Crucial SSD bx500 nasıl format atılır.

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
Umut Barış Umut Barış Değerli forum yetkilileri ve üyeleri. Crucial BX500 SSD sıfırlayarak format atmak istiyorum. Bilgisayarımdan C: üzerine geliyorum sağ tıklıyorum biçimlendir diyorum. Bu birimi biçimlendiremezsiniz uyarısı veriyor. SSD sıfırdan win 10 home yüklemek istiyorum. Sebebi SSD ilk alıp yükleme yaptığım zaman win 10 yarı ingilizce idi Microsoft ile görüşmelerimde tekrar üzerine yükleme yapıldı dolayısı ile SSD 240 GB idi boş alan 180 GB kaldı. Yardınlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O şekilde yapamazsınız çünkü sistem dosyaları o diskte.
USB belleğe tekrar Windows atın, daha önce attığınız gibi.
Sonra BIOS'tan USB belleği en üste almanız lazım formata geçebilmek için. (Boot)
İndirdiğiniz ISO İngilizce miydi, neden öyle oldu?

BIOS arayüzü sizin cihazda nasıldır bilmediğim için nerededir bu ayar söylemem.
İsterseniz bilgisayarı komple kapatın. Açma düğmesine bastığınızda F2, Delete, F11, F10, F12 gibi tuşlara basmayı deneyin.
Süre çok kısa olacağı için bu tuşları bilgisayarı kapatıp açarak deneyip bulmanız lazım. Bu da düşük bir ihtimal de olsa SSD için sıkıntı çıkarabilir.
En iyisi BIOS ayarlarına girip boot sırasını değiştirmek. Yani flaş belleği en başa almak.

Uzaktan pek yardım edebileceğim bir şey değil maalesef.

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
windows kurulum hakkında bilginiz var olduğunu varsayarak, işlem sıranız;

- istediğiniz sürüme ait windows mediasını temin etmek (iso olur, image dosyası olur)
- kuruluma müsait //// YEDEKLERİ ALINMIŞ !!! pc

kurulum,

- windows mediasını (usb olur, dvd/cd olur) pc ye yerleştirerek pc yi bu mediadan açılır şekilde yeniden başlatmak.
- temiz kurulum olacak ise ana sürücüyü formatlayıp kurulumu başlatmak.
- yükleme tamamlanıp windows açıldığında eksik kalan driver olur ise o donanımlara ait driverleri kurmak.

geçmiş olsun.

ek not, kullandığınız disk hiç bir zaman asıl boyutu ile karşınıza gelmez. yani, 250 gb diskiniz var, bunu 250 gb olarak kullanamazsınız. görülemez, kullanılamaz, müdahele edilemez belli bir boyutu disk, öz nitelik bilgilerini saklamak amacı ile kendisine saklar.

Vedatank Çevrimdışı

Vedatank 

Aktif Üye
15 Ocak 2020
380
66
O şekilde yapamazsınız çünkü sistem dosyaları o diskte.
USB belleğe tekrar Windows atın, daha önce attığınız gibi.
Sonra BIOS'tan USB belleği en üste almanız lazım formata geçebilmek için. (Boot)
İndirdiğiniz ISO İngilizce miydi, neden öyle oldu?

BIOS arayüzü sizin cihazda nasıldır bilmediğim için nerededir bu ayar söylemem.
İsterseniz bilgisayarı komple kapatın. Açma düğmesine bastığınızda F2, Delete, F11, F10, F12 gibi tuşlara basmayı deneyin.
Süre çok kısa olacağı için bu tuşları bilgisayarı kapatıp açarak deneyip bulmanız lazım. Bu da düşük bir ihtimal de olsa SSD için sıkıntı çıkarabilir.
En iyisi BIOS ayarlarına girip boot sırasını değiştirmek. Yani flaş belleği en başa almak.

Uzaktan pek yardım edebileceğim bir şey değil maalesef.
İlk SSD kurulumu yapmadan önce buradan bir arkadaş İSO indirmem için bir link vermişti o linkten İSO indirmiştim. O iso ile ilk win 10 yüklediğimde bazı dosyalar ingilizce isimde idi ayrıca adobe indirdiğimde işletim sizteminiz ingilizce uyarısı veriyordu bunu düzeltmek için microsoftu aradım onlarda tekrar kurulum önerince üzerine tekrar win 10 yükledi yine sorun çözülmedi dosyaların bir kısmı ingilizce idi o yardımcı olan kişi yeniden adlandırma yaparak sorun çözüldü demişti. Fakat ilk kurduğum zaman SSD 20 GB kadar yer kaplamıştı sorun çözelim dedikçe 3 sefer win 10 kurmuş olduk yani. Benim bilgisayarda win 10 ve ekran kartı driverinden başka hiç bir program yok yani 240 GB SSD 180 gb boş alan görünüyor o yüzden format atmak istiyorum. Bios ayarını daha önceden defterime not almıştım. şöyle BOOT: 1. Sırada Windows Boot Manager. 2. USB HDD. 3. ATAPI CD: TSSTeorp CDDVDW SU 208 BB. 4. ATA HDD: CT240BX500SSD1. 5. USB FDD. 6. USB CD. 7.ACI LAN. 8. INTERNAL Shell olarak kayıtlı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İlk SSD kurulumu yapmadan önce buradan bir arkadaş İSO indirmem için bir link vermişti o linkten İSO indirmiştim. O iso ile ilk win 10 yüklediğimde bazı dosyalar ingilizce isimde idi ayrıca adobe indirdiğimde işletim sizteminiz ingilizce uyarısı veriyordu bunu düzeltmek için microsoftu aradım onlarda tekrar kurulum önerince üzerine tekrar win 10 yükledi yine sorun çözülmedi dosyaların bir kısmı ingilizce idi o yardımcı olan kişi yeniden adlandırma yaparak sorun çözüldü demişti. Fakat ilk kurduğum zaman SSD 20 GB kadar yer kaplamıştı sorun çözelim dedikçe 3 sefer win 10 kurmuş olduk yani. Benim bilgisayarda win 10 ve ekran kartı driverinden başka hiç bir program yok yani 240 GB SSD 180 gb boş alan görünüyor o yüzden format atmak istiyorum. Bios ayarını daha önceden defterime not almıştım. şöyle BOOT: 1. Sırada Windows Boot Manager. 2. USB HDD. 3. ATAPI CD: TSSTeorp CDDVDW SU 208 BB. 4. ATA HDD: CT240BX500SSD1. 5. USB FDD. 6. USB CD. 7.ACI LAN. 8. INTERNAL Shell olarak kayıtlı.

Link veren benimdir muhtemelen. Program ile ISO indirmiştiniz.
Neden öyle oldu bilmiyorum, aynı ISO ben de öyle bir sorun yapmadı.
USB belleğiniz ne diye geçiyorsa onu 1. sıraya alın.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt