Deprem Sismik İzolatörü

K Çevrimdışı

KaaN

VIP
2 Şub 2023
30
Deprem Sismik İzolatörü nedir
Depremlerin neden olduğu potansiyel hasarı azaltmak için, perde duvarlar veya çapraz çerçeveler eklenerek binanın rijitliğini arttırılmaya çalışılırdı. "Sismik Taban İzolasyon Sistemi", yapıyı zeminden yalıtarak, yapıyı sismik şok yayılımlarının azaltılması prosesidir.

Deprem Sismik İzolatörü ne işe yarar

"Sismik Temel İzolasyon Sistemi", yapısal hasar olasılığını azaltmanın yanı sıra, bina içindeki bilgisayarlar, hassas aletler, tıbbi cihazlar ve iletişim sistemleri gibi ekipmanlarda ikincil hasarları da en aza indirir.

img_antiseismic_rubber_10.gif

s-028cd11412db38162ae716d07302b3c744e80cb0.webp

s-0418e2c42ed62aa69b1489a328a4420dfc62f6b9.webp

s-af94a8c6948090d7b0727c53069eeef30aa6840c.webp

Deprem Sismik İzolatörü yaraları nelerdir.
  • Yüksek düzeyde can güvenliği
  • Aynı oranda minimum düzeyde bakım gerekliliği
  • Araştırma ve geliştirmeye ait projelerin korunması
  • Yapıda bulunan mimari ve taşıyıcı elemanlarda minimum hasar
  • Şiddetli sonrasında hemen kullanım olanağı
  • Köprü ve viyadükler de hasar görmeksizin kullanımına devam edilmesi
  • Ulaşım yapılarında devam eden süreklilik
  • Yapı içerisinde yer alan eşya ve cihazların korunması

Deprem Sismik İzolatörünün Çalışma Mantığı

Bu sistemlerin ülkemizde ki tüm binalarda zorun hale getirilmesi gerekmiyor mu.!

Kaynak: bridgestone - onedio

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868
Google izolatörün fiyatını kabaca araştırdım ortalama adet başına 5000-6000 dolar maliyeti var.

bir binada ortalama 40 kolon olsa 4-5 milyon tl toplam maliyeti olur.

ülkemizde elle tuturlur dairelerin fiyatının 2milyondan başladığı düşünülürse 20 dairelik bir yapıda daire başına 250bin tl maliyet demek.

Can bu kadar UCUZ OLMAMALI.

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
Ha yasa ağzına sağlık.
Tamam tevekkül edelim ama aptalığında gereği yok.

Tevekkül: tedbir bizden takdir Allah tan.

Hani tedbir. Deprem ülkesisin. Her ilin zeminine göre yapı şartnamesini oluşturman ve bundan zerre taviz vermemen şart. Bunu geçtik, adam gibi bir denetim yok. Yapıdenetim sistemi oluşturuyorsun, yapıdenetim firması ticaretin içinde; pazarlık usulü iş alabiliyordu. Daha yeni kura sistemine geçildi. Bu adam hangi yapıyı nasıl denetleyecek. Depremden korunma için kentsel dönüşüm diyorsun, olay rantsal dönüşüme dönmüş. Ver evini al kümesini diyor müteahhit. Nasıl versin insanlar. Vatandaşın eski evini alacak, birebir aynısını yapacaksın. Nasıl yaparsan yap, her halta milyarlarca dolar bulup, harcayabiliyorsan buna da harcayacaksın. Hiç yapamıyorsan 15, 20 yıllık faizsiz kredi açacaksın. 24 yılda bir arpa boyu yol alınmamış. Her halt ranta, nasıl cukkalarıma dönmüş. Sonra bik bik. Eleştiren; vatan haini. Hep birlikte göreceğiz, bundan da zerre ders alınmadan unutulup gidecek. Yeni felaket geldiğinde yine biz yırtınacağız yine aynı film oynayacak.

Naci Görür, Hatay ve İstanbul tehlikeli dedi. Olabildiğince tedbirli olun.

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Bu fikirler her depremden sonra ortaya atılır. Raylı sistem, izolatör vs. bunların hiç biri yeni fikirler değil. Daha önce de dinlemedik yine dinlemeyeceğiz. Ve evet, Türkiye'de insan hayatı "ucuz". Olmamalı kısmına katılıyorum elbette, ama bunu biz istiyoruz. Ucuz olmayı tercih ediyoruz. Ucuz evlerde yaşayıp ucuz işlerde çalışmayı tercih ediyoruz. Zenginlere biat ediyoruz. El etek öpüyoruz. Çünkü fakiriz. Hem kültürel yönden fakiriz, hem de finansal yönden. Yani batının bugüne nasıl geldiğini kaç yurdum insanı araştırdı acaba? Batı nasıl oldu da bu medeniyet seviyesine ulaştı? Ülkemin insanı bunu merak edip araştırmaz. Ha neyi araştırır, namaz kaç rekattır? Oruç nasıl bozulur.... Bi de en sevdiğim, 90'larda herkesin elinden düşürmediği "Harun Yahya" kitapları (Adnan Oktar). Onları maşallah herkes okudu evet. Eminim çok şey öğrenmişlerdir. En sevdiğimiz yönetim sistemi de komünizmdir. Hani şu Rusya'yı batıran sistem var ya, işte o. Armut piş ağzıma düş olan her şeye bayılırız. Kısa yoldan köşe dönmelere doymayız. Her şeyin "tek" olması gerektiği konusunda bir ideoloji bize yüklenmiş zamanında. İşte tanrı tek olacak, kitap tek olacak, ve tabi ülkeyi "tek adam" yönetecek. Acaba böyle olmasaydı da, birden çok tanrımız olsaydı, birden çok kitap okusaydık ve ülkeyi tek adama emanet etmeseydik......... Hani demokrasi diyolar ya, nasıl oluyo ki öyle "tek" kafası ile. Tekbiiiiiiiiir!!!!????????

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868
Bu sismik izolatör için belirli bir daire ve kat sayısı belirlenip zorunlu olmalı. Her binada olması imkansız bir durum. Tanesi 100.000₺.
Ev fiyatlarının 2-3 milyonu bulduğu ortamda 100binin lafı olmamalı kaldı ki can güvenliğinin yanında mal güvenliğini de sağlıyor.

örnek 2milyonluk evi dask yaptırın yıkıldığında alacağınız 400bin bandinda olacaktır.

100bintl hem canınızı hemde malınızı koruyacaksınız bence çok değil.

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Bu sismik izolatör için belirli bir daire ve kat sayısı belirlenip zorunlu olmalı. Her binada olması imkansız bir durum. Tanesi 100.000₺.
Selamlar. Dünyada 195 ülke var. Biz yani Türkiye ve Japonya, dünyanın en sismik faal iki ülkesi. Sizce paramızı nereye harcamalıyız eğer buna değil ise? Japonların paralarını neye harcadıkları hususunda araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü ikimizden birisi bir hata yapıyor. Ya Japonlar ya da biz.... Başka sözüm yok.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,265
Bir yasa çıkarıp izalatörü zorunlu hala getirmek çok kolay, beyzadelerin bir ellerini havaya kaldırmasına bakar. Peki yaparlar mı ? Sanmıyorum, 99 depremindede 20 bine yakın insan öldü, geçen 23 senede ne yapıldı, koca bir hiç. O zaman ders alınsaydı bu günü yaşamazdık. Demirden, çimentodan, tuğladan çalıyor kansızlar, izalatör mü takacaklar kolonlara.

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Ülke olarak zaman algımız çok kısa. "Günü kurtarmak" üzerine kurulu bir anlayışımız var. Böyle büyük ve ölümlü depremleri sürekli yaşıyoruz, bir kaç ay konuşuyoruz ve sonra rafa kaldırıyoruz. Ölenler öldüğü ile kalıyor. Daha şimdiden "yabancı" üniversiteler, bu depremi ve yarattığı etkileri araştırmak için planlar yapıyorlar. Eminim dünyanın her yerinden bir çok araştırmacı gelip bakacaktır. Bu insanların yazacakları şeyleri bizi yönetenler ya da en azından onların "bilim danışmanları" açıp okuyacak mı acaba? Açıp okuyacak olanlar (pardon kopyala yapıştır yapacak olanlar demeliydim) meslek lisesinden bozma yerli üniversitelerimizden mezun olmak ya da doktora almak için tez yazan yurdum insanı olacaktır.

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
338
Ülkemin ortalaması neyse, karar alıcıların bir tık bunun altında olduğu da düşünülürse nice depremlere gebe bu topraklarda çıkarılacak bir af alınacak her tedbiri bertaraf ediyor.kim istiyor affı?
Sen ,ben ,o.amcam dayım dedem babam vs.
Af çıkınca; hangimiz elinde pankart ,ilgili kamu binalarının önünde bagirdik , yanlışa yanlış diye söyledik.yasa çıksa izolatör şart diye, onun da 20 liralık içi boşaltılmisını takarız.
Muayeneden geçemeyen aracımıza masraf yapacağımıza, hatayı düzelteceğimize usta der ki muayeneden geç ,geri gel sökeriz parçayı .makul gelir çoğumuza bu durum.neden çünkü fakiriz.
Yanlış anlaşılmasın sadece maddi manada değil söylediğim .
Hangi müteahhit ben izolatorlu yaptım fiyatım o yüzden yüksek dedi de biz kabul etmedik.
Ama unutmayın arz talep meselesi :alacagimiz evin mutfağı,ebeveyn banyosu,gömme dolabı,kartonpiyeri,balkon kapatması bizim önceliğimiz.
Kimseyi eleştirmiyorum, özeleştiri yapıyorum.uzerine alınan varsa alınır alınmayan ben öyle yapmıyorum der.
Ama ben deprem yönetmeliğine uygun denetlendigini düşünüyordum diye mazeret üretene sorarım bu insanlar senin akraban , arkadaşın,komşun vs. değil mi?hep mi hırsızlar,üç kagitcilar inşaat sektöründe.
Ancak deprem olunca foyalari ortaya çıkan hergun konuştuğumuz,halhatir sorduğumuz,mesleğimiz dolayısı ile etkileşimde bulunduğumuz senin benim gibi belki biraz daha zengin olduğu için de toplumda saygın olduğu düşünülen kişiler.
Onlar utanır mı şimdi?yoksa bizim suratlarına tukurecek cesaretimiz var mı?
Yoksa tukurugumuz rüzgardan geri gelir de suratimiza çarpar mı? saygılarımla...

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Bu sistem hali hazırda şehir hasta hanelerinde kullanılıyor.

Fakat bir olay daha var, deprem can almaz doğru ama burada asıl sorun sadece evlerin temeli değil, komple sağlam olmaması.
Ev yıkılınca kat boşluğu kalması bile can kaybı olmamasını sağlar, ama evlere bakınca kat kat olmuş hepsi, bunlar iyi araştırılmalı.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,868
Binanın karkası yani beton ve demiri toplam bina maliyetnin %25 tekabül ediyormuş.

Arkadaşım, kardeşim, biraderim sayın müteahhitim geriye kalan %75'den çal ama o %25'lik kısım yani binayı ayakta tutan ve değişirilmesi mümkün olmayan yerden çalma be kardeşim.

Geri
Üst Alt