın.
Dostu Düşman, Düşmanı Dost eder.

Şapkamı çıkarıyorum saygıyla.

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Hocam üzülerek sektörde çalışan hatta sismik ürünler satan bir firmanın eki bir yöneticisi olarak müteahit kısmının ciğerini bilerekten onların ağzıyla diyorum ki “insan hayatı bu kadar değerli değil”! Yıllarca anlattık çabaladık lakin o koca koca firmaların nasıl yönetildiğini bir görseniz duysanız aklınız şaşar. Ülke içinde her türlü en ucuz malzemeyi kullanan müteahhitler ülke dışında kuzu gibi yatırımcının marka listesi dışında nefes alamazlar. Her işin nasıl yapılacağı ve hangi marka modelden yapılacağı bellidir. Ülkemizde kağıt üstünde bu bilgiler olsada uygulamada müteahhitlerin yatırımcı kısmında birilerini görmesi birilerine güzellik yapması sonucu muadil olarak hem marka hemde imalat metod çok kolay değişir.

Normal bir işte binaların tüm projeleri bellidir çakıştırılır ve her alt yüklenici kendi sorumluluk alanında imalatı yapar lakin bizde cevval davranan alt yüklenici usta başı mühendise ayar verir kafasına göre işe girişir, onun yanlışıyla birlikte tüm diğer disiplinler onun yaptığı işe uyarak kendine en az maliyetli imalatı yaparlar. İşin ilerleme aşamasında görülürkü ihaledeki proje ile yapılan proje bambaşkadır. Herkes imalata yönelik projesini oluşturur ve çakıştırır.

İşin özeti bizim ülkemizde inşaat alanında çok şeyin değişmesi şart. Mühendisine Mimarına değer vermeyen bir ülke maalesef bu tip acıları yaşamaya devam etmeye mahkumdur. Kaldı ki bu yıkılan evlerin müteahitlerinin cürmü benim bahsettiklerimle boy ölçüşemez. Orada dönen hile hurda hatayı varın siz hayal edin.
Ben de mesleğim gereği şirketleri ve dahili birimlerini çok geziyorum. Benim tecrübelerim de aynı sizin gibi. Bizde ast üst ilişkisi resmen yıkıcı bir üstünlüğe sahip. Tıpkı komünist Rusya gibiyiz. Aşağıdakiler "doğru bilseler bile" seslerini çıkartamıyorlar. Çünkü kariyerleri susup kafalarını sallamalarına bağlı. Şöyle bi örnek vereyim, koskoca şirket, 3 tane fabrikası var mesela, adamların işe aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, ki bu adamın en üst düzey yaptırım gücü olması lazım, resmen yeni mezun bir çocuk. Konuşurken titreyen, korka korka konuşan bir çocuğa, tüm işçilerin güvenliği emanet edilmiş. Bu "çocuk", olası riskleri değerlendirecek de, gidip müdürüne rapor edecek ve diyecek ki işte şu şu birimlerde risk var işçilerin başına bişey gelebilir vesaire. Bu ülkede o müdür buna bi "s...ktir" çeker ve o dakika kovar. Çocuğun kariyeri biter. Ülkenin neresinden tutsanız elinizde kalan bir sistemi var. Pardon, sistem yok. Hani Fatih Terim demiş ya, taktik maktik yok, bam bam bam. İşte adam ülkemizi özetlemiş.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu milyonluk evlerde fazlası ile kazıklıyorlar milleti ne gerekli ise takılsın hatta böyle yerlerde zorunlu olsun.

Geri
Üst Alt