Dell U2410 monitör kısmi kararma

A Çevrimdışı

alidereli

Yeni Üye
25 Ocak 2023
5
48
Merhaba arkadaşlar,
Denizli'de yaşıyorum ismim Ali.
Kullanmakta olduğum Dell marka U2410 model monitörüm var. Bu monitör çok donanımlı fakat üretimi devam eden bir monitör değil. Sanıyorum ki yedek parçalarını bulmak imkansız.
Ekranın sağ tarafında hafif bir karanlık kısım mevcut (parmak basma izi kadar ve biraz da aşağıya kadar inen).
Monitör ilk çalışmaya başladığında hiç dikkat çekmiyor fakat yarım saat kadar çalıştıktan sonra biraz ısınmaya başlayınca daha çok belirgin hale geliyor. Düz renk ağırlıklı bir masaüstü duvar kağıdı seçildiğinde göze batıyor. Monitörde ölü piksel yok. İlk başta panel içi tozlanma ihtimalinden şüphelendim. Televizyon tamircisi olan bir ustaya gösterdiğimde tozdan ziyade panel ile alakalı bir sorun gibi göründüğünü ve söküldüğü taktirde daha kötü olabileceğinden bahsetti.

1674647634720.jpg

Fotoğrafta hafif gibi gözükse de gerçeğinde daha çok belirgin durumda.
Bu konu ile ilgili tecrübelerinizden faydalanıp yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Özellikle Samsung televizyonların panellerinde çok denk geldiğim, hücrenin yapısal bütünlüğünün bozulması gibi görünse de tam olarak öyle de durmuyor :alala
Yani şey gibi düşünün, likit kristaller her biri belirli bir hücre duvarının içerisinde hareket etmesi gerekirken duvar yıkılmış da x hücresi y hücresinin alanına dağılmış gibi düşünün.

Yine de fotoğraftan tam bir durum tespiti yapamadığımı belirtmek isterim.

A Çevrimdışı

alidereli

Yeni Üye
25 Ocak 2023
5
48
Merhaba Adem bey,
anladığım kadarı ile panel arızası varsa mantık olarak tamir veya değişim yoluna gitmek yerine yeni model bir monitör alınabilir düşüncesi hakim.
Kullandığım monitörün yatay tarama olarak 15 KHz desteği mevcut, bu yüzden benim için çok önemli. Yeni alınacak olan monitörlerde bu özellik yok. Problemin anlaşılabilmesi ve eğer çözüm bulunabilecek ise tamir edilmesini çok isterim. İşte bu kısma gelindiğinde elim kolum bağlanıyor.
Yoğun olduğunuzu düşündüğüm için ilgilenebilecek vaktiniz var ise sizinle iletişime geçmek isterim. Teşekkürler.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba Adem bey,
anladığım kadarı ile panel arızası varsa mantık olarak tamir veya değişim yoluna gitmek yerine yeni model bir monitör alınabilir düşüncesi hakim.
Kullandığım monitörün yatay tarama olarak 15 KHz desteği mevcut, bu yüzden benim için çok önemli. Yeni alınacak olan monitörlerde bu özellik yok. Problemin anlaşılabilmesi ve eğer çözüm bulunabilecek ise tamir edilmesini çok isterim. İşte bu kısma gelindiğinde elim kolum bağlanıyor.
Yoğun olduğunuzu düşündüğüm için ilgilenebilecek vaktiniz var ise sizinle iletişime geçmek isterim. Teşekkürler.
Bir üst seviyede destek alabilmek için bana o monitörün kapağının açılıp panele bağlı buffer board üzerindeki kodların aktarılması gerekli :ok
Ona göre Çin de yaşayan arkadaşımız ile irtibata geçip araştırmasını rica edebiliriz.

A Çevrimdışı

alidereli

Yeni Üye
25 Ocak 2023
5
48
Merhaba Adem bey,
biraz geç yazdığım için özür dilerim. Daha önceden monitör sökme ile ilgili pek tecrübem olmadığı için bir yerlerini bozar ve kırarım düşüncesiyle internetteki malum video paylaşım sitesine girip bol bol video izledim. Şansım varmış ki aynı model monitörün videolarına denk geldim. Bugün başına geçtim. Sökme işleminin bazı yerlerinde strese girdiğim anlar da oldu ama düzgün bir şekilde söküp vida arttırmadan geri toplayabildim.
Dell U2410 buffer board aramalarında sonuç bulamadım fakat bahsettiğiniz kart T-con board olmalı diye düşünüyorum, yanlışım varsa düzeltiniz.
İlginiz için teşekkür ederim, bir üst seviye için gelişmeleri takip edeceğim.

##### Arka Kapak
arka-kapak307505bcc1c4dafe.jpg

##### Power Board - Main Board
Main board üzerinde bir tane 470uF 25V kondansatör şişmiş gözüküyor.
power-board---main-boardf8e5a6005090e5c6.jpg

##### Panel Arkası
panel-arkasieef8cbbb451b9660.jpg

##### T-con Board
T-con-board672950bc838fbb51.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt