Cuma günleri tatil olmalı mı?

Cuma günü tatil olsun mu?

• Kullanılan toplam oy
    43
  • Anket kapatılmış .
yzzze Çevrimdışı

yzzze 

Aktif Üye
30 Eki 2019
129
74
Aslında çalışma günü olarak p.tesi ve salı yeter gerisini tatil yapsınlar bize yakışan budur bence, ekonomi, hayat standartı bizde tavan zaten.

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Ben şahsen tam aksine tatil gününün belirli günler olmasına tamamen karşıyım. Benim fikrimce her gün 2 vardiya olmalı ve insanlar kendi tatil günlerini kendileri seçebilmeli. Yani haftada 45 saat çalışacak, kalanı tatil veya fazla mesai.

Cumartesi Pazar tatil deniliyor ama 2022 istatistiklerine göre halkın %82'si cumartesi günü de çalışıyor.
Pazar günü izinlisiniz ve valilikte kırılan ehliyetinizi yenilemeniz lazım. Ne yapacaksınız?

İşsizlik oranı %20+'larda iken yoğun çalışma koşulları olan işlerde günlük vardiya sayısı 2'ye çıkarılıp çalışan alınsa hem verim artar hem işsizlik azalır. Birim zamanda üretim artacağı için ihracata da faydası olur.

Çalışanlar kendi tatil günlerini birbirleriyle/amirleriyle koordineli şekilde seçerlerse ve memura vesaire hafta sonu tatil ilan edilmek yerine o da aynı modelden ilerlerse herkes tatil günlerinde hem dinlenebilir hem işlerini görebilir.

Ben mesleğim gereği tatil günümü ve saatimi kendim seçebiliyorum ve Cumartesi ile Pazar günlerinden nefret ediyorum.
  • Döviz kurlarındaki makas artıyor.
  • Kuyumcuların çoğu kapalı.
  • Sahiller, mesire alanları ve kafeler tıklım tıklım doluyor. Keyif yapıp kafa dinleyemiyorsunuz herkes o günlere yığıldığı için.
  • Hizmet sektörü o gün aşırı yoğunluktan dolayı çalışanlarına fazla yüklenmek zorunda kalıyor. Gereksiz stres ortamları oluşuyor.
  • Bir rahatsızlığınız için polikliniğe gidemiyorsunuz çünkü kapalı.
  • Bankada işlerinizi halledemiyorsunuz çünkü kapalı.
  • Kırık ehliyetinizi yenileyemiyorsunuz.
  • Trafik nedeniyle tatilinizi yollarda geçiriyorsunuz.
Vesaire, vesaire...

Bu haftalık tatil düzeni saçmalığın daniskası. Avrupa'da falan daha da kötü bu durumlar. Benim fikrimce esnek çalışma düzenine geçilmeli ve her yer günün en azından 12 saati açık olmalı. Hem istihdam oluşur, hem ekonomi durmaz.

Havalimanlarında uçağın en büyük maliyeti yerde olması mesela.

Geri
Üst Alt