Deprem Anında Yapılması Gerekenler

fixer Çevrimdışı

fixer 

Aktif Üye
10 Kas 2022
86
34
Merhaba herkeze. Konuyu bilerek açtım .Tartişalım ögrenelim.
Depremde mobilya yanına ucgen sekilde kurtulma.
Ust kata kacma veya alt kata kacma.vb.
depremde mobilya buzdolabi gibi esyalarin yanina durmak bizi kurtarcagina inanmiyorum cunku bir beton parcasini direnc gosteremez mobilyalar sunta veya mdf bunlarda daha cok bizi koruma degilde sikinti yasatacagini dusunuyorum .
Kacarken ust kata kacilmasi taraftariyim .
Bunlar benim dusuncem beraber tartisalim .

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Depremde mobilya yanına ucgen sekilde kurtulma.
Ust kata kacma veya alt kata kacma.vb.
depremde mobilya buzdolabi gibi esyalarin yanina durmak bizi kurtarcagina inanmiyorum cunku bir beton parcasini direnc gosteremez mobilyalar sunta veya mdf bunlarda daha cok bizi koruma degilde sikinti yasatacagini dusunuyorum .
Kacarken ust kata kacilmasi taraftariyim .
Yaşam üçgeni ABD gibi ahşap gibi hafif yapı malzemelerinden üretilmiş yapılarda işe yarar. Çünkü mobilya ve buzdolabı gibi yapılar bu yükleri kaldırabilir. Betonda pek şansınız yok ne yazık ki. Beton yapılarda kirişlerin yanı (altı değil) bu görevi üstlenebilir ama nereye kadar.
Merdivenler genel olarak binanın en noktasıdır zayıftır ancak dönerek çıkılanlar bunların arasında en zayıfıdır. Ancak öyle bir sallantıda yürüyebileceğinizi ve hatta koşabileceğinizi düşünüyorsanız çok iyimsersiniz diyebilirim.

Ayrıca böyle bir duruma hazırlıklı olmak için sayfalarca yazı da yazılsa pek bir anlamı olmayacaktır. Böyle bir durumda panik anı söz konusudur. Panik anında akıl yürütme ve düşünme yetinizi büyük oranda yitirirsiniz. Zaten bunun için harcayacak zamanınız da yoktur çünkü saniye değil saliseler önemlidir. Bunun için planlı ve plansız tatbikatlar yapmanız lazım. Bu durumda panik olmazsınız ve kas hafızanız devreye girer.

Hani geçen sene Kasım ayında soranlara deprem tatbikatı yapıldı. AFAD Merkezinde şarkı çalıyordu alarm yerine. Ne şirket ne de kişisel hattıma bir uyarı gelmedi. Benim gibi binlerce kişi de vardır. Eşimin de ne şirket ne de kişisel hatlarına bir uyarı gelmedi. 1 hafta sonra iş nedeniyle bir arkadaşımla Almanyada'ydım. Toplantı odasında sadece ikimiz varken bir anda her iki telefonum da sesleri kapalı olmasına rağmen ciyak ciyak ötmeye başladı. Arkadaşınkiler de ötüyordu. Neyse kapattık ve sonrasında alman arkadaşlara sorduk ne olduğunu. Planlı bir durummuş. Yıllar önce acil durum bir sistem kurulmuş ve etkinliğini deneyebilmek için test edilmiş. Türkiye'de, Türk operatörlerde 4 hattın hiçbirine uyarı gelmezken, Almanya'da Türk GSM operatörü olmama rağmen o uyarıyı alabiliyorsam problemin nereden başladığına bakmak gerekir.

fixer Çevrimdışı

fixer 

Aktif Üye
10 Kas 2022
86
34
Cogu bu isle ugrasan dernek sinifta kaldi .ne yapacaklarini bilmediler koordinasyon sifir .isi bilen yerine parti adamlari gitti afada adam ben insaatciyim beni goturun siz ne kesilcegini nerden bilceksiniz demesine ragmen goturulmedi mazot sevkiyati yapilamadi oraya bussuru insan gitti suanda tesisat olmadigi icin bekliyorlar 10 kisinin 5 kepceye bakiyor gerisi calisiyor.sacma sapan sistemsinz islemler yapildi.3 gun bugun 4 cu gun acik daha sistem oturdu ama ilk 24 saat cok hizli olunmaliydi.
Buraya gidecekler insaatciler itfaiye maden dag arama guruplari arama kurtarma ekipleri bv kisiler gidecekti sen ben bisey bilmeden o molozun ustunde bir isimiz yok.Gercekten kurtarcaksak hepimiz gidelim ama profosoynelik olmasi gereken bir yer.

Yazdım ve sildim Sözün bittiği yerdeyiz ne kadar yazsak çizsek boş.
Cok yazilcak sey var ama susuyoruz .

Herkez elektronikci herkez polis herkez itfaiyeci herkez bilgisayarci herkez muhendis bizim tek sikintimiz bu ...

Bu ulke particilik sen pasasin sen mudursun yalakaligi bittiginde biyere gelecek.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bu gibi sorunlar Adapazarı ve Düzce depremlerinde de yaşanmıştı. İşgücü olmasına rağmen ekipman eksikliği sıkıntısı baş göstermişti çünkü ekipmanlar da göçük altlarında kalmıştı. Bunun üzerine açık alanlara turuncu renkli kontaynırlar içine gerekli olan ekipman, yiyecekler konmuştu. Sonrasında birer birer kayboldu bunlar.

Şu an yerlerinde ne olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

fixer Çevrimdışı

fixer 

Aktif Üye
10 Kas 2022
86
34
Bu gibi sorunlar Adapazarı ve Düzce depremlerinde de yaşanmıştı. İşgücü olmasına rağmen ekipman eksikliği sıkıntısı baş göstermişti çünkü ekipmanlar da göçük altlarında kalmıştı. Bunun üzerine açık alanlara turuncu renkli kontaynırlar içine gerekli olan ekipman, yiyecekler konmuştu. Sonrasında birer birer kayboldu bunlar.

Şu an yerlerinde ne olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.
Bu ulkede canavar tas kiricilari ureten satan 10 bin tane firma vardir seferlik ilani yaparsin herkezin malina el koyarsin gonderirsin veya belediye olarak satin alirsin cok kolay islemler bunlar su gonderecegine tesisat gonder.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,744
Paylaşım için teşekkürler oldukça yararlı olacağı kanaatindeyim.

Kişisel görüşüm binada perde betonların yanında uygun poziyon alarak beklemek olduğunu düşünüyorum
beton blok halinde olması nedeniyle kırım ve ufaklanmalara karşı daha mukavetlidir.

asansör daireleri perde beton olarak yapılır.
(merdiven dairesini kast etmiyorum)

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Bizim bina toki yapımı tünel kalıp şeklinde sadece ön kısımlar tuğla diğer yerler perde beton şeklinde.Rabbim en iyisini bilir ancak kolon köşelerinde beklemek en doğrusu gibi geliyor bana şahsi fikrim.

Rabbim tüm depremi yaşayanlara sabır versin. İnşallah vefat edenlerde cennetle müjdelenen şehitler olsunlar.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,243
62
Bence şu anki duruma göre,bu deprem gibi insanların çoğu gece uykusundayken olursa fazla yapacak bir şey yok gibi.İnsanlar uykudan panikle uyanacak ne yapacağını,nereye saklanacağını veya ne tedbirler alacağını sağlıklı şekilde düşünecek çok mümkün değil.Öncelikle aktif bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeği insanların beynine bir şekilde(ta küçüklükten itibaren)adeta kazınacak.Sonra sık sık gerçek tatbikatlar yapılarak,bedenen ve beyinen antrenmanlı hale gelmeliyiz.Böylelikle deprem anında panik yapmadan sakin olarak,ne yapacağımızı uygulayabilelim ve en az zararla atlatalım.Tekrar milletimizin başı sağ olsun,hayartını kaybedenlereAllah'tan rahmet,yaralılara şifa,yakınlarını kaybedenlere sabır dilerim.

Geri
Üst Alt