Davlumbaz Yağ Akıtıyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Eşim 1,5 2 haftadır davlumbazdan yağ damladığını söylüyor?Sizce sorun neyden kaynaklıdır?Tam 3 yıllık davlumbaz ilk yıl karbon filtre ile kullandık , daha sonra ben balkona delik delerek boruyu balkona uzattım.Merak ettiğim motorun kendi yağı varmı yoksa yemek yağları boruya mı yapışmış da buharla süzülmeye başladı?

Çözüm yolu olarak haftasonu boruyu değiştirmeyi düşünüyorum ancak biraz zahmetli olacak zira boruyu delik kenarlarına alçıyla yapıştırdım.Ayrıca çok sesli çalışıyor ses içinde öneride bulunursanız sevinirim.

20181016_203702.jpg
20181016_203138.jpg
20181016_203117.jpg
20181016_203103.jpg
20181016_203049.jpg
20181016_203041.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

meebbe meebbe, Sota Sota A Ado newrophat newrophat Umut Barış Umut Barış

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Temizleyin altı ayda bir bence.
Borudaki yağlar sıcaktan eriyip akıyor da olabilir.
Boruya dışarıdan yağmurla su falan geliyor mu?

crysannche Çevrimdışı

crysannche 

Yeni Üye
8 Mar 2018
35
50
Yemek buharı ile birlikte kullanılan yaglar da boruya bulaşıyor. Zaman ile o yaglar geriye dogru sızma yaparlar. Uzun bir temizlik işi cıkmış size. Yağ sökücü sprey ile iyi bir temizlik lazım. İmkanınız var ise botuyu sökün ve dısarda güzelce temizleyin. Ve eğimi ocağa dogru değilde bacanın cıkıs noktasına dogru verirseniz yag içeri değil dısarı dogru akacaktır.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Eşim 1,5 2 haftadır davlumbazdan yağ damladığını söylüyor?Sizce sorun neyden kaynaklıdır?Tam 3 yıllık davlumbaz ilk yıl karbon filtre ile kullandık , daha sonra ben balkona delik delerek boruyu balkona uzattım.Merak ettiğim motorun kendi yağı varmı yoksa yemek yağları boruya mı yapışmış da buharla süzülmeye başladı?

Çözüm yolu olarak haftasonu boruyu değiştirmeyi düşünüyorum ancak biraz zahmetli olacak zira boruyu delik kenarlarına alçıyla yapıştırdım.Ayrıca çok sesli çalışıyor ses içinde öneride bulunursanız sevinirim.

20181016_203702.jpg
20181016_203138.jpg
20181016_203117.jpg
20181016_203103.jpg
20181016_203049.jpg
20181016_203041.jpg

meebbe meebbe, Sota Sota A Ado newrophat newrophat Umut Barış Umut Barış

Aslında sizin titizliğinizi biliyor olmasam, ''Yağ filtrelerini sık temizlememişsiniz'' derdim lakin diyemiyorum siz olduğunuz için. Bu koşullarda yağ filtrenizin başarısını sorgulamak gerekiyor zira en dışta bulunan alüminyum filtre aslında yağ buharı içindir. Anaç zaten yağ buharının mümkün olduğunca az şekilde iç sisteme sızmasını sağlamaktır. Yine de nadiren de olsa bu durumlar ile karşılaşıyoruz elbette.

Yalnız eğimi dışarı verin yağ dışarı aksın tezine çok katılamayacağımı da belirtmek isterim zira yağın dışarı akması (ki borunun nerede bittiğini bilmediğimiz için içeri de akabilir duvar tarafından) başka sorunlar doğuracaktır düşüncesindeyim.

Hemfikir olduğum konu size iyi bir temizlik işi çıkmış olması, peki kaç senede bu hali aldı?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
likte kullanılan yaglar da boruya bulaşıyor. Zam
Yemek buharı ile birlikte kullanılan yaglar da boruya bulaşıyor. Zaman ile o yaglar geriye dogru sızma yaparlar. Uzun bir temizlik işi cıkmış size. Yağ sökücü sprey ile iyi bir temizlik lazım. İmkanınız var ise botuyu sökün ve dısarda güzelce temizleyin. Ve eğimi ocağa dogru değilde bacanın cıkıs noktasına dogru verirseniz yag içeri değil dısarı dogru akacaktır.

Boruyu komple değiştiririm hocam .Aslında eğimi de bilerek duvara doğru vermiştim.Asıl korkum motor içinde yağ birikmesi .Onu sökmem zor olur .

Haftasonu bir boruyu sökelim göreceğiz artık.

Aslında sizin titizliğinizi biliyor olmasam, ''Yağ filtrelerini sık temizlememişsiniz'' derdim lakin diyemiyorum siz olduğunuz için. Bu koşullarda yağ filtrenizin başarısını sorgulamak gerekiyor zira en dışta bulunan alüminyum filtre aslında yağ buharı içindir. Anaç zaten yağ buharının mümkün olduğunca az şekilde iç sisteme sızmasını sağlamaktır. Yine de nadiren de olsa bu durumlar ile karşılaşıyoruz elbette.

Yalnız eğimi dışarı verin yağ dışarı aksın tezine çok katılamayacağımı da belirtmek isterim zira yağın dışarı akması (ki borunun nerede bittiğini bilmediğimiz için içeri de akabilir duvar tarafından) başka sorunlar doğuracaktır düşüncesindeyim.

Hemfikir olduğum konu size iyi bir temizlik işi çıkmış olması, peki kaç senede bu hali aldı?
Vallahi hocam beni tanıyorsunuz :)

Eşim de en az benim kadar hatta benden daha titiz.

Dolaplar yapılırken bu boru meselesinden , nasıl saklayabiliriz gözükmesin diye kavga ettik marangozla :)

Gelen vestel servisi ilgili arkadaşlar yukarıda tam sıfır ayarladı sağ olsun.Hatta elektrik tesisatına denklediler kısa devre yapmışlar ben aşağıya sigortayı açmaya gittiğimde gelene kadar bitirmişlerdi.Birde söylemediler tabi ben anladım kabloları sökünce hepsinin izolesi yırttık Boru için Allah a emenat duruyordu.eşimle kabloları değiştirmiştik.Arkadaşlar tanıdık diye şikayet etmemiştim.Yani 3 yıl önce bu davlumbazla böyle bir anımız var hocam .

Markası biliyorsunuz vestel 3 yıl oldu.Eşim sesinden dolayı çok kullanmayı sevmiyor.Balkon kapısını açıyor genelde.Ancak soğuk havalarda özellikle kokulu yemeklerde kullanıyor.Üzerindeki filtrelerde kendi filtresi . Düzenli olarak her ay yıkayıp temizler eşim.

Umarım boruyu değiştirmekle işimiz çözülür.Motor içinde yağ biriktiyse vay halimize :(:saskin:deli1

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt